V-Trup: Chcete široké ramená? – teória 1/6

Rozšírte vaše deltové svaly na maximum

Každý druhý „chalan“, ktorý navštevuje fitko, túži po dokonalej mužskej postave. Chceme byť radšej ako chlapi, čo vzbudzujú rešpekt, než ako niekto, kto sa práve týmto typom vyhýba, pretože sa ich bojí.

Z pohľadu žien to zahŕňajú predovšetkým tehličky na bruchu, pevné ruky, nohy, ale v neposlednom rade aj široký chrbát a ramená (V-trup). Tým nechcem tvrdiť, že to robíme len kvôli ženám, ale isté percento určite aj práve kvôli nim.

Šírka ramien (deltoidy) výrazne tvorí vašu postavu. U mužov ešte viac. Tvar V-trupu bez mohutných, širokých ramien bude vyzerať ako Ferrari na kolesách od bicykla. Takže na svalnatých ramenách buď stojí alebo upadá vaše „Véčko“.

Zaťažte všetky hlavy ramenných svalov

– to znamená, prednú, zadnú aj strednú časť ramenného svalu. Stimuláciou, resp. zaťažením všetkých troch hláv dosiahnete výrazné proporcie z predu (výška, šírka), zo zadu(výška, šírka) i z boku (hrúbka). Ak budú všetky časti  vašich ramien rovnomerne rozvinuté „máte vyhraté“.

Využívajte aj statické zaťaženie deltových svalov

Statické zaťaženie nie je úplne štandardnou cvičebnou metódou najmä v gymoch. Som si istý, že ak ju správne zaradíte do svojho tréningu – nájde si tam u väčšiny z vás stabilné miesto natrvalo.

naberanie svalov ramien narast deltoidov kreatin protein gainer aminokyseliny pohyb (2)

Cvičte tlakové aj ťahové cviky

Stimulácia rastu deltových svalov je vhodná nielen tlakovými cvikmi. Nie je mýtus, že cvik číslo 1 na ramená je práve tlak nad hlavu. Rozpažovanie (upažovanie), príťahy k brade nie sú ani zďaleka na zahodenie.

Tlak nad hlavu je fantastický cvik, no najmä za hlavu, nie je pre každého vzhľadom na plytké ramenné kĺby. V takomto prípade je vhodnejšie precvičovať rozpažovanie v rôznych uhloch.

Využívajte variabilný počet opakovaní a spomaľujte negatívnu alebo pozitívnu fázu pohybu.

Plynulé opakovania nikdy nepominú. Často je však riešením vášho napredovania alebo odstránenia stagnácie práve rýchlosť prevedených opakovaní.

Cvičte v rozsahu 4-12 opakovaní, striedavo využívajte 2-5sekundovú pozitívnu alebo negatívnu fázu pohybu.

Nezabúdajte na trapézy.

Autor: Ľuboš Gsch

Foto: flickr.com

Praktický tréning nájdete na – V-Trup: Chcete široké ramená? – tréning

Odporúčané produkty z nášho e-shopu