Osobný tréner: Najväčší problém v oblasti tvarovania tela a fitnes – Zadubenosť.

Aj profesionálny osobný tréner sa musí chcieť učiť alebo Zadubenosť, neprístupnosť veci zmeniť a ego fitnes brandže brzdia aj tvoje výsledky.

Vonkajšie sily spochybňujú tvoj spôsob stravovania a tréningu. Dezinformovanosť ťa sprevádza, tým viac, čím viac sa chceš o tejto téme dozvedieť. Ďalšie a ďalšie štúdium často nevedie nikam. Stratí sa v ňom aj nejeden osobný tréner.

Tréning a stravovanie nie sú žiadna tajná ingrediencia ani labyrint. Napriek tomu sa ma/ťa niekedy zmocňuje pocit, že ide o intergalaktickú neznámu zloženú z ďalších neznámych.

Názorov na chudnutie, spaľovanie tuku a nárast svalov je veľa. Ich správnosť záleží od teba.

Rôznosť názorov na dané témy je vždy podložená inými informáciami, no väčšinovo názormi jednotlivcov. Úlohu zohráva marketing, inteligencia a charakter v rôznej miere. Uprednostňuje sa preto vždy (väčšinou) to, čo sa osvedčilo tej osobe. Či už ide o trénera, inštruktora, výživového poradcu, lekára, … a podobne. Z pohľadu šírenia osvedčenej „veci“ je tento postup logický a samozrejme aj využívaný. Z pohľadu upotrebenia môjho/tvojho alebo kohokoľvek iného to až tak samozrejmé nemusí byť a ani nie je.

Individualita a individuálne možnosti určujú účinnosť tréningu, štýlu, stravovania, …

Individualita je jedinečná. Aj keď máme ako ľudia mnoho spoločného sme veľmi odlišní. A práve to je často rozhodujúci faktor. Tá naša jedinečnosť, to čo vyhovuje nám (tebe, mne, mojej babke alebo tvojej, komukoľvek).

Hrubú štruktúru tréningu, ktorú si môžeš výrazne nastaviť individuálne ti ponúka aj Program P13. Je to minimalistický tréningový systém prinášajúci maximálne výsledky. Viac info o P13 nájdeš TU.

Problém, ktorý vnímam vo sfére fitnes je ZADUBENOSŤ. Problém, ktorý vnímam je ten, že čo fungovalo mne musí predsa fungovať všetkým. Týmto sa riadi veľké množstvo (zadubených) trénerov a odborníkov. Ako som písal vyššie, z určitého uhla pohľadu je to logické a samozrejmé. Taktiež robím vo svojej podstate to isté. Čo robím inak je, že pripúšťam alebo skôr poukazujem aj na pravdu iných. Moje riešenia tvarovania postavy, tréningu a nastavenia stravy nie sú jediné správne. Správnych možností je množstvo a ja ti vždy dávam na výber, aby si si vybral to, k čomu tvoje sympatie prilnú najviac. Ponúkam systém, ktorého šéfom si ty.

Účinnosť chudnutia, spaľovania tuku, zlepšovania kondície, nárastu svalov alebo iných výsledkov, ktoré požaduješ – TO JE SPRÁVNY SYSTÉM.

Tento systém nie je zväčša lepší alebo horší ako systém kohokoľvek iného z profesionálov. Systém, a to ako je účinný je vecou tvojich možností a toho či ti vyhovuje.

Na cestu sa môžeš vydať autom, peši, bicyklom, po rukách, … a to či je daný spôsob správny je dané tým, či ti tento spôsob vyhovuje.

Niekedy tento spôsob v tebe vzbudí odpor, nadšenie, výzvu, … a v inom človeku to môže vzbudiť presne opačný dojem. Preto nie je na mieste byť zadubený.

Osobný tréner: Najväčší problém v oblasti tvarovania tela a fitnes – Zadubenosť pohyb.sk

Keď zadubenosť ustupuje nastáva funkčný systém pomocou, ktorého spáliš prebytočný tuk, naberieš svaly, budeš sa cítiť  skvele a budeš mať silu ako býk.

Trénujem Lukyho. Je to môj spolubojovník už niečo vyše 2 rokov. Teraz vyzerá a cíti sa skvele. Nastúpil na môj 3 mesačný komplexný program zmeny postavy s požiadavkou schudnúť (cca 12kg tuku) v primeranej miere nabrať svaly a cítiť sa lepšie.

Takmer rok sme ale hľadali kompromis nášho zlepšenia. Ako tréner som vyhodnotil podľa úvodných hodín, že Luky je veľmi schopný pohybovo aj funkčne. Navyše už má niekoľkomesačné skúsenosti s tréningom. Postup som volil jednoznačný a osvedčený – dynamické silové tréningy so striedavým objemom doplnený v prípade malého objemu intervalovým kardiom. Bum, jednoduché ako facka.

Ale nebolo to tak ako som myslel – osvedčený systém tréningu úplne zlyhal.

Postupným nastavovaním sme našli po cca 10 mesiacoch schodnú cestu, ktorá prinášala výsledky a Lukymu vyhovovala.

Z dynamických tréningov a intervalového kardia sa stal extrémne ťažký silový tréning vo veľkom objeme bez kardio tréningov.

Mohol som s Lukym bojovať a presadzovať to „moje“ jednoduché a rýchle riešenie. Samozrejme sme ho v začiatkoch aj skúšali. Lukymu sa takýto postup priečil a zutekal už preto od niekoľkých trénerov. Pretože boli zadubený?!

Je teda dôvod Lukyho presvedčovať, že dynamické tréningy v kombinácií s kardio tréningom by zabrali oveľa menej času? Že by zmena mohla nastať rýchlejšie a prinieslo by to ďalšie benefity? Že kardio tréning je skutočne pre výsledky potrebný?

Podľa mňa by šlo o zadubenosť a navyše aj krátkozrakosť.

Keď prichádzajú svaly a sila, odchádza tuk.

S Lukym sme dosiahli všetky fyzické miery 4 mesiace po tom ako sme našli systém, ktorý mu vyhovoval. Dosiahnutie plánovanej hmotnosti (vrátane % tuku a podielu svalov) a obvodu pása nám trvalo 14 mesiacov.

Následne sme splnili priebežne niekoľko ďalších cieľov. Z tých najnovších máme opäť veľkú radosť.

Drep              168kg 1x

Mŕtvy ťah     198kg 1x

Benčpres      132kg 1x

Cvičenie je fajn ale nútiť sa do aktivít, ktoré v tebe vyvolávajú odpor je hlúpe a zbytočné.

Niekedy je potrebné sebaprekonanie. To je ale celkom iný prípad.

Som vďačný, že s Lukym trénujem do dnešného dňa

aj projektom Mobilné fitko v Pezinku. Jedná sa o mobilné fitness centrum a osobného trénera v Pezinku, ktorý prídu za tebou domov.

Poznatky z rôznych oblastí trénovania mužov aj žien som zhrnul do minimalistického tréningového systému. Tento systém vytvorila prax a bol overený autoexperimentom. Je skutočne efektívny, jednoduchý a zábavný.

Program P13 je minimalistický tréningový systém prinášajúci maximálne výsledky.

Ak ťa zaujíma viac informácií o Programe P13, nájdeš ich v samostatnom článku.

Kompletný tréningový manuál pre mužov začiatočníkov Začni cvičiť s pohybom for men pohyb.sk

foto: goodfon.com

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu