Vedecký výskum: 5 pozitív spánku pre zlepšenie tvojej postavy

Vedci potvrdili pozitíva spánku, ktoré môžu zlepšiť tvoj tréning i postavu

Minulá štúdia uvádzala priamy vplyv tréningu na spánok. Tento článok uvedie ďalšie pozitíva spánku v inom uhle pohľadu pre spaľovanie tuku, nárast svalov, zdravia a úpravu postavy.

Výhody spánku sú preukázané nedávnym výskumom (dokonca niekoľkými). Dostatok kvalitného spánku nám pomáha zlepšiť a zachovať si zdravie, dobrý pocit počas celého dňa a lepšie myslieť. Dopraj si krátku siestu a prečítaj si fakty o spánku.

1. Nedostatok spánku spôsobuje prejedanie.

Tento bod už bol spomínaný z rôznych dôvodov aj v inej štúdií. Na UPenn School of Medicine bolo preukázané, že deň po tom ako sa nevyspíš zješ viac kalórií v nevhodnej forme. Je to zapríčené časťou mozgu, ktorá kontroluje emócie a telesné vnemy kedy táto aktivuje chute. Spravidla tie nesprávne chute.

Vedci z UCLA hovoria, že takáto aktivácia chutí najmä neskoro večer môže komplikovať učenie, poškodzovať pamäť, znižovať funkciu imunitného systému a tiež viesť k cukrovke typu 2.

2. Chýbajúci nočný spánok je možné kompenzovať odpočinkom.

Niekoľko polhodinových odpočinkov počas dňa môže zmierniť stres a výrazne posilniť imunitný systém späť k normálnemu stavu, uvádzajú správy z Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. Štúdia prevádzaná na zdravých mužoch vo veku 25 – 32 rokov došla k záveru, že nedostatok spánku u nich zvýšil stresové hormóny spôsobujúce úzkosť a tiež znížil výskyt protivírusových proteínov. Avšak tieto hodnoty sa vrátili do normálu po dvoch 30 minútových odpočinkoch počas dňa.

3. Spi 7 – 9 hodín.

Zdravý dospelý vo veku 26 – 64 rokov by mal spať najmenej 6 a nie viac ako 10 hodín spánku. Štúdia na National Sleep Foundation hovorí, že ak spíte menej ako je uvedené zvyšujete si vlastné riziko depresií a pravdepodobnosť obezity najmenej o 21%.

4. Kvalitný spánok zvýši športový výkon.

Štúdia v Current Biology uvádzala prostredníctvom cirkadiánnych rytmov = vnútorných cyklov (biorytmus v časovej perióde) ovládanie systémov. Tieto periódy ovládajú fyziologické systémy, ktoré môžu ovplyvniť náš výkon až o 26%.

Aj v prípade dostatku spánku by sme čas tréningu mali prispôsobiť podľa tohto biorytmu do času, kedy sa cítime najviac nabitý energiou.

5. Nedostatok spánku zvyšuje krvný tlak.

Mayo Clinic uvádza, že nedostatok spánku môže spôsobiť vážne problémy s vysokým krvným tlakom. Štúdia zistila, že už po prvej noci so spánkom menej ako 4 hodiny bol zaznamenaný  zvýšený krvný tlak počas noci.

Máš na tréning a spánok iný názor? Prípadne vlastnú skúsenosť, o ktorú sa chceš podeliť? Napíš mi na FB fanpage.

Zdroj: mensfitness.com

Foto: goodfon.su

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu