Sú dôležité izolované cvičenia pre nárast svalov a sily?

Kedy je pre budovanie svalov a sily vhodné používať izolované cviky?

Ako izolované cvičenie označujeme tzv. jednokĺbové cviky. Tieto sa zameriavajú na jednotlivé svalové skupiny. Pre rozmery kulturistiky ide o klasické cviky ako izolovaný biceps, tricepsové stláčanie, rozpažovanie na ramená alebo napríklad kvadriceps (predkopávanie) a hamstringy (zakopávanie).

Pri budovaní svalov a zvyšovaní sily majú izolované cvičenia zväčša zlú osvetu. V nasledujúcich riadkoch bude zdôraznené prečo je táto osveta často vedecky i logicky neodôvodnená.

Izolované cvičenia pre rozvoj a budovanie svalovej hmoty

Osobný tréneri, inštruktori i dlhoročný fitness nadšenci preferujú všeobecné „veľké“ cviky pre svalový rozvoj jednotlivých svalových partií. Táto informácia je čiastočne skreslená. Nie je nepravdivá, avšak aj táto minca má dve strany. Ako príklad je možné uviesť:

Výskum preukázal, že aktivita hamstringu pri niektorých „veľkých“ cvikoch ako je napr. drep alebo leg press je pre hypertrofiu nedostatočná. Pri pokusoch v drepovaní bol výrazne zaťažený štvorhlavý sval (kvadriceps) ale k zmene resp. nárastu hamstringov v porovnaní s východiskovým stavom nedošlo.

Štúdia zameraná na činnosť svalových vlákien (a jednotlivých skupín svalov) ako napríklad už spomínané hamstringy potvrdila, že najúčinnejším cvikom z hľadiska zapojenia svalov je zakopávanie, predklony s veľkou činkou (cvik Dobré ráno), Glute Ham raise (GHR) a rumunský mŕtvy ťah (RDL). Pri týchto cvikoch bolo zaťaženie hamstringov najvýraznejšie.

izolovane cviky cvicenia pre narast svalov a sily pohyb.sk

Ďalšia štúdia uviedla, že ak pohyb vzniká v kolennom kĺbe (zakopávanie) je zaťaženie svalov stehna väčšie ako keď pohyb vzniká v bedrovom kĺbe (mŕtvy ťah). Rovnakou štúdiou bolo preukázané, že pre plné zaťaženie je optimálne zvoliť aspoň jeden cvik kedy zaťaženie vzniká v kolennom kĺbe (zakopávanie) a tiež aspoň jeden cvik kedy zaťaženie vzniká v bedrovom kĺbe (mŕtvy ťah). Nakoľko oba spôsoby zaťaženia poskytujú jedinečné výhody.

Uvedené informácie dokazujú, že na efektívne zaťaženie a vyvolanie stimulu požadovanej hypertrofie svalov je potrebný zložený aj izolovaný cvik. Opakovanie uvedených výskumov prebiehalo so zameraním na rôzne svalové partie s obdobnými výsledkami.

Týmto je vedecky podložené, že pre celkový rozvoj sily i svalov je potrebná vhodná kombinácia „veľkého“ aj izolovaného cviku. Izolované cvičenia majú v serióznom tréningu nezastupiteľné miesto.

Ak si myslíte o tejto téme niečo iné, kľudne nám nechajte pod článkom váš komentár resp. názor. Budeme len radi a odpíšeme vám čo najskôr.

Foto: goodfon.su

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu