Tréningová rutina – objem tréningu. Ako trénovať minimálne s maximálnymi výsledkami

Nemusíš trénovať extrémne veľa ani s extrémnym úsilím. Trénuj premyslene a dosiahneš fantastické výsledky.

Stretol si sa s názorom, že musíš veľmi veľa trénovať preto, aby ti narástli svaly, spálil si tuk, zlepšil kondíciu, posilnil svoje zdravie??? Alebo tiež s názorom, že ti stačí trénovať len tak „trošku“ pár minút denne pre dosiahnutie rovnakých cieľov ako som opísal vyššie???

Z praxe ti viem potvrdiť, že z hľadiska objemu je efektívny tréning niekde uprostred týchto názorov.

Možno si z týchto informácií už unavený. Popravde, nečudujem sa ti. Sám niekedy prevraciam oči. Práve preto som napísal tento článok. Dozvieš sa v ňom:

* Čo znamená trénovať veľa?

* Čo znamená trénovať málo?

* Ako trénovať neextrémne a dosahovať extrémne výsledky?

* Prečo sú dôležité najmä informácie o objeme tréningu?

* Málo tréningu s veľkými výsledkami. Ako trénovať čo najmenej a najefektívnejšie?

Čo znamená trénovať veľa?

Asi najznámejším predstaviteľom (kulturizmu) fantastického tela je Arnold Schwarzenegger, s ktorým sa rovnako spája extrémne objemný tréning (nezriedka až 3 – 3,5 hodiny + 1-2 hodiny bicykel). S obdobnou myšlienkou o extrémne objemnom tréningu sa okrem svojich výsledkov zviditeľnil aj šampión a tréner šampiónov USA Steve Michalik. Z materiálov, ktoré som o Stevovi študoval vyplývalo, že nezriedka trénoval biceps v objeme 55 pracovných sérií (t.j. série mimo rozcvičky a uvoľnenia). 55 sérií zameraných na sval o dĺžke cca 20- 30 cm! Nehovoriac o rovnako extrémnej intenzite (takmer bez prestávky) a obrovskej záťaži.

Objem tréningu ako základný faktor. Minimum tréningu s maximálnymi výsledkami.

Taktiež niektoré vytrvalostné kategórie športovcov uvádzajú objem tréningu v hodnote 40 a viac hodín týždenne!

V silovom tréningu je veľmi vysoký objem určený najmä profesionálom. A to najmä v oblasti kulturistiky a jej podobnými disciplínami. Z toho dôvodu je väčšinou preferovaný aj trénermi, ktorí sú kulturisti alebo majú kulturistické zameranie.

Odhliadnúc od ostatných možností je takýto tréning pre bežného návštevníka fitka nerealizovateľný. Alebo skutočne môžeš každý deň venovať 3-4 (až 8) hodiny len cvičeniu? Hm?

Bohužiaľ je množstvo trénujúcich (neprofesionálov), ktorí sa pokúšajú takýto tréning napodobniť. Nedosahujú výsledky, sú unavení a frustrovaní.

Čo znamená trénovať málo?

Niektoré „zdroje“ uvádzajú tréning 2x do týždňa po 10 minút denne.

Mimo reklamné materiály nepoznám nikoho kto by preferoval takto extrémny tréning. Z toho dôvodu spájam takýto „druh“ tréningu viac s marketingom ako fitness alebo tréningovým prostredím.

Takýto tréningový objem je pre zmenu postavy nedostatočný.

Bohužiaľ aj tu sa nájdu priaznivci, ktorí uvedeným informáciami veria. Pokúšajú sa takto nízkym objemom tréningu získať vysnívanú postavu. Spravidla márne. Sú bez výsledkov a frustovaní.

POZN. Účinky veľmi krátkych, intenzívnych tréningov sú na premenu postavy pozitívne. Takýto tréning musí byť, však realizovaný takmer denne a tiež niekoľkokrát do dňa.

Ako trénovať neextrémne a dosahovať extrémne výsledky?

V oblasti tvarovania tela je realizovateľná a efektívna práve stredná cesta medzi vyššie uvedenými. To znamená objem tréningu stredný až vyšší.

Málo tréningu proste nestačí. A veľa tréningu je pre takúto potrebu na škodu.

Koľko je minimum tréningu pre dosiahnutie výsledkov?

Väčšina trénujúcich nechce byť kulturistami. Z toho dôvodu nie je potreba trénovať ako kulturista. V prostredí, ktorom sa pohybujem ako osobný tréner sa preferuje skôr atletický typ s primeraným osvalením a nízkym percentom  telesného tuku.

Práve pre dosiahnutie takejto postavy je dostačujúci tréning v rozsahu 3 – 5x do týždňa v rozsahu cca 30-40minút.

Toto je akési všeobecné minimum pre dosiahnutie nadpriemerných výsledkov v podobe atletickej postavy.

Literarúra sa od autora k autorovi rôzny. Prierez je však takýto:

Uvedený rozsah dáva možnosť precvičiť v dostatočnom (stimulačnom) rozsahu všetky základné svalové partie a reťazce dva krát týždenne. Tz. každý sval je precvičený 2x do týždňa. V takomto rozsahu je optimálne veľké svalové partie precvičiť rozsahom 12 – 16 sérií. Malé svalové partie 10 – 14 sérií.

Prípadne odcvičiť s vysokým preťažením (stimuláciou) všetky svalové partie jeden krát týždenne. Tu je rozsah sérií pre veľké svalové partie 20 a viac sérií. Pre malé svalové partie 12 a viac sérií.

Resp. umožňuje dostatočnú možnosť kombinovať vyššie uvedenú frekvenciu tréningu podľa možností a preferencií trénujúceho. Najčastejšie sa využíva jeden týždeň vysoké zaťaženie a nasledujúci týždeň stredné.

Takáto variabilita tréningu je nenáročná (pomerne) a viac ako dostatočná pre dosiahnutie tréningových výsledkov v podobe atleticky vyzerajúceho tela s primerane rozvinutím svalstvom a nízkym % telesného tuku. A to u väčšiny mužov aj žien.

Možno si povieš, že takýto tréning ti nestačí alebo je zbytočne objemný. Môj názor je v oboch prípadoch opačný. Sám už roky trénujem podľa toho ako uvádzam = 2x týždenne stredný alebo 1x týždenne vyšší objem. Tréning je dostačujúci pre moje potreby a tiež pre väčšinu trénujúcich, s ktorými spolupracujem prostredníctvom osobných tréningov, tréningových manuálov (kníh) pre mužovpre ženy alebo online programu (členstvo v POHYBe).

Tréningová rutina a zostavenie objemu tréningu v strednom až vyššom objeme je dostačujúce.

Niekoľko praxou overených vedeckých faktov z tréningových materiálov.

Literatúra opakovane uvádza, že:

* svaly  zaťažené 2x týždenne sú stimulované k rastu intenzívnejšie ako svaly, ktoré boli zaťažené len 1x v týždni.

* taktiež je uvedená pozitívne, striedajúca sa rutina. Svaly zaťažené stredným objemom tréningu 2x týždňa striedavo so svalmi zaťaženými 1x týždenne väčším objemom.

* najväčší vplyv na tvarovanie postavy majú najväčšie svaly. Nohy, chrbát a brucho. V podstate všetky ostatné svaly majú vplyv až následne, nadnesene možno povedať sekundárne.

Prečo sú dôležité najmä informácie o objeme tréningu?

Tréningový objem je jednou zo základných, ak nie najzákladnejšou premennou tvojho tréningu. Tento tréningový objem nemusí byť za každú cenu absolútne najväčší. Musí, však mať svoj nevyhnutný rozsah.

Objem tréningu ako základný faktor dosahovania výsledkov.

Ako doplnenie k tréningu a tréningového objemu by si mal tiež vedieť, že:

Nemusíš trénovať toľko, koľko je len možné, a absolútne šialene intenzívne na to, aby si vyzeral skutočne dobre.

Ako som už uviedol, väčšina trénujúcich netrénuje preto, aby boli kulturisti. Väčšina trénujúcich trénuje pre seba – rekreačný šport, výzor, zdravie, kondícia. A preto je aktuálna skôr otázka ako trénovať čo najmenej a najefektívnejšie.

Ak ťa zaujíma viac prezri si moje programy: Antistárnuci tréningový program a FIT komplexný tréningový program.

Málo tréningu s veľkými výsledkami. Ako trénovať čo najmenej a najefektívnejšie?

Pomocou najefektívnejších možností uvedených v tomto článku som vytvoril tréningový manuál (kompletný tréningový plán) pre mužov začiatočníkov Začni cvičiť s POHYBom for Men a spolu s ďalšími profesionálnymi osobnými trénermi tréningový manuál pre ženy Začni cvičiť s POHYBom for Women. Sú to knihy, ktoré zachytávajú všetky tréningové premenné tak, aby s nimi každý začiatočník dosiahol vytúžené tréningové výsledky.

V oboch tréningových manuáloch sú kombinované oi. práve tieto (najefektívnejšie) tréningové premenné. Dostatočný objem tréningu ako jeho základ doplnený a kombinovaný ďalšími efektívnymi postupmi. Výsledky používateľov tréningových manuálov Začni cvičiť s POHYB for Men/Women nájdeš v referenciách (TU).

Ak sa zaujímaš o oblasť tréningu nezriedka sa stretávaš s názormi, že trénovať je potrebné veľa a s extrémnou náročnosťou alebo len úplne minimálne. Na tomto názore  môže byť štipka pravdy.  Bohužiaľ tá je, pre tvoj cieľ, dosiahnutie primerane osvalenej postavy s minimom telesného tuku nevhodná. Veľkosť uvedenej pravdy je práve v tvojom cieli. Pokiaľ preferuješ tréning (minimalisticky) „pre seba“ s cieľom dosiahnuť atletickú postavu (muži) alebo chceš nechať vyniknúť svoje ženské krivky v dokonalom tvare (ženy) zaobstaraj si tréningový manuál. Pretože, je určený práve tebe.

Zabezpečíš si tak efektívny tréningový plán. Budeš trénovať zmysluplne, zábavne a najmä efektívne. Objem tvojej práce (tréningu) bude minimálny pričom dosiahneš maximálne výsledky.

Kniha pre mužov – Začni cvičiť s POHYBom for Men

Kniha pre ženy – Začni cvičiť s POHYBom for Women

Zdroj: pohyb.sk/definitivny-recept-na-rast-svalov-22-studii-o-najlepsom-sposobe-budovania-svalovej-hmoty/, pohyb.sk/princip-rastu-svalov-stary-ako-matuzalem-silovy-trening-sam-stary-ale-funkcny-zaruceny-v-skutocnosti-jediny/, pohyb.sk/trenujes-nemas-vysledky-si-z-toho-frustrovany-prezradim-ti-preco/

Foto: Pixabay.com

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu