Osobný tréner alebo Inštruktor?

Trénujete s osobným trénerom alebo inštruktorom? Aký je rozdiel a prečo ich rozlišovať?

Osobný tréner, inštruktor… na prvý dojem sa môže zdať, že označujú rovnakú osobu. Napríklad niekoho kto vám stanovuje čo a ako máte cvičiť. To je čiastočne pravdou. Ak vám záleží na tréningových výsledkoch, mali by ste poznať celú pravdu. Budem sa jej venovať v nasledujúcich riadkoch.

Definícia slova tréner a inštruktor je voľne preložená z internetovej encyklopédie wikipédia.

Tréner je odborne a pedagogicky vzdelaný telovýchovný pracovník, ktorý vedie športovcov tréningový proces, prípravu na športové vystúpenia i toto vystúpenie samotné a nesie aj zodpovednosť za dosiahnutý výsledok. Tréner musí okrem odbornej spôsobilosti oplývať aj ďalšími potrebnými vlastnosťami – musí byť dobrým psychológom, lebo je pre športovcov často aj dôverníkom. Tréningový proces môže byť vedený individuálne alebo skupinovo.

Osobný (tréner) znamená, že svoje služby poskytuje personalizovane = osobne jednej osobe.

Kombináciou slov osobný a tréner (osobný tréner = personal trainer) vzniká osoba poskytujúca služby individuálne a osobne. Z toho vyplýva, že tréningové hodiny by mali byť zložené z trénera a vás (alebo inej  jednej osoby).

Inštruktor (instructor) je odborne vyškoleným pracovníkov (môže byť súčasťou ozbrojených zložiek), ktorý je oprávnený viesť výcvik a preskúšanie definovanej skupiny osôb.

Aký je vlastne ten rozdiel medzi osobným trénerom a inštruktorom?

Najzásadnejší je v spôsobe, zodpovednosti a vedení skupinovej alebo individuálnej hodiny/tréningu. Osobný tréner (ako je už vyššie opísané) znamená, že tréningový tím tvoríte vy (alebo iná 1 osoba) a tréner, nikto iný. Skupinu osobného trénera teda vždy tvoria dve osoby, pričom jednou z nich je tréner sám.

Inštruktor znamená osoba spôsobilá pre vedenie skupinovej hodiny.

Ak ste sa stretli s osobným trénerom, ktorý trénuje naraz viac osôb nejedná sa o osobného trénera, ale o inštruktora. Neznamená to, že osobný tréner je menej ako inštruktor alebo opačne.

Znamená to, že ak hľadáte (alebo už máte) osobného trénera, ktorý sa venuje vám a ešte ďalšej osobe (alebo ďalším osobám), máte v podstate inštruktora, pretože sa nejedná o osobný tréning. A inštruktor neberie na seba zodpovednosť za dosiahnutý výsledok.

Ak vašu skupinovú hodinu vedie inštruktor, malo by ísť o vopred definovanú skupinu. Napríklad: Skupinová hodina jógy (cieľom je viesť hodinu jógy) alebo skupinová hodina funkčného tréningu (cieľom je viesť funkčný tréning) je takou hodinou, pretože cieľom je viesť skupinovú hodinu s definovaným cieľom spôsobilým inštruktorom.

Keď osobný tréner vedie skupinovú hodinu nie je osobným trénerom. Pretože nevedie jedného človeka ale skupinu osôb.

Smutný ale reálny príklad: Bohužiaľ častou situáciou je, že „osobný tréner“ vedie skupinovú hodinu kde trénuje obézneho muža, chudého muža a ženu, ktorú trápia problémy s chrbticou. V takomto prípade sa absolútne nejedná o služby osobného trénera. Kvalitný osobný tréner by mal viesť tréningový proces/hodinu pre každého individuálne nakoľko každý človek z uvedenej situácie by mal trénovať iným spôsobom.

Pretože cieľom osobného trénera je viesť individuálnu a personalizovanú hodinu/tréning, za ktorú je zodpovedný.

Podľa skutočností možno definovať, že:

Celá myšlienka osobného trénera značí profesionálne vedenie k stanovenému cieľu, ktorý by ste mali definovať vy ako využívatelia služieb. Najčastejšie sú chudnutie, nárast svalovej hmoty alebo zlepšenie fyzickej kondície. Pričom osobný tréner zodpovedá za individuálny výsledok. Preto nie je možné viesť plnohodnotný tréningový proces so skupinou, ktorej ciele sa rôznia!!!

Osobne poznám kvalitných inštruktorov odvádzajúcich výbornú prácu v skupinách. Kvalitný osobný tréneri odvádzajú kvalitnú prácu v osobnom tréningu, za ktorý zodpovedajú.

Čo je častým dôvodom toho, že sa osobný tréner zmení na inštruktora a tým sa ešte aj zbaví zodpovednosti?

Dôvody sú pravdepodobne „len“ tri.

  1. Lenivosť – „Ako osobný tréner pracujem 12 hodín s 12 ľuďmi. Ak ich spojím do skupiny po 3 osoby, stačí mi s nimi trénovať len 4 hodiny.“
  2. Peniaze – „Ako osobný tréner zarobím za 12 hodín s 12 ľuďmi XY eur. Ak im dám malú zľavu a spojím ich do skupiny po 3 osoby môžem zarobiť za 12 hodín viac.“
  3. Kombinácia lenivosti a peňazí – „Ako osobný tréner pracujem 12 hodín s 12 ľuďmi za XY eur. Ak ich spojím do skupiny a dám im malú zľavu viem trénovať viac ľudí, zarobím viac a ušetrím ešte aj čas.“

Z ekonomického hľadiska môžu byť uvedené príklady správne. Z hľadiska odvedenia kvalitnej práce kde osobný tréner zodpovedá za výsledok, kvalita prudko klesá ak vôbec nejaká zostáva.

Verím, že Vám tento článok pomohol a naučili ste sa niečo užitočné, pomôžte aj ty svojim kamošom a zazdielajte tento článok na svojich sociálnych sieťach.

Foto: Goodfon.su

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu