Paleo diéta: Seriál schudnite s POHYBom 13/21

Paleo stravovanie, známe aj ako diéta pračloveka, sa považuje za jednoduché a účinné.

Paleo strava je paleolitické (praveké) stravovanie. Z tohto dôvodu sa častejšie stretávame s diétou pračloveka, stravovaním praľudí.

Tento spôsob stravovania je založený na základoch podmienených prírodou. Stravovanie rešpektujúce naše genetické vybavenie vychádzajúce z evolúcie našich predkov.

Paleo diéta je mylne vymieňaná s ketogénnou diétu. Prioritný rozdiel je v tom, že paleo stravovanie odporúča konzumáciu malého množstva sacharidov (ketogénna neodporúča žiadne sacharidy), ktoré tvoria 20-30% denného energetického príjmu. Bielkoviny tvoria 20-25% celkového denného energetického príjmu a tuky prioritne 50-60%.

Paleo stravovanie odporúča konzumáciu potravín, ktoré mali k dispozícií praľudia, odtiaľ plynie pomenovanie diéta pračloveka. V tomto období nebola obezita, choroby a ľudia boli silnejší (fyzicky činnejší)

„Či boli zdraví a silní  je diskutabilné už vzhľadom k životným podmienkam a priemernej dĺžke života.“

*poznámka autora.

Tento spôsob stravovania zohľadňuje evolučný vývoj človeka. Viac ako 2,5 miliónov rokov ľudia lovili a zberali. Ich stravu tvorilo mäso, vajcia, vnútornosti, malé množstvo ovocia a orechov.

Toto obdobie sa skončilo asi pred 10 000 rokmi. Ľudia usadli v krátkom časovom intervale v porovnaní s tým, ako dlho žili predošlým režimom. Usadlý spôsob života umožnil rozvoj poľnohospodárstva a s ním spojené poľné plodiny. Pestovanie pšenice a jačmeňa (lepok a sacharidy) spôsobil radikálne zmeny stravovania spoločnosti, ktoré paleo zástancovia považujú za zdroj civilizačných ochorení.

Rovnako ako je to pri ketogénnej strave väčšinový podiel stravy z tuku je protichodný so súčasným fitness trendom kedy je dôležitou súčasťou redukcia a reguláciu príjmu tuku.

Diéta stavia na evolučnom hľadisku a prípadné svoje negatívna odráža tým, že človek za tento krátky čas vývoja „novej“ doby ešte nestihol transformovať na novodobé stravovanie.

Stanovisko trénera:

Osobne poznám ľudí (aj trénerov) stravujúcich sa podľa paleo zásad. Avšak často je problémom (otázkou) či sa jedná o nízko sacharidové alebo paleo stravovanie (hranica je veľmi úzka a rozpätie veľmi veľké).

Nízko sacharidové stravovanie možno posudzovať ako miernejšiu verziu ketogenického stravovania

– je rovnako založené na ketóze. Samotné paleo je možné vnímať ako  marketing ketogenického stravovania z nasledujúcich dôvodov:

  • Paleo stravovanie odporúča konzumáciu potravín, ktoré mali k dispozícií praľudia (odtiaľ diéta pračloveka). V tomto období nebola obezita, choroby a ľudia boli silnejší (fyzicky činnejší) – už uvedené vyššie.
  • Nezohľadňuje transformáciu na iné aspekty života, nakoľko život je zložený z viacerých aspektov ako len samotného stravovania (teplo v byte, elektrina, vzdelávanie, …).
  • Existuje len veľmi malé množstvo hodnoverných zdrojov a skutočnom prínose. Väčšina prínosných materiálov je o nízko sacharidovej a nie konkrétne o paleo strave.

Diéty a stravovacie plány na chudnutie - Schdnite s POHYBom

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu