Tréning a strečing. Strečuješ? Vieš prečo je strečovanie tak veľmi dôležité?

Čo je to strečing a prečo by si ho mal zaradiť do každého tvojho tréningu?

Strečing je veľmi dôležitý. Niečo mi hovorí, že si o tom už počul. Napriek tomu, že vieš o jeho dôležitosti, strečuješ? Strečing ignoruješ, zabudneš, alebo naň nemáš čas???

Strečovanie má významnú úlohu v samotnom tréningu i regenerácií. Pokiaľ aktívne športuješ, nemal by si naň zabúdať. Naťahovanie svalstva po cvičení je proces, kedy sa svalstvo uvoľňuje jedinečným spôsobom. Zároveň má aj relaxačný účinok. Strečovať môžeš kedykoľvek v rámci dňa, aj pokiaľ nemáš v ten deň tréning. Nič tým nepokazíš, práve naopak.

Strečing by si mal zaradiť do svojho programu pri akomkoľvek športe. Či už je to beh, cyklistika, posilňovanie, tenis, ….

Výhody strečingu:

 • Prevencia úrazov,
 • Uvoľnenie svalstva,
 • Zlepšenie hybnosti svalov a väzív,
 • Napomáha predchádzať chronickým bolestiam pohybového aparátu,
 • Pôsobí relaxačne (telo/svalstvo aj myseľ),
 • Predchádza stuhnutiu svalov,
 • Zlepšenie pohybového rozsahu tela.

Aké riziko ti hrozí pri strečingu?

Ak budeš dbať na správne prevedenie cvikov riziko zranenia je takmer žiadne. Vždy cvič v rámci svojich telesných možností.

Naťahovanie svalstva či už pomocou strečingu alebo jeho určitej cvičebnej formy je proces, kedy sa skrátený sval naťahuje a uvoľňuje. To je veľmi dôležité najmä kvôli prevencii úrazu pri akomkoľvek cvičení. Či už je to strečing dynamický alebo statický, pasívny alebo aktívny. Forma nie je prioritná. Strečuj poctivo a pravidelne po každom tréningu. Iba tak dosiahneš všetky benefity, ktoré môžeš strečovaním docieliť.

Strečing a regenerácia idú ruka v ruke. Oboje je v rámci tréningu a po ňom veľmi dôležité.

Strečing môže byť (je) do istej miery aj formou regenerácie. Jednoducho, či ide o vytrvalostný, vrcholový alebo rekreačný šport, vždy dbaj na strečing. Regenerácia potrebuje viac času. Po každom (alebo individuálne pred) tréningu venuj dostatok času uvoľneniu svalstva. Postupné naťahovanie celého tela znamená, že sa u teba zlepší rovnováha, stabilita a flexibilita. Čo ti v konečnom dôsledku tiež pomôže zlepšiť tvoju kondíciu.

Silový tréning a výhody strečinku v tréningu pohyb.sk

Literatúra o strečingu uvádza, že najlepšie výsledky z hľadiska strečingu dosiahneš, pokiaľ zaradíš strečingové cvičenie aj pred tréningom, aj po tréningu.

Pred tréningom z hľadiska prevencie úrazu, cez tréning na prekrvenie (odkrvenie) svalov a po tréningu z dôvodu uvoľnenia svalstva.

Do svojich tréningových aktivít môžeš zahrnúť ako dynamický, tak aj statický strečing. Je odporúčané, že strečing by mal byť súčasťou tréningovej jednotky. Väčšina ale nestrečuje. Ty áno?

Prioritnou úlohou strečingu je uvoľniť a následne natiahnuť svalstvo, pokiaľ je to možné každej svalovej skupiny. Preto by si sa mal snažiť vyhradiť si na strečing dostatočné množstvo času. Výborná je napríklad joga, ktorej základom (niektorých jej foriem) sú práve strečingové a dýchacie cvičenia.

Zásady strečingu, alebo strečingové rady od profesionála v skratke.

 • Pohyblivosť  a ohybnosť je individuálna,
 • Technika a rozsah strečingu sú prispôsobené možnostiam každého človeka,
 • Cvičenie prebieha pomaly a kontrolovanými pohybmi,
 • Cvičenie by nemalo bolieť, avšak mal by si cítiť, ako sa svaly naťahujú,
 • Pravidelné dýchanie,
 • Cvičiť v pohodlnom oblečení (aby ťa oblečenie neobmedzovalo v pohybe),
 • Postupuj pomaly, od základných cvikov po náročnejšie,
 • Jeden cvik by mal trvať v priemere 20 – 30 sekúnd,
 • Vždy sa vráť do východzej polohy,
 • Na začiatku cvič 2 – 3 opakovania, neskôr 4 – 6 opakovaní.

strečing a jeho výhody pri silovom tréningu fitness pohyb.sk

Ak využívaš strečing, vyhni sa chybám. Prestrečovanie  (neprimerané naťahovanie svalu, bolestivé) ešte nikomu nepomohlo.

Vždy cvič len v rámci svojich možností. Základné cviky strečingu ti môže ukázať každý tréner spolu s dýchaním. Najskôr natiahni veľké svalové skupiny resp. veľké svalové partie, až následne menšie svalové skupiny.

Najlepšie je cviky meniť a rovnako ako v každom tréningu, využívať rôznorodosť. Dôležitá je prax. Ak zaradíš strečing do svojho tréningového režimu, už zanedlho pocítiš na svojom tele zlepšenie. Flexibilita a kondícia sú ukazovatele tvojej formy a výsledkov tréningu. Ak už strečuješ, od základných cvikov sa postupne presúvaj k zložitejším.

Využitie strečingových cvičení v silovom tréningu obsahuje aj kompletný tréningový manuál pre mužov Začni cvičiť s POHYBom for Men. Niektoré silové cvičenia (cviky) ako napríklad:

Tlak jednoručiek nad hlavu v sede s vystretými nohami je veľmi špecifický, avšak jeho excelentná účinnosť na precvičenie brucha (zapojenie brušnej steny), statickú aktiváciu spodnej časti chrbta a následne celej plochy chrbta a svalov ramien ťa už v priebehu niekoľko dní môže zbaviť bolesti chrbta, ktorá vznikla práve z atrofie a skrátenia svalov.

Button - Začni cvičiť s POHYBom for Men tréningový manuál

Foto: goodfon.su

Zdroj: (Základy strečinku, Vít Karafiát)

Autor článku
Redakcia - tím POHYB
Redakcia - tím POHYB
Redakcia - tím POHYB
Redakciu tímu POHYB tvoria osobní a športoví tréneri, nadšenci športu a životného štýlu i športoví redaktori. Aj ty patríš k takýmto športovým nadšencom? Chceš byť v našom tíme? Preukáž odbornosť a radi ťa uvítame. Neváhaj nás kontaktovať.

Odporúčané produkty z nášho e-shopu