Osobný tréner – áno či nie?

Výhody a nevýhody cvičenia pod dohľadom osobného trénera.

Ísť do posilňovne, odcvičiť nejaké cviky, podvíhať činky a na záver niekoľko minút kardia – cvičenie na prvý pohľad vyzerá naozaj jednoducho. Načo osobný tréner? Veľa ľudí si povie, že to zvládnu aj sami. Veď je to obyčajné dvíhanie činiek a stroje cvičia skoro samé. Nemôžu však byť ďalej od pravdy.

Tieto začiatočnícke myšlienky strácajú svoju podstatu už po prvých tréningoch v posilňovni. A práve na začiatku tvojej tréningovej púte ti môžu pomôcť osobní tréneri. Môžu, ale nemusia.

Osobný tréner má skúsenosti nielen z pohľadu tréningu, ale aj správnej techniky všetkých cvikov, stravy či všetkého, čo s posilňovaním súvisí. Teda, aspoň by to tak malo byť.

Aké sú výhody a nevýhody osobného trénera?

Prečo áno?

Osobného trénera využívajú najmä začiatočníci a ľudia, ktorí majú pocit stagnácie alebo chcú vyskúšať niečo nové, prípadne napraviť svoje chyby. Pomáha ti pri každom tréningu, a to nielen pri výbere správneho cviku, ale aj jeho technickom prevedení. S trénerom minimalizuješ možnosť zranenia z dôvodu nesprávneho prevedenia cviku. Najmä ťažké cviky, akými sú drep či mŕtvy ťah by si bez dohľadu niekoho skúsenejšieho ani nemal začať vykonávať. Na internete je síce množstvo informácií od množstva ľudí, no práve osobný tréner ich vie posúdiť z hľadiska vlastných skúseností a ponúknuť ti tie, ktoré fungujú a ktoré budeš reálne potrebovať.

Osobný tréner ti ponúkne nielen dohľad nad tvojim tréningom, ale aj širšie a komplexnejšie služby, akými sú napríklad jedálniček či suplementačný plán. So správnym prístupom ťa dokáže namotivovať, inšpirovať a dať ti do života viac, ako iba správnu techniku cvikov či letnú formu. Vo všeobecnosti ti tento človek pomôže v tvojom športovom napredovaní a zvoliť túto možnosť je dobrým riešením.

Prečo nie?

Všetko, čo som spomenul hore však platí iba vtedy, pokiaľ narazíš na kvalitného a skúseného trénera. Žiaľ, v dnešnej dobe získa certifikát už skoro každý a často sa tak stáva, že v posilňovni nájdeš osobného trénera, ktorého vedomosti ani zďaleka nezodpovedajú tomu, na čo má certifikát. Práve vtedy je osobný tréner naozajstným riskom, ba až nebezpečenstvom. Takýto tréner sa ti nemusí venovať, nemusí poznať správne prevedenie cvikov a okrem zle nastaveného jedálnička sa môžeš napríklad zraniť alebo si spôsobiť ujmy na zdraví.

Osobný tréner, výhody a nevýhody pohyb.sk

Často sa stáva aj to, že osobný tréner k svojim klientom nepristupuje individuálne. Používa teda stále dookola rovnaký tréning či jedálniček, a to úplne pre všetkých. Pravda, jednému to môže fungovať, ďalším deviatim však nie. Pozor si dávaj aj na ceny – vysoká či príliš nízka cena nie vždy zodpovedajú kvalitám trénera.

Ako spoznať toho správneho osobného trénera práve pre teba.

Možno si teraz zmätený/á a pýtaš sa, ako vlastne spoznáš toho správneho osobného trénera pre teba. Odpoveď je jednoduchá – referencie! Ak niečo nakupuješ cez internetový obchod, tiež si najprv zistíš názor ostatných, ktorí s obchodom už majú skúsenosti. Takisto je to aj s osobnými trénermi. Pýtaj sa kamarátov, prípadne si nájdi jeho referencie na internete.

Nemenej dôležité sú výsledky, ktoré so svojimi klientmi dokázal urobiť. Ak si v posilňovni všímaš, že tá žena, ktorá bola pri tele pod vedením trénera naozaj schudla, zrejme vie, čo robí. Aj na internete nájdeš najrôznejšie premeny, ktoré práve osobní tréneri pridávajú, pretože práve to je ich najlepšia vizitka. Pokiaľ má tréner navyše zverencov, ktorí súťažia a majú úspechy, je to ďalšie obrovské plus.

Ak rozmýšľaš nad trénerom z tvojej posilňovni, všimni si jeho prístup počas tréningu jeho klientovPrístup totiž vypovedá o všetkom. Pokiaľ si myslíš, že je to ten správny osobný tréner pre teba, choď do toho.

Pokiaľ ťa návšteva posilňovne neláka a radšej chceš trénovať vo vybavenom fitku aj profesionálnym trénerom doma alebo niekde mimo fitnescentra možno ti tento benefit ponúkne práve Mobilné fitko.

Dúfam, že sme ti výbere tvojho osobného trénera pomohli. Ak sa ti článok páčil, SHARNI nás na Facebooku.

Foto: goodfon.su

Autor článku
Redakcia - tím POHYB
Redakcia - tím POHYB
Redakcia - tím POHYB
Redakciu tímu POHYB tvoria osobní a športoví tréneri, nadšenci športu a životného štýlu i športoví redaktori. Aj ty patríš k takýmto športovým nadšencom? Chceš byť v našom tíme? Preukáž odbornosť a radi ťa uvítame. Neváhaj nás kontaktovať.

Odporúčané produkty z nášho e-shopu