Znamená začať cvičiť, zlepšiť svoj život?

Úspešnosť budovania krásnej postavy určuje váš prístup a ten s telom ako fyzickou schránkou nemá v tomto ohľade nič spoločné.

Možno aj vy sa stretávate s otázkami začiatočníkov (cvičencov) ako najlepšie jesť, ako najlepšie cvičiť, ako najlepšie, ako často, ako všetko naj… Tréning, strava, cviky, poradie, opakovania …

Keď som začal cvičiť, bol som rovnaký. Čo je najlepšie, čo najefektívnejšie. Hľadal som to naj riešenie tréningu aj stravy. Dosiahol som mizerné zlepšenie postavy aj kondície, zranenie a veľa frustrácie.

Bohužiaľ, takýto scenár môžeme pozorovať často u mužov aj žien v každom fitnescentre. Začínajúcich i pokročilých. Niektorý to po čase vzdajú. Iný bojujú ďalej takmer bezvýsledne.

V marci 2016 som sa pripravoval na verejné vystúpenie so svojou témou Psychohygiena silového tréningu a jej vplyv na osobný i pracovný život. Ani sekundu som neváhal o pravdivosti svojej témy. Je známe, že tréning vyplavuje endorfíny, zlepšuje hormonálnu rovnováhu aj náladu, buduje svaly, poskytuje mozgu relax i regeneráciu, vitalizuje telo aj ducha.

Tému som mal možnosť konzultovať s MUDr. Janoškovou prijímacím lekárom PNPP.

90 minút konzultácie prebehlo ako voda. Presne tak ako keď sa bavíte s niekým rovnako zapáleným na rovnakú tému. Okrem iného zazneli z úst pani doktorky tieto slová:

„Najdôležitejšou časťou vášho programu je to, že zlepšenie je okamžite merateľné. To ako ste zdravý alebo dobrý človek je len relatívne merateľné. To koľko odbehnete alebo zodvihnete na činke je okamžite merateľné. Tieto malé, postupné, merateľné a faktické kroky zlepšujú ľuďom život, dávajú zmysel zlepšenia sa a dvíhajú sebavedomie i sebahodnotu.“

Nie, neobjavil som Ameriku. Ale trénerstvo, ktorému sa aktívne venujem už viac ako desaťročie akoby po týchto slovách nadobudlo nový zmysel.

Je to ako skladať puzzle. Poznáte výsledný obrázok aj jeho jednotlivé kúsky. Ale pri veľkom puzzle sa musíte sem tam zastaviť a porozmýšľať kam nasledujúci kúsok patrí. Niekedy zaváhate, ale vždy obrázok bez chýb zložíte. Zrazu vám niekto oznámi niečo čo ste už veľmi dávno vedeli (veď tie puzzle úspešne skladáte už roky) a to zafunguje ako nejaký algoritmus na okamžité zloženie akéhokoľvek puzzle.

Dlho (2004) propagujem cvičenie ako nielen zlepšenie našej kondície a proporcií tela ale tiež ako prostriedok zlepšenia nálady a života.

Čítal aj písal som už veľa tém o postupnosti zlepšovania sa. Úplný zmysel akoby som pochopil až teraz.

Tréningom upevňujeme svoje vôľové vlastnosti, zvyšujeme svoju sebahodnotu a prehlbujeme sebauvedomovanie v dôsledku čoho sa často zmenia aj naše atribúty.

Článok začínal nadpisom „Znamená začať cvičiť, zlepšiť svoj život?“ odpoveďou vám môže byť nasledujúci skutočný príbeh.

Bol to deň ako každý iný. Zazvonil telefón „Ahoj Ľuboš. Tu Vilo, mám odporúčanie na tvoje služby, môžeme sa stretnúť?“.

Prvé stretnutie prebehlo podľa štandardov. Následne začala naša spolupráca s Viliamom.

Začali sme spolu cvičiť na jar 2014. Začiatky boli tak ako vždy, ťažké. Viliam vtedy 45 ročný muž s nadváhou a pohybovým obmedzením pravej nohy (kolena), frustrovaný a unavený sa rozhodol zmeniť svoje telo, životosprávu a v tom dôsledku aj celý život.

znamena zacat cvicit zmenit svoj zivot trening pohyb.sk

Po približne 13tich mesiacoch sa nám to podarilo.

Ako som už napísal. Jar 2014. S Viliamom sme začali cvičiť. Výrazná nadváha, chronická únava a životná frustrácia nám začiatok snahy neuľahčila, ale tak to má byť. Je prirodzenou vlastnosťou každého z nás, že čo si skutočne vybojujeme, si skutočne aj vážime.

Úplné začiatky vyzerali viac ako rehabilitačné cvičenie než silový tréning.

Dvíhať ruky, nohy. V sede, v ľahu, posadiť, ľahnúť, vstať, …

Čo bolo a je dôležité, že Viliam je bojovný typ. Táto jeho vlastnosť nám výrazne pomohla v tréningovej snahe a veľmi značne aj mimo nej.

Po približne 2 mesiacoch sme sa dostali k „normálnemu“ silovému tréningu. Koleno zosilnelo, pohyby boli koordinovanejšie a svaly začali reagovať na podnety tak, ako sme vyžadovali. Možno sa vám bude zdať, že po 2 mesiacoch pravidelných návštev fitnescentra už mal trénovať naplno a nie sa len dostávať do tréningu. Možno máte pravdu. Ale náš počiatočný stav bol naozaj veľmi zlý.

A mojou časťou práce je trénovať tak, aby bol tréning zábavný, bezpečný a účelný. Nie rýchly.

Najmä v procesoch premeny tela je veľký dôraz kladený na rýchlosť. Rýchlo chcem byť chudý, rýchlo chcem mať kocky na bruchu, rýchlo chcem spevniť ten zadok, rýchlo, rýchlo, rýchlo,…

V tvarovaní postavy je jedno pravidlo. Dokonca platí aj v iných oblastiach života a kariéry. Príliš rýchlo sa rovná nekvalitne.

Možno si kladiete otázku ako je to nekvalitne schudnúť alebo nabrať svalovú hmotu. Nekvalitne je tak, že ohrozíte svoje zdravie, svoj život a z hľadiska pohľadu do budúcnosti si privodíte viac problémov ako osohu.

Niekoľko štúdií realizovanej s niekoľko tisíc osobami potvrdilo, že rýchle zmeny tela (chudnutie) vedú v 99% k návratu na pôvodnú alebo vyššiu hmotnosť po niekoľkých mesiacoch skončenia „rýchleho“ procesu.

U Viliama sme sa preto s tréningom a úpravou tela nikam neponáhľali. A oplatilo sa.

Viliamove fyzické výsledky po 14tich mesiacoch:

 • Obvod pása mínus viac ako 25cm,
 • Zníženie telesnej hmotnosti o 30kg,
 • Nárast podielu svalovej hmoty (podľa prístroja Tanita) + 14kg,
 • Funkčné koleno resp. noha, ktorá odstránila s ňou súvisiace problémy s bolestivosťou kĺbov a chrbtice.

Viliamove nefyzické výsledky = tie, ktoré nie sú okom merateľné ale pre náš život sú často oveľa dôležitejšie.

Zastavili ste sa nad týmito riadkami? Ako môže tréning v gyme priniesť nefyzické výsledky, ktoré vám zmenia život?

V čase písania tohto článku som s Viliamom spolupracoval takmer 2 roky.

Ako sme štartovali:

 • Viliam, 45 ročný muž, viac ako 20 rokov zamestnaný ako manažér siete reštaurácií.
 • Značne obézny s obmedzeným pohybom (noha, chrbát), frustrovaný a chronicky unavený z práce aj osobného života.
 • Nahnevaný na prácu, ktorú robí.
 • Nahnevaný na seba za spôsob života aký žije = v rozvodovom konaní so zlými vzťahmi v rodine i s deťmi.
 • Kožné problémy a vypadávanie vlasov.

Ako sme na tom, v súčasnosti, po takmer 2 rokoch spolupráce:

 • Viliam, 47 ročný muž, ktorý začal podnikať v odvetví, kde pracoval. Túto myšlienku zvažoval viac ako 10 rokov. Pravidelné tréningy a práca na sebe mu dodali odvahu začať podnikať. Pracovať pre seba a za seba.
 • Svalnatý muž so širokými ramenami a úzkym pásom,
 • Plný energie, doslova vyžarujúci energiu a elán,
 • Milujúci svoju prácu,
 • Spokojný so svojim životom. S manželkou po rozvode vychádza lepšie ako kedykoľvek predtým. Urovnané rodinné pomery a čo je najdôležitejšie aj veľmi dobré vzťahy s deťmi, ktoré vedie k športovému tréningu.
 • Výrazné zlepšenie kvality pokožky a rast vlasov.

Možno to vyzerá všetko až príliš pekné nato, aby to bola pravda. Áno, niet pochýb, že všetky skutočnosti uvedené v tomto texte je možné spochybňovať. Podstatou zostáva to, že fyzický tréning vám môže zmeniť život. A ak budete trénovať správne – aj zmení.

Či je priamym dôsledkom tréningu opätovný rast vlasov, ktoré predtým vypadávali. Alebo zlepšenie rodinných vzťahov. Či dokonca uskutočnenie sna podnikať po 20 rokoch zamestnania. Je na uvážení.

Dôležitým faktom zostáva, že Viliamovu „cestu“-tréning, výrazne ovplyvnil nielen v čísle nohavíc aké nosí.

Celú zmenu, všetky zmeny k lepšiemu, ktoré Viliam počas posledných 2 rokov urobil prisudzuje práve tréningu a životospráve.

Máte aj vy záujem o individuálny tréningový a stravovací plán? Možnosť objednať plán individuálne vypracovaný pre vaše potreby nájdete v sekcií tohto webu: Plány na mieru.

Čo si myslíte o tejto téme vy? Znamená začať cvičiť, zlepšiť svoj život? Budem rád ak mi zanecháte váš názor v komentári pod článkom.

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner
AHOJ. Srdečne ťa vítam na mojej stránke. Som profesionálny osobný tréner, otec dvoch detí, dvoch tréningových kníh a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať, že skvelé telo môže mať každý. A to s radosťou, dobrým pocitom zo seba samého a zábavne. Rád ťa prevediem procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Preto dosiahneš výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície efektívne a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu