Trénuješ a nemáš výsledky? Si z toho frustrovaný? Prezradím ti prečo.

Silový tréning bez výsledkov. Žiadny nárast svalov, žiadny úbytok na tuku. Často ani len minimálne zlepšenie kondície.

Aj ty trénuješ bez výsledkov? Alebo sú tvoje výsledky veľmi slabé a to ťa frustruje? Veľa tréningu, veľa úprav stravy a životného režimu sa ti javí ako márna snaha.

Väčšinovým cieľom trénujúcich je spáliť prebytočný tuk, nabrať pekné a oblé tvary (svaly) a zlepšiť svoju kondíciu. Flexibilita, funkčnosť a zlepšenie zdravia sú taktiež príčinami cvičenia, síce žiadanými, ale zďaleka nie sú prioritami.

Chudnutie alebo presnejšie redukcia prebytočného tuku. Nárast svalov alebo presnejšie oblé a pekne definované tvary tela.

Mohol by som pokračovať ale som si istý, že vieš čo tým myslím. Nech robíš čokoľvek, tréningové výsledky sa nedostavujú alebo zďaleka nie také, aké požaduješ. A to napriek tomu, že sa naozaj snažíš. Pravidelne trénuješ, pravidelne a správne ješ, dostatočne spíš, …

Moja prax ukazuje, že tvojim najväčším nepriateľom je nekonzistentnosť. Nekonzistentnosť tréningu, nekonzistentnosť stravovania, … nie, že by to čo robíš bolo zlé. To vôbec nie. Nekonzistentnosť znamená, že premenné kombinuješ príliš alebo nekombinuješ vôbec.

Premenné v tomto význame možno považovať najčastejšie metodotvorné činitele tréningu ako sú objem, záťaž, intenzita, varianty atď. Alebo stravovania keto, low carb, sacharidové vlny, stravovanie podľa vzorca a podobne.

Zo všetkého čo si kedy počul, čítal alebo mal možnosť skúsiť má všetko, opakujem naozaj VŠETKO nejaké opodstatnenie.

Z pohľadu tréningu sa určitým spôsobom traduje, že veľkou záťažou a malým počtom opakovaní svaly naberáš. Malou záťažou a veľa opakovaniami svaly rysuješ. Vykonávaním kardio tréningov chudneš. Vylúčením sacharidov zo stravy budeš chudnúť na tuku, …

Nechcem ti tu písať kompletný menoslov všetkého čo si kedy okolo cvičenia a stravy vnímal. Uvedené sú pravdepodobne najčastejšie myšlienky fitnes scény aj keď je ich oveľa viac.

Čo znamená tá nekonzistentnosť tréningu alebo stravovania?

V tréningu znamená, že nevyužívaš alebo príliš využívaš niektorý z metodotvorných činiteľov.

Z hľadiska objemu tréningu je príliš malý alebo naopak príliš veľký.

Z hľadiska podpory hypetrofie (rastu svalov) využívaš príliš veľa alebo málo z metód ako sú napr. negatívne opakovania, rest pauzy, dôraz na koncentrickú fázu opakovania, cheating, zvýšená intenzita, …

Z hľadiska vyrysovania svalov príliš veľa premenných alebo žiadne. Konkrétne: rýchle opakovania, väčší počet opakovaní, kombinácia s kardio tréningom, nízky objem a vysoká intenzita alebo naopak nízka intenzita a vysoký objem, …

Trénuješ a nemáš výsledky? si z toho frustrovaný? Prezradím ti prečo pohyb.sk

Aby som túto problematiku rozmenil na drobné a dostal sa ku koreňu veci. Čiastočne ti odpoviem v tých najjednoduchších otázkach.

Je tréning s veľkou váhou (bremenami) a malým počtom opakovaní vhodný pre budovanie svalov?

100%tne, áno. Je. Ale to bohužiaľ nie je celá pravda. Nie je to ani nič exaktné a jednoznačné. Aj keď možno tvrdiť, že výskumom overené.

Čo v tomto prípade znamená veľké váhy?

Čo znamená malý počet opakovaní?

Aké sú ďalšieho okolnosti tréningu, stravovania, regenerácie a ostatného režimu?

Za akým účelom (čo je cieľom) takto trénuješ? Nárast veľkých svalov? Chcenie atletickej postavy? Svalnatá, funkčná a flexibilná postava???….

Je tréning s malou váhou (bremenami) a veľkým počtom opakovaní vhodný pre chudnutie, spaľovanie tuku a rysovanie svalov?

100%tne, áno. Je. Ale (ako už pravdepodobne tušíš) to bohužiaľ nie je celá pravda. Nie je to ani nič exaktné a jednoznačné. Aj keď možno tvrdiť, že výskumom overené.

Takto by som mohol pokračovať, s každou myšlienkou.

Predmetom tohto článku nie je ťa zhadzovať. Práve naopak. Chcem len, aby si zohľadňoval, že aj keď sú „veci“ rozšírené a v podstate pravdivé. Obsahujú množstvo ALE (alebo otázok) a majú veľa ďalších premenných.

Ako z toho blúdneho kruhu von? Keď svaly majú rásť a nerastú a tuk má miznúť ale nemizne.

Recept na svaly a spaľovanie tuku číslo 1:

Ak premenné v tréningu nekombinuješ zľahka začni.

Recept na svaly a spaľovanie tuku číslo 2:

Ak premenné v tréningu veľa kombinuješ, kombinuj menej.

Aj veľa dobrých metód vykonávaných spolu môže mať (a má) v konečnom výsledku negatívny dopad.

Môže sa ti to zdať ako banalita. Vyskúšaj (za to nič nedáš) a uvidíš. Buď však konzistentný. Riaď sa viac rozumom ako emóciami.

Na konzistentnosť som dbal aj pri tvorbe kompletného tréningového manuálu pre mužov začiatočníkov. V tomto tréningovom pláne sú zakomponované tie najúčinnejšie metódy a činitele. Ale najmä zohľadňuje okolnosti, ktoré má väčšina s tréningom začínajúcich mužov rovnaké. Začni cvičiť s POHYBom for Men je efektívny postup tréningu pre zaručené výsledky v podobe straty tuku, nárastu svalov, lepšej kondície ale najmä lepšej kvalite života. Viac informácií o knihe Začni cvičiť s POHYBom for Men sa dozvieš v prvom aj druhom zhodnotení.

Kompletný tréningový manuál pre mužov začiatočníkov Začni cvičiť s pohybom for men pohyb.sk

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu