Terry Fox a jeho maratón nádeje, legenda hodná inšpirácie.

Terry Fox - milióny sledovateľov aj bez sociálnych sietí.

Terry Fox bol športovec, humanitár a aktivista podporujúci výskum nádorových ochorení. Ako 18 ročnému mu diagnostikovali rakovinu kostí. Musel podstúpiť amputáciu nohy. Poznamenaný pobytom v nemocnici ubehol svoj Maratón nádeje s dĺžkou viac ako 5000 kilometrov.

Tento mladý muž narodený 28. Júla 1958 má na svoju počesť sochu v kanadskej Ottawe. V roku 1980 bežal cez Kanadu Maratón nádeje (Marathon of Hope) s cieľom získať finančné prostriedky na výskum rakoviny.

Terry Fox v roku 1980

Keď mal 18 rokov diagnostikovali mu rakovinu kostí. Museli mu amputovať pravú nohu. Pobytom v nemocnici  bol Terry veľmi poznamenaný. Keď videl ďalších pacientov trpiacich rakovinou, z ktorých boli mnohé malé deti, rozhodol sa bežať naprieč Kanadou, aby získal peniaze na výskum rakoviny.

Po 18. mesiacoch a tréningu kedy odbehol 5000 km zahájil svoj beh. Začal v St. John’s v Newfoundlandu 12. apríla 1980.

Aj napriek ťažkému začiatku kedy mal problém udržať si zaujatie pre vec, nadšenie zvíťazilo a peňazí za túto púť pribúdalo. Priemerne ubehol 26 míľ (42 km) za deň cez Kanadské provincie. Toto tempo si udržiaval takmer konštantne napriek svojmu hendikepu.

1. septembra, po 143 dňoch kedy ubehol Terry 3339 míľ (5373 km) bol nútený svoj beh prerušiť. Rakovina sa objavila v jeho pľúcach.

V júni 1981 dostal zápal pľúc a 27. júna upadol do kómy. Následkom toho nasledujúci deň ráno (28. júna 1981) zomrel.

Všetky Kanadské vládne budovy stiahli vlajku na pol žrde až do jeho pohrebu. Terry sa stal najmladším držiteľom Rádu Kanady, najvyššieho civilného vyznamenaniu zeme a dodnes sa na jeho počesť behajú závody s menom Beh Terryho Foxa. Mnohé z nich sa konajú každoročne.

Nadácia Terryho Foxa stále šíri jeho myšlienku a zbiera peniaze pre výskum rakoviny.

0 likes. 0 posts. 0 shares.

Foto: en.wikipedia.org

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu