Priberanie svalov a telesnej hmotnosti

Nárast svalov a hmotnosti

U jedincov s problémom priberania telesnej hmotnosti, či už ide o ženy alebo mužov, je príčinou takzvaný rýchly metabolizmus. V praxi to znamená, že váš organizmus spracuje potravu rýchlejšie.

Pričom ľudia s problémom priberať sú z hľadiska genetických a fyzických dispozícií somatotyp Ektomorfa

= prirodzene štíhla postava s problematickým priberaním svalovej aj tukovej hmoty.  Aj keď genetika hovorí proti vám, nič nie je stratené.

Princípom a zaručeným nárastom telesnej hmotnosti je vyšší príjem kalórií ako je samotný výdaj.

Ak sa vám podarí dlhodobejší vyšší kalorický príjem ako výdaj – priberáte. Potrebné je neustále prijímať kalórie, a to v akejkoľvek forme.

Dôležité je ale definovať si cieľ. A to, či chcete len pribrať na váhe alebo chcete priberať svalovú hmotu. Ak je vaším cieľom priberať najmä svaly, je nutné (pre niektorých bohužiaľ) aj cvičiť.

 

Cvičením však myslím vykonávať aktivitu – cvičenie v posilňovni ale ešte nikdy na škodu nebolo. Problematické zvyšovanie telesnej hmotnosti prekonáme jednoduchým prejedaním sa, konzumáciou akejkoľvek potravy v zvýšenej miere ako telo vyžaduje. Skonzumujte všetko čo vám príde „do cesty“. Povolené sú keksíky, sladkosti, údené, pečivo, chlieb. Aj z vlastnej skúsenosti, pre priberanie nepomáha zvýšená konzumácia ovocia a zeleniny.

V prípade, že neviete konzumovať viac potravy ako je potrebné, či už kvôli odporu, nechuti alebo z akýchkoľvek iných dôvodov, vhodným riešením sú doplnky výživy, tzv. gainery, sladké proteínové tyčinky, prípadne náhrady stravy.

Aj napriek dokázanému pozitívnemu vplyvu je však nutné dodržať maximálnu konzumáciu prirodzenej stravy. Doplnky výživy, ako je už aj v názve zahrnuté, slúžia ako doplnok.

 

Vyššie opísaný spôsob priberania však plní úlohu PRIBRAŤ, nespĺňa však zásady racionálnej, zdravej alebo inak pre telo zdraviu prínosnej stravy, preto túto „priberaciu diétu“ neodporúčam dodržiavať dlhodobo.

 

Jediná dlhodobá „diéta“, ktorú je možné a vhodné držať je vyvážená strava, zahrňujúca kompletné spektrum potravín s obsahom všetkých, pre telo potrebných látok a prvkov.

Odporúčané produkty z nášho e-shopu