Toto ste o proteíne nevedeli…

Vedeli ste, že 30% prijatých bielkovín telo zničí na strávenie ostatných bielkovín?

Ľudia si často vyberajú proteín podľa toho, ktorý proteín sa najlepšie predáva. Medzi najpredávanejšie proteíny však ani zďaleka nepatria tie najkvalitnejšie.

„Kvalita proteínu sa určuje prínosom pre užívateľa.“

prínos pre užívateľa = cena + chuť + nadväznosť na váš cieľ

V našich podmienkach sa ľudia najčastejšie rozhodujú podľa ceny. Nie vždy je prvotná úspora skutočná. Prínosnejšie pre vašu peňaženku i vaše tréningové snaženie by bola korekcia stravovacích návykov a následne úprava užívania proteínu. Prospeje to vám i vašej peňaženke.

– 30% prijatých proteínov telo spotrebuje v procese trávenia. To znamená, že z každých 100 g prijatých bielkovín sa trávením zničí 30 g, z tohto dôvodu vznikajú proteínové hydrolyzáty, ktoré sú „predtrávané“ preto sú v tele lepšie spracovateľné (aj vo väčšej miere).

Vaše svaly rastú pri regenerácií. Nárast svalov je následkom ich poškodenia (tréningu), následného vyživenia (jedlo+suplementy) a relaxu (oddychu). Až keď sú svaly poškodené, vyživené a oddychujú optimálne regenerujú. Regenerácia za dostatku výživových látok (aj proteínov) je anabolickým procesom.

V prípade proteínov môžu nastať 3 situácie:

  • príjmete dostatok bielkovín – vaše svaly narastú;
  • príjmete bielkovín „tak akurát“ – vaše svaly nenarastú ani sa nezmenšia;
  • príjmete málo bielkovín – vaše svaly sa zmenšia.

Koľko bielkovín skonzumovať?

Ak je vašim cieľom nárast svalov mali by ste konzumovať 1,8g  bielkovín na 1 kilogram telesnej hmoty. Samozrejmosťou je primeraná aktivita a potréningová regenerácia. U súťažných kulturistov a silákov sa nezriedka stretávame aj s dávkou 3 – 3,5 g bielkovín/kg. Štandardne cvičencom úplne postačuje uvedená dávka 1,8g proteínov na 1 kg telesnej hmoty.

ultra dietne proteiny pre zeny co ste o proteine nevedeli pohyb.sk

U žien je postačujúca dávka pri rekreačnom posilňovaní 1,6 g na 1 kilogram telesnej hmotnosti.

Podľa spôsobu trénovania a stravovania sa prijaté kalórie rátajú na celkovú telesnú hmotnosť alebo na aktívnu svalovú hmotu – čo je telesná hmotnosť bez váhy tuku.

Budem viac vládať, keď budem piť proteíny?

Užívaním proteínu nezlepšíte svoje tréningové snaženie. Teda nie priamo. Proteín vám môže zlepšiť regeneráciu svalov na základe, ktorej môžete trénovať viac, častejšie a vaše svaly sa budú lepšie zotavovať a prípadne rásť. Užívanie proteínu nemá priamy vplyv na tréningový proces.

Z diétneho proteínu (70% a viac) svaly nenaberiete. Ide už o veľmi diétny suplement, z ktorého vám svaly nenarastú. Zabezpečíte ním dostatočný prísun bielkovín pre regeneráciu a ochranu svalov. Pre nárast svalov sú ale potrebné aj tuky a sacharidy, ktorých je v takomto proteíne príliš málo nato aby zabezpečili rast.

Ak neregulujete svoje stravovacie návyky len veľmi mizivo využívate to, čo vám skutočné užívanie proteínového suplementu ponúka.

Prioritou by mala byť “skutočná”, tuhá strava a proteín by mal slúžiť len ako doplnok.

Vyberať proteín podľa chuti?

Chuť proteínu je aj nie je prioritou. V prípade, že patríte k ľuďom, ktorí dokážu konzumovať iba lahodné a chutné veci, nemáte inú možnosť a vyberať v prvom rade na základe toho čo vám chutí.

Ak patríte k ľuďom, pre ktorých chuť nie je priorita (neznamená to, že by to malo byť nechutné) vyberajte si menej sladké, viac naturálne proteínové suplementy, kde je veľký predpoklad, že bolo použité aj menej sladidiel (aj umelých) a ostatných ochucovadiel.

Mohlo by vás zaujímať – Proteín je chémia – taká ako ostatné potraviny

100%-ný proteín neexistuje!

Žiaden proteín nie je 100%-ný. Doteraz nebol vyrobený a ešte ani dlho nebude žiaden 100%-ný proteín. Jednak pre telo je 100% bielkovina nevyužiteľná, a za druhé tie proteíny, ktoré majú v názve 100% Whey a podobne sú len reklamným ťahom. Je to ich názov, ktorý nepresne ľudia spájajú s obsahom.

Ak požadujete proteínové suplementy s čo najväčším obsahom bielkovín (viac ako 90%) vyberajte z kategórie ultra diétne proteíny.

Nočný proteín môžete užívať aj ako denný proteín

Užívať nočný proteín cez deň? Jasné. Nočné proteíny sú nazvané ako nočné z toho dôvodu, že majú dlhý čas vstrebávania bielkovín. U kvalitných proteínov je to až do 7 hodín.  Názov nočné teda dostali z dôvodu najlepšieho využitia počas noci. Tento efekt dlhého vstrebávania je možno však využívať aj počas dňa kedy viete, že dlhšiu dobu nebudete mať prístup k jedlu alebo lepšiemu zdroju bielkovín. Jednoducho napr. po raňajkách vypijete „nočný“ proteín, v tomto prípade ho pomenujme 7hodinový proteín, a od raňajok po neskorší obed bude vaše telo dostatočne zásobené kvalitnými bielkovinami čo ochráni svalovú hmotu.

V prípade, že váhate s výberom vhodného proteínu pre vás, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom kontaktného formulára.

Po zodpovedaní niekoľkých otázok, ktoré sú nevyhnutné pre správny výber, vám rád odporučím najvhodnejší proteínový suplement.

Rozhodovanie pri výbere proteínu vám možno uľahčí aj článok – Nestrieľajte naslepo pri výbere srvátkového proteínu, kvalitu určuje výroba

Foto: Goodfon.su

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu