Instantné diéty, instantné riešenia a zmena postavy alebo Super telo v prášku

Zmena postavy je pre každého, svoje telo však zmení málokto. Ako skutočne svoju postavu zmeniť?

Zmeniť svoju postavu. Schudnúť, pribrať, nabrať svaly alebo redukovať tukové zásoby. Pre teba, pre mňa, pre suseda je každé z týchto označení niečo iné. Menovateľom tej zmeny je samotná ZMENA. Očakávať výsledok bez zmeny je šialenstvo. V nasledujúcich riadkoch ti popíšem ako zmenu postavy realizujem ja. Podarilo sa mi zmeniť seba aj stovky ďalších ľudí (niekoľko výsledkov nájdeš TU).

Čo sa dozvieš v tomto článku:

  • Zmena postavy ak chceš schudnúť a redukovať telesný tuk.
  • Aký je výsledok tejto (nepsrávnej) redukcie?
  • Meniť svoju postavu môžeš kombináciou cvičenia a regulovania stravy.
  • Prečo je potrebné aj cvičiť aj regulovať stravu?
  • Zmena postavy ak chceš priberať a budovať svaly.
  • Zmena kondície/postavy.
  • Čo robiť ak chceš svoju postavu zmeniť.
  • Čo nerobiť ak chceš svoju postavu zmeniť.
  • Sumár informácií – zmena postavy si vyžaduje tvoju činnosť.

Zmena postavy ak chceš schudnúť a redukovať telesný tuk.

Redukcia telesného tuku a chudnutie na telesnej hmotnosti nie je totožné. Prečo je dôležité odlíšiť tieto dva pojmy?

Redukcia telesného tuku znamená znížiť/spáliť prebytočný tuk, ktorým na tele disponuješ. Zjednodušene povedané je to tá hmota navyše, ktorá ťa tlačí v nohaviciach na páse. Tento tuk je telesný = vieš ho chytiť a spravidla sa jedná o mäkkú hmotu. V tele (vo vnútri brušnej dutiny) je tuk viscerálny = útrobný, obalujúci orgány. Spravidla viscerálny tuk nie je väčšinovo zaujímavý napriek tomu, že zo zdravotného hľadiska je viac rizikový.

Redukcia telesnej hmotnosti znamená znížiť hmotnosť tela. Nič viac tento pojem nedefinuje.

Častý problém, ktorý nastáva pri redukcií telesnej hmotnosti je, že sa redukuje hmota celkovo. Aktívna (svaly) ako aj neaktívna (tuk). Pri nevhodne nastavenej redukcií je častým javom, že sa výraznejšie redukuje aktívna ako neaktívna hmota.

Aký je výsledok tejto (nepsrávnej) redukcie?

Výsledkom je strhané telo bez energie. Ak telu zredukuješ aktívnu hmotu (svaly) nastane prirodzene proces zníženia kalorickej potreby. Tvoj organizmus sa spomalí, tvoja potreba kalórií bude menšia. Pravdepodobne dosiahneš aj zníženie energie (pocitovo aj výkonovo) no najmä tvoja hmotnosť bude narastať aj z menšieho množstva jedla.

Redukuj svoju hmotnosť a tukové zásoby správne.

Tvojim cieľom by malo byť redukovať najmä tuk a svaly budovať resp. zachovávať. Či svaly budovať alebo zachovávať záleží najmä na tom či si muž/žena a aké telo je tvojim cieľom.

Meniť svoju postavu môžeš kombináciou cvičenia a regulovania stravy.

Cvičenie si vyber také, ktoré ťa bude baviť. Z našej produkcie ti môžem ponúknuť členstvo v POHYBe, ktoré ti zabezpečí 6x týždenne videotréning z obývačky (viac info TU) a tiež kompletné tréningové plány/cykly do fitka vo formáte PDF.

Napísal  som reguláciu stravy namiesto slova diéta. Pretože nemusíš diétovať, absolútne postačuje ak svoju stravu budeš regulovať. Vzor stravovania taktiež nájdeš v spomínanom členstve.

Ak vhodne skombinuješ tréning a regulované stravovanie už po niekoľkých hodinách (dňoch) na svojom tele uvidíš výsledky.

Prečo je potrebné aj cvičiť aj regulovať stravu?

Pravidelný tréning ti zaručí vitalitu a funkčnosť tvojho tela. Svaly budú prekrvené, stimulované, zvýšiš teplotu tela s čím sa spája aj výrazné odplavovanie odpadových látok z tela. Ako bonus ber to, že sa budeš po každom tréningu cítiť fantasticky. Ten skvelý pocit zo seba je tá najlepšia odmena.

Optimálna kombinácia cvičenia a stravovania ti zaručí výsledky.

Regulovanie stravy je v tomto prípade zabezpečenie kalorického deficitu. Prijaté kalórie by mali byť menšie ako je tvoj energetický výdaj. POZN. tréning je super aj preto, že sa môžeš o trošku viac najesť.

Zmena postavy ak chceš priberať a budovať svaly.

Vzhľadom na situáciu opísanú vyššie, chudnutie a redukcia tukových zásob, ide o proces podobný – opačný.

Prečo je potrebné cvičiť aj regulovať stravu?

Pretože tréningom stimuluješ svaly (+ všetky ďalšie procesy opísané vyššie) a regulovaným stravovaním kedy by malo byť tvojím cieľom jesť viac ako počas dňa spotrebuješ. Resp. vytvoriť kalorický prebytok. Z tohto prebytku hmotnosť/svaly narastú. Je to ten potrebný kúsok, ktorý sa na tele uloží.

Či toto “uloženie” bude vo forme tuku alebo vo forme svalov značne ovplyvníš tréningom.

Zmena kondície/postavy.

Akúkoľvek zmenu chceš na svojom tele realizovať, vyžaduje si to zmenu tvojej dennej rutiny. Tak ako som uviedol v prípade nárastu svalov alebo redukcie tukových zásob.

Z hľadiska kondície, vo význame zlepšenia vytrvalostných aktivit je do určitej (priemernej) hranice postačujúce cvičenie (napr. podľa nášho členstva v POHYBe) a regulácia stravy. V prípade požiadavky na lepšiu (nadpriemernú) kondíciu je potrebné zaradenie k štandardnému tréningu aj niekoľko (min.2) vytrvalostných aktivít.

Tréning aj ďalšie aktivity by mali byť pravidelné.

POZN. Pri požiadavke akejkoľvek zmeny na tele či kondícií je potrebné dbať na pravidelnosť aktivit i regulovania stravovania. Príležitostné dodržiavanie spravidla nosí viac frustrácie ako výsledkov.

Čo robiť ak chceš svoju postavu zmeniť.

Prvý krok je skutočne začať. Vnímam, že ľudia sa na zmenu, na ten prvý krok, veľmi dlho dokážu pripravovať. Niekedy až tak dlho, že ju ešte stále nestihli.

Čas ani energiu za teba nikto neinvestuje. Bude to vždy len tvoj čas a tvoja energia. Čím skôr začneš, tým skôr môžeš očakávať výsledky.

Keď už začneš: Trénuj rozumne (napr. podľa nášho členstva) a reguluj svoje stravovanie. Dbaj na pohodový režim a dostatok spánku. Toto sú 4 základné premenné, ktoré platia celoplošne a pre každého z nás.

Už po veľmi krátkom čase nastanú zmeny, ktoré ťa budú motivovať pokračovať. 

Následne si už všetko ďalšie/potrebné nastavíš podľa možností a preferencií. Možno ťa to poteší, a možno aj nie. Inej cesty niet.

Čo nerobiť ak chceš svoju postavu zmeniť.

Ak chceš svoju postavu skutočne zmeniť, sústreď sa skôr na to čo robiť máš, ako na to čo robiť nemáš.

Je možné toho napísať neúrekom ale vyššie napísaná veta zachycuje všetko potrebné.

Sumár informácií – zmena postavy si vyžaduje tvoju činnosť.

1. Zmena postavy si vyžaduje tvoj čas a tvoju energiu. Sú to veličiny, ktoré nikto a nikdy za teba neposkytne pre to, aby sa tvoja postava/život zmenili.

Zmena postavy si vyžaduje tvoj čas a energiu.

2. Sústreď sa na 4 základné premenné: trénuj, spi, reguluj stravu a maj pohodové dni.

3. Všetko čo budeš robiť, rob pravidelne. Tvoj život určuje rutina, s ktorou žiješ. Náhodné výstrelky zväčša život komplikujú ako zlepšujú.

4. Vzdelávaj sa v oblasti tréningu a stravovania. Viac ako 400 článkov o týchto témach nájdeš na našom blogu.

5. Rutinu si nastav tak, aby ťa bavila. Každý ďalší výsledok tak bude len bonusom navyše.

Informácie zozbierané rokmi praxe uplatňujem vo všetkých produktoch smerujúcim k zlepšeniu postavy a života trénujúcich.

Každý deň nový video tréning z pohodlia obývačky – Členstvo v POHYBe

Osobná spolupráca – 3 mesačný komplexný program zmeny postavy s osobným trénerom – možný s projektom MobilnéFitko len v okrese Pezinok a Senec.

Knihy/tréningové manuály pre začiatočníkov – Začni cvičiť s POHYBom for Men a Začni cvičiť s POHYBom for Women.

Online video tréningový program Absolútny začiatočník určený úplným začiatočníkom na tréning doma.

Prípadne individuálne nastavenie tréningového a stravovacieho plánu podľa tvojich cieľov, potrieb a možností.

Ak sa ti tieto informácie páčili daj nám like a zdieľaj ich na sociálnych sieťach, naše page sú na FB POHYB.sk a Instagram pohybsk .

Alebo poznáš niekoho, pre koho by boli tieto informácie užitočné? Prosím, pošli mu tento článok. 

Ďakujem ti.

V prípade, že máš otázky ohľadom uvedenej témy alebo spolupráce kontaktuj ma. Rád s tebou uvedenú tému preberiem, ak budem vedieť ako rád pomôžem.

foto: goodfon.com

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner
AHOJ. Srdečne ťa vítam na mojej stránke. Som profesionálny osobný tréner, otec dvoch detí, dvoch tréningových kníh a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať, že skvelé telo môže mať každý. A to s radosťou, dobrým pocitom zo seba samého a zábavne. Rád ťa prevediem procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Preto dosiahneš výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície efektívne a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu