Prečo si stále chceš merať vtáka (aj ženy)?

Ten má to, a tá má to. Tomu sa podarilo schudnúť 10kg za mesiac a ja...

Ženy aj muži denne porovnávajú svoj život s niekým iným. Vedia, že je to nemožné. Je nemožné zrovnávať sa s niekým. Každý z nás žije svoj život inak, každý je iný, v inom prostredí, iný typ…proste iný.

Veľmi dlho som zvažoval napísanie tohto článku. Predmetom nie je nikoho urážať ani zhadzovať. Jediné čo by článok mal vzbudiť je zdravé konštatovanie o nás samých. Nerozmýšľaj o ostatných. Rozmýšľaj o sebe a za seba. V prípade úpravy tvojej postavy, tela i zdravia, si ty sám (sama) úplne jedinečný a jediný tvor na celej planéte.

Ty si ty. Každý z nás je jediný a jedinečný.

V súvislosti s komplexným programom zmeny postavy, ktorému sa venujem ako osobný tréner nie je možné, aby si sa porovnával s niekým kto dosiahol určitú zmenu.

Je takmer pravidlom, že sa ľudia dotazujú:

ako ich známy schudol 10 kg za mesiac, že ďalší iba vyradil zo stravovania chleba a schudol.

Suseda začala „len“ behať a schudla.

Kolega začal cvičiť „na čisto“ a je 3x denne tvaroh a nabral super svaly.

Určite je to všetko naozaj možné. Z praxe viem, že také ľahké to naozaj nebolo.

Nie je možné rovnako trénovať a odporúčať rovnaké stravovacie návyky ako mal ten oný, alebo iný človek. Áno, ako ľudia sme si všetci veľmi podobný a v podstate sme rovnaký. ALE predsa sme každý iný.

To ako schudneš alebo naberieš svaly závisí od mnohých faktorov ako napr.:

*metabolizmus,

*somatotyp,

*fyzická aktivita,

*psychologické nastavenie,

*denný režim,

*spôsob stravovania,

*spôsob prístupu k životu,

*regenerácia,

*pomer svalových vlákien,

*spôsob tréningu,

*práca,

*domáce prostredie,

*bojovnosť,

*dĺžka aktivity, … a mnoho, mnoho ďalších.

Ak sa sám pri takomto porovnávaní prichytíš. Opýtaj sa sám seba „čo chcem?“. Pri odpovedi si zober namiesto porovnávania inšpiráciu. Ak zmeníš tento vnútorný postoj voči sebe, práve si naštartoval veľmi silný motor tvojej zmeny = premeny.

Väčšina porovnaní vyplýva zo strachu a hľadania výhovoriek. Tým ale nič nezmeníš. Pravdepodobne dospeješ len k veľa dôvodom prečo sa práve tebe zmeniť svoje telo nepodarí. Je to totiž oveľa pohodlnejšie ako niečo skutočne zmeniť.

Nikto nerobí to čo ty, nemá rovnaký priebeh dňa, nie je rovnako uvažujúci a mysliaci ako ty. A práve preto by si sa mal nechať inšpirovať a vydať sa vlastnou cestou.

To neznamená, že nemôžeš začať ako ten sused(a), alebo kolega, známi… časom aj tak prídeš nato, že presne definovaná cesta nie je.

Áno, dnes máš už expertov na všetko, na každom kroku (stačí pozrieť náš FB pod článkami) ale na to bude priestor inokedy.

Ak zostaneš čakať. A budeš sa porovnávať. K zlepšeniu tvojej situácie nepríde.

Uvedom si svoju hodnotu. Hodnotu toho čo je v tebe a čo môžeš vybudovať, maj sa rád. Následne už všetko pôjde oveľa ľahšie.

Problém aj riešenie je v nás.

Ten úspešný, ktorému sa podarilo zmeniť svoju postavu nie je o nič lepší ako my (ty alebo ja). Jemu sa nedejú lepšie veci ako nám. On namiesto výhovoriek našiel inšpiráciu.

Každým rozhodnutím sa môžeme vybrať na milióny „ciest“. Pretože nemôžeme ísť viacerými súčasne. Musíme si vybrať. Tú za úspechom alebo na druhú stranu.

Čím menej času stratíme výhovorkami, tým lepšie pre nás. Ak sa neosmelíš nikdy nepocítiš tú slasť z posunutia vlastných limitov. Je to náročné. A, to je dobré. Všetko náročné nás posilní.

Prvý krok je najťažší. A právom. Je to krok od ničoho k niečomu.

Ak dáš chudobným peniaze, nepochopia ich hodnotu. Ak dáš lásku človeku, ktorý oň nestojí, nepochopí jej hodnotu. On kedykoľvek odíde bez výčitiek, pretože nechápe hodnotu akú to má pre nás.

Ak do niečoho nevložíš svoje úsilie, nebude to mať hodnotu.

Ako si na tom ty?

Porovnávaš sa a hľadáš výhovorky?

V začiatkoch zmeny tvojej postavy ti celkom určite môže pomôcť kompletný tréningový manuál Začni cvičiť s POHYBom for Men (pre mužov) a Začni cvičiť s POHYBom for Women (pre ženy). Ak ťa zaujímajú konštruktívne informácie o tréningu, stravovaní veciach s tým súvisiacich pozývam ťa do uzavretej skupiny na FB Tím POHYB kde je priestor aj pre tvoje otázky.

Foto: Goodfon.su

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu