Bielkoviny a ich význam pri spaľovaní tuku: Seriál schudnite s POHYBom 3/21

Bielkoviny skutočne priaznivo pôsobia na spaľovanie tuku.

Proteín je reťazec aminokyselín podobne ako reťaz. Ak spojíte dve reťaze vznikne štruktúra podobná tej ako má molekula proteínu. Tepelnou úpravou sa tieto reťaze štiepia na menšie kusy. Varenie môže zvýšiť využiteľnosť proteínov vo vašom tele.

Viac informácií o bielkovinách nájdete v článku – Bielkoviny (proteíny)

Mnoho diét a najmä kulturistických diét sa upriamuje na bielkoviny. Čo nie je správne riešenie. Je potrebné venovať rovnakú pozornosť aj iným živinám a ich vhodnej forme.

Bielkoviny v procese spaľovania tuku

Jeden z dôvodov prečo zvýšený príjem bielkovín napomáha spaľovaniu tuku je, že čistý proteín stimuluje spaľovanie tuku. Proteíny majú termogenný účinok.

Termogenný (termogenický) účinok proteínu je približne 22% oproti necelému 1% u sacharidov. Inými slovami je možné zvýšiť výdaj energie príjmom väčšieho množstva proteínov a menšieho množstva sacharidov. V jednoduchosti to znamená, že už v procese trávenia a strávenia bielkovín je 22% (niektorá literatúra uvádza až 30%) z nich použité na spracovanie prijatého obsahu.

Bielkoviny nielen stavajú svaly ale tiež pomáhajú chudnúť už ich samotnou konzumáciou a spracovaním v organizme.

Na prvý dojem sa môže zdať, že čím viac proteínov telu dodáte, tým lepšie pre spaľovanie tuku a budovanie svalovej hmoty.

To však platí iba do určitej miery. Mnoho športovcov a kulturistov sa riadi veľkým príjmom bielkovín, pretože zastávajú názor, že „bielkoviny spaľujú tuk“.

Využiteľnosť proteínov pri spaľovaní tuku a naberaní svalov je pozitívna len do určitého bodu. Efektívne spaľovanie tuku na základe príjmu bielkovín určuje naše telo a režim v akom ho prevádzkujeme (životný štýl, stravovanie a tréning). Pri veľkom príjme sa aj nadbytok proteínov uloží vo forme tuku.

Foto: goodfon.su

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu