Osobný tréner: 4x ako si vybrať a prečo jednému platíš 5EUR a iný pýta 50

Zvažuješ cvičenie pod dohľadom osobného trénera a nevieš si vybrať? Rozdielne odporúčania, referencie i ceny. Ako sa v tom zorientovať?

Cvičenie s osobným trénerom je dnes už bežnou súčasťou tréningového snaženia návštevníkov fitnescentier. Takmer v každom z týchto fitnescentier máš na výber z viacerých trénerov, ktorý sú ti k dispozícií. Absolútne komfortným riešením je vybavené fitness centrum v Pezinku k tebe domov, pre viac info pozri Mobilné Fitko.

Čo by ťa malo zaujímať pri výbere toho správneho osobného trénera?!

  1. Hodnota človeka (jeho i tvoja),
  2. Špecializácia,
  3. Referencie (schopnosti),
  4. Cena = hodnota

1. Hodnota človeka osobného trénera

Na prvý dojem ti to možno príde ako nejaké klišé. Hodnota človeka je ale pravdepodobne to najdôležitejšie, čo by ťa malo zaujímať.

Ak si človek (tréner) neváži ani sám seba je len veľmi ťažko pravdepodobné, že si bude vážiť svoje okolie. Ak si ťa tvoj tréner nebude vážiť ako človeka a ani ako zverenca – asi ťažko ti bude vedieť pomôcť vyriešiť problém, pre ktorý si ho vyhľadal.

“S 80%-tnou pravdepodobnosťou vieš určiť hodnotu človeka za prvých 5 minút priameho rozhovoru s ním.”

Dohodni si takéto stretnutie s osobným trénerom a zisti akú má hodnotu. Od toho sa bude odvíjať aj tá tvoja.

Opýtaj sa svojho osobného trénera:

  • Čo robí,
  • Ako to robí,
  • S kým to robí,
  • Aké sú jeho ciele pri trénovaní iných,
  • Čo by vedel poskytnúť tebe,

A či vôbec má záujem s tebou za dohodnutých podmienok spolupracovať. Prípadne ďalšie otázky, ktoré ťa zaujímajú.

Práve od týchto otázok sa odvíja dôležitosť ďalšieho bodu.

2. Špecializácia osobného trénera

Tak ako v každej oblasti i osobný tréneri majú svoju špecializáciu. Ako potencionálny záujemca by si sa mal zaujímať o to či si na správnej adrese. Áno, je jasné, že hľadáš osobného trénera. Rozdiel je však v tom – čo je tvojim cieľom.

Button - Začni cvičiť s POHYBom for Men tréningový manuál

Tak ako keď ideš k lekárovi a bolia ťa zuby, nenavštíviš špecialistu na chrbticu. Hoci obaja sú lekári, každý je špecialista na niečo iné. Špecialista na chrbticu ti celkom určite odporučí služby zubára. Toto vyžaduj aj od tvojho osobného trénera, realita je často iná.

Moja špecializácia je FIT komplexný a Antistárnuci tréningový program uskutočnený tým najkomfortnejším spôsobom, u teba doma v Pezinku/Senci alebo kdekoľvek budeš chcieť s Mobilným fitkom.

Pre pomery osobného trénera: ak chcem súťažiť v kulturistike, ani ten najlepší rehabilitačný osobný tréner mi pravdepodobne v plnení môjho cieľa nepomôže. Hoci je uznávaný odborník v tom, čo robí.

Špecializácia tvojho trénera by mala byť jednoznačná. A rovnako jednoznačne by mala byť v súlade s tvojim cieľom (chudnutie, priberanie, rehabilitácia, psychické potreby, muži, ženy, deti a pod.).

Ak v týchto veciach máš jasno a našiel si trénera vyhovujúceho tvojim parametrom. Prever si jeho výsledky.

3. Referencie (schopnosti) osobného trénera

Požiadaj tvojho (nastávajúceho) osobného trénera o jeho výsledky. Nie je vždy jednoduché mať hmatateľné a viditeľné referencie tohto druhu. Ak sa im tvoj tréner venuje dostatočne dlho a svoju prácu (hobby) vykonáva dobre, isto bude mať čo ukázať.

ako si vybrat osobneho fitness trenera pohyb.sk

Výsledky sú tiež ukazovateľom ostatných bodov z tohto článku.

„Ak sú výsledky trénera výborné – je to celkom určite znak toho, že ten človek má hodnotu, je špecializovaný (špecialista) a cena=hodnota je úmerná.“

Ak je jeden z týchto bodov neprítomný alebo neadekvátny – k ani len priemerným výsledkom nedôjde.

POZN. U trénerov nováčikov sú referencie problémom, nakoľko budeš možno prvý jeho zverenec. Ak sú všetky ostatné veci v poriadku a tréner je oprávnený trénovať (má aspoň základný certifikát) neboj sa nováčikov.

Aj tí najlepší profesionáli niekedy začínali. Možno máš pred sebou v budúcnosti uznávaného špecialistu. A to už teraz. Celkom isto za zlomok ceny.

4. Cena = hodnota osobného trénera

„Prečo ty platíš za osobného trénera 50EUR a tvoj známy 5EUR?“

Cena je opäť podmienená 3 bodmi opísanými vyššie – hodnota človeka, špecializácia, referencie. Závislá je aj od lokality, fitnescentra, pracovného pomeru trénera a samozrejme jeho kvalite.

Ak pôjdeme na cenotvorbu podľa ekonomických parametrov resp. z pohľadu obchodu, platí:

Cena je to – čo zaplatíš. Hodnota je to – čo dostaneš.

Ak sú tieto dve veci v rovnováhe. Tvoj výber je správny.

Len pre informáciu uvádzam orientačne:

Štandardné ceny osobných trénerov:

Dediny a malé obce: 10 – 15EUR/tréningová hodina

Obce a malé mestá: 15 – 25EUR/tréningová hodina

Mestá: 20 – XX EUR/tréningová hodina.

Špecializovaný osobný tréneri a odborníci: od 35EUR/tréningová hodina.

Ak ťa téma osobného trénera neberie a z nejakého dôvodu vieš, že mať trénera nie je nič pre teba. Avšak, prijal by si jednoduchú pomoc s tréningom prezri si tréningový manuál Začni cvičiť s POHYBom for Men pre mužov a Začni cvičiť s POHYBom for Women pre ženy.

Jednoducho, výstižne, prakticky a účelne dosiahneš zmeny prostredníctvom kompletného návodu ako trénovať krok po kroku po dobu 3 viac mesiacov.

Taktiež môže byť tvoj osobný tréner eBook Program P13 = minimalistický tréningový systém prinášajúci maximálne výsledky.

Poznáš niekoho komu môžu byť tieto informácie užitočné? Prosím, pošli mu tento článok. Ďakujem ti.

Foto: goodfon.su

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu