Osobný tréner: 3 mesačný komplexný program zmeny postavy kedysi a dnes

Zmena postavy v komplexnom programe s osobným trénerom a ako sa vyvíjala v čase.

Už niekoľko rokov sa prioritne ako osobný tréner venujem programu zmeny postavy (celé info o programe nájdeš TU). Tento program však nemal vždy podobu akú má dnes. Veľmi dobré výsledky dosahuje už od svojho začiatku (ak ťa zaujíma viac navštív referencie TU) ale nie vždy to bol racionálne riadený proces. Spočiatku prisudzujem tieto zmeny skôr šťastiu a náhode. Dnes overenému postupu a zručnosti.

3 mesačný komplexný program zmeny postavy s osobným trénerom sa prvotne javí ako výborný marketingový názov pre upútanie pozornosti.

Tento názov však (ne)vznikol marketingovo. Jeho zrod bol vyprofilovaný časom a požiadavkami.

Celý program s týmto názvom realizujem približne od roku 2006, krátko po tom čo som sa začal venovať tréningového procesu ako osobný tréner.

Nastavenie 3 mesačného komplexného programu zmeny postavy s osobným trénerom na jeho začiatku a teraz.

V začiatkoch 3 mesačného programu prevládala z mojej strany teória z kníh a následné dojmy. Veľmi, ak nie úplne, absentovala prax a upotrebiteľnosť.

Knihy hovorili, že:

Tréning, strava a ostatné časti tohto súkolia sú jednoznačne definované a ty (ja) ako trénujúci jedinec bažiaci po skvele vyzerajúcej postave sa do tejto definície dostaneš alebo zostaneš bez výsledkov (skvelej postavy).

Nejedná sa o doslovný citát z knihy. Jedná sa o ponímanie, ktoré vyplývalo z literatúry, ktorú som ako osobný tréner/cvičenec študoval.

Preto opisujem viac šťastie a náhodu, že trénujúci výsledky dosiahli. Nastavený režim bol však veľmi často dlhodobo neudržateľný, pretože zásah do života = denného režimu trénujúcich bol tak veľký, že nebolo možné “takto” ďalej fungovať. Buď išiel život ako taký (práca, rodina, voľný čas, …) bokom alebo išiel bokom tréning a samotné tréningové nastavenie. Väčšina si zvolila druhú možnosť.

Komplexný program zmeny postavy chudnutie tuku, nárast svalov Pezinok
Externý program zmeny postavy za 10 týždňov.

Režim bol nastavený, tak, že sa trénovalo 5x týždenne 1 hodinu + bolo potrebné aspoň väčšinu tréningov doplňovať kardioaktivitou optimálne v rozsahu 1 hodiny. To znamená tréning trval optimálne 2 hodiny.

Stravovací režim bol striktne nalinkovaný na 5-6 jedál, väčšinovo s potrebnou prípravou v kuchyni.

Ostatný režim v podstate vyžadovaný nebol, vrátane potreby spánku, ďalšieho režimu/regenerácie a ostatných faktorov. Aj tých psychologických.

Z môjho pohľadu bolo najdôležitejšie veľa cvičiť a optimálne jesť. Prvoradé boli výsledky trénujúceho, pretože to je výsledok. Výsledok pre mňa ako trénera a pre trénujúceho ako odmena za ?vykonanú prácu?.

Hlavný rozdiel medzi 3 mesačným komplexným programom zmeny postavy vtedy a dnes.

Prvotne bolo mojim cieľom čo najviac nastavovať (obmedzovať) režim trénujúceho. Dnes sa snažím, aby tento zásah do režimu bol minimálny. Pretože (a to ukázal čas) si ľudia viac cenia pohodu ako okamžitý a často drastický výsledok.

3 mesačný komplexný program zmeny postavy s osobným trénerom dnes.

Ľudia, s ktorými trénujem už dlhodobo povedali, že som zmäkol. Ja si myslím, že som zreálnel. Režim, ktorý bol takto nastavený bol extrémne obmedzujúci. Extrémne v tom zmysle, že nikto z trénujúcich sa nepripravoval na súťaž vo fitnes alebo kulturistike.

Všetci (takmer) chceli zlepšiť proporcie svojej postavy či už sa jednalo o osvalenie, úbytok tuku alebo zlepšenie zdravia či kondície.

Takéto zlepšenie sa, je možné aj menej drastickým režimom ako to bolo spočiatku. Aj dnes v tomto programe je štandardne potrebné urobiť zmeny v režime trénujúceho. Sú však značne menej obmedzujúce sa zameriavajú sa viac na individualitu trénujúceho ako na výsledok, ktorý je možné propagovať na fotkách.

Osobný tréner, premena podľa tréniningového manuálu Začni cvičiť s POHYBom for Men pohyb.sk
Komplexný program zmeny postavy s osobným trénerom + tréning podľa manuálu pre mužov.

V značnej miere sa zmenili aj samotný trénujúci. Ako slobodný a bezdetný som trénoval najmä slobodných a bezdetných mladých ľudí s minimom záväzkov a množstvom voľného času a možnosťami. Dnes je môj program určený najmä manažérom, podnikateľom a ľuďom pracujúcich v strese.

Dôvod je ten, že program nepracuje len so samotnou zmenou tela ale značne aj psychikou a psychologickým nastavením pohody. Tento výrazný faktor psychohygieny je stále viac vyhľadavaný pre prínos zlepšenia života a osobnej pohody, ktorý práve manažéri, podnikatelia a ľudia pracujúci v stresovom prostredí potrebujú ako určitý typ vyváženia svojho života.

Čas ukázal, že skutočné výsledky na tvare a fungovaní postavy sa dajú robiť aj oveľa menej náročným a komplexnejším spôsobom. Ktorý navyše nenarušuje životný režim, práve naopak, určitým spôsobom ho dopĺňa a vyrovnáva.

Tento program sa stále vyvíja a vždy bude. Momentálne je tréningové optimum 3-4 hodiny týždenne, sú však ľudia, ktorým vyhovuje viac alebo aj menej tréningu. Navyše sa zameriavame na doplnkovú aktivitu. Prioritne ide o pohyb, keď nemyslíš nato, že sa pohybuješ – bicyklovanie s deťmi, práca v záhrade alebo čokoľvek ďalšie čo stojí telo kalórie a rozvíja kondíciu alebo funkčnosť.

Stravovací plán nastavujeme tak, aby čo najmenej obťažoval a čo najviac prinášal. Ide o hľadanie ideálu toho čo je a toho čo bez výrazných obmedzení môže byť.

Táto (dnešná) oveľa menej náročná forma zmeny postavy je rovnako úspešná, čo sa týka dosahovania výsledkov na zmene postavy, ale má výrazné pozitívum. Je udržateľná a pomerne pohodlná dlhodobo.

Komplexný program zmeny postavy s osobným trénerom, osobný tréner Pezinok
Komplexný program zmeny postavy s osobným trénerom.

Dnešný 3 mesačný komplexný program zmeny postavy je tak výsledkom znesiteľných a reálnych nastavení, alebo presnejšie eliminácie negatívnych neduhov a zlozvykov v bežnom fungovaní trénujúceho.

Myslím, že ani prvotné nastavenie 3 mesačného programu nebolo chybné. Pracovalo však značne s tým, že ľudia sú stroje. Ale reálne to tak nie je, aj keď mnohokrát by sme chceli aby to tak bolo (alebo aj nie). Z dlhodobého hľadiska však táto “strojová” forma nebola udržateľná alebo bola udržateľná len po určitú dobu alebo za určitú cenu (mnoho času len pre svoje potreby).

Program tak ako je realizovaný dnes pracuje s množstvom premenných. Nie je možné tvrdiť, že je absolútne komfortný. Posunutie hraníc osobného komfortu je však minimálne obmedzujúce. Výsledok 3 mesačného komplexného programu zmeny postavy je tak výsledok riadeného procesu zľúčiteľného so životom. 

Ľudia, ktorý ho absolvovali alebo absolvujú sú spravidla šťastný, plný elánu a pohody. Majú dobrý pocit zo seba aj z toho čo pre seba robia. Celé tréningové nastavenie sa tak stáva viac zábavou ako povinnosťou. To je pre mňa najväčší úspech. Práve vtedy platí aj hashtag POHYBu #dokonaletelobonus . Ak ťa proces baví a zabáva, všetky pozitívne výsledky vrátane skvelej postavy sú len BONUS.

Výsledky spoluprác na 3 mesačnom komplexnom programe, knihách alebo programoch nájdeš v referenciách TU.

Informácie zozbierané rokmi praxe uplatňujem vo všetkých produktoch smerujúcim k zlepšeniu postavy a života trénujúcich.

Osobná spolupráca – 3 mesačný komplexný program zmeny postavy s osobným trénerom – možný s projektom MobilnéFitko len v okrese Pezinok a Senec. Konkrétne popisy programov nájdeš v samostatnom článku po kliknutí na jeho názov – Antistarnúci tréningový program a Fit komplexný tréningový program

Knihy/tréningové manuály pre začiatočníkov – Začni cvičiť s POHYBom for Men a Začni cvičiť s POHYBom for Women.

Online video program Absolútny začiatočník.

Prípadne individuálne nastavenie tréningového a stravovacieho plánu podľa tvojich cieľov, potrieb a možností.

Ak sa ti tieto informácie páčili daj nám like a zdieľaj ich na sociálnych sieťach, naše page sú na FB POHYB.sk a Instagram pohybsk .

Alebo poznáš niekoho, pre koho by boli tieto informácie užitočné? Prosím, pošli mu tento článok. 

Ďakujem ti.

V prípade, že máš otázky ohľadom uvedenej témy alebo spolupráce kontaktuj ma. Rád s tebou uvedenú tému preberiem, ak budem vedieť ako rád pomôžem.

Odporúčané produkty z nášho e-shopu