Potvrdené: Pravidelné cvičenie udržuje mladosť a predchádza ochoreniam

Štúdia, ktorá opäť potvrdzuje potrebu fyzického tréningu nielen pre náš lepší výzor.

Priaznivé účinky cvičenia pre náš organizmus sú známe. Vieme však konkrétne čo nám pravidelný tréning prináša? Aký je benefit posilňovania a fyzického tréningu?

Väčšina z nás vie, že aeróbna i anaeróbna aktivita (tréning vytrvalostný alebo silový) má pre nás a naše zdravie priaznivé účinky.

Čo tieto priaznivé účinky tréningu konkrétne znamenajú?

Tréningom udržujeme svoje srdce „v kondícií“, zabraňujete obezite a celému radu chorôb ako napr. choroby srdca a diabetes. Pre niekoho môže byť zaujímavosťou, že fyzický tréning potláča stres, obavy aj depresiu. Aj odborníkmi je stále viac odporúčané fyzicky trénovať najmä pre blahodárne psychické účinky.

Ako je možné, že fyzický tréning má takéto účinky?

Nedávnou štúdiou bolo zistené, že pravidelný fyzický tréning zabraňuje zhoršovaniu kognitívnych funkcií (funkcie myslenia) počas starnutia. Autori tejto štúdie sa vyjadrili

„Starnutie je často sprevádzané krehkosťou a úbytkom kognitívnych funkcií. V posledných rokoch sa čoraz viac dôkazov, spája s fyzickou aktivitou a rozvojom demencie, ako je Alzheimerova choroba.”

Zistenie ako fyzická aktivita ovplyvňuje kognitívne funkcie bolo výskumníkmi testované na zvieratách.

Myši staré jeden rok sú v tejto štúdií alternatívou ekvivalentu človeka stredného veku. Tieto myši boli pozorované „ako trénujú“ na bežiacom kolese a ich mozgy boli následne skúmané. Konečné skúmanie bolo realizované keď ich vek zodpovedal ekvivalentu 60 rokov fyzického veku u ľudí.

Načo táto štúdia sledujúca trénujúce myši na bežiacom kolese prišla?

Sledované myši „prebehli“ v bežiacom kolese približne 3 kilometre za jednu noc. Zistené bolo, že tieto myši vykazovali väčšiu motiváciu a lepšiu schopnosť vykonávať určité úlohy, ako je obvykle pozorované u myší rovnakého veku. Ich kapacita mozgu pre fyzické účely aj riešenie úloh bola väčšia.

Druhým poznatkom bolo zistené: Nastali nižšie straty pericytov  v mozgu  v súvislosti s vekom. Pericyty zahŕňajú cievy a obklopujú bunky v kapilárnej sieti mozgu. V jednoduchosti – umožňujú dostať a udržovať správne množstvo krvi v mozgu. Dostatočná cirkulácia krvi je prvým predpokladom pre sprístupnenie správnych živín pre výživu mozgu.

S obdobnými štúdiami a obdobnými výsledkami sme už mali možnosť sa stretnúť. Je však potrebné urobiť ďalší výskum, aby bolo možné pochopiť toto prepojenie. Výsledky sú prinajmenšom významné.

Americký vedci povedali:

“Viac ako 5 miliónov ľudí v Spojených štátoch trpí Alzheimerovou chorobou a očakáva sa, že počet 10 miliónov  bude pokorený v najbližších 20 rokoch. Aby sa podporila liečba ochorení neurodegeneratívnych ochorení v súvislosti s vekom, najmä Alzheimerovej chorobe, je nevyhnutné, aby sme lepšie pochopili faktory, ktoré prispievajú k starnutiu. “

Verím, že ti tento článok pomohol a naučil si sa niečo užitočné, pomôž aj ty svojim kamošom a zazdieľaj tento článok na svojich sociálnych sieťach.

Ak chceš začať trénovať na nevieš ako vytvoril som kompletný tréningový manuál pre začiatočníkov. Táto kniha vo forme tréningového plánu popisuje kompletný postup od A po Z tvojho tréningu.

Tréningový manuál pre ženy začiatočníčky Začni cvičiť s POHYBom for Women.

Tréningový manuál pre mužov začiatočníkov Začni cvičiť s POHYBom for Men.

Zdroj: bodyrock.tv,mensfitness.com, menshealth.co.uk

Foto: goodfon.su

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu