Osobný tréner: 3 mesačný komplexný program zmeny postavy, alebo kompletná zmena postavy za 90 dní.

Komplexná/kompletná zmena tvojej postavy ti zmení celý život.

3 mesiace môžu byť veľmi dlhé, ale i veľmi krátke obdobie. Môžeš ho nechať len tak uplynúť, alebo ho efektívne využiť. Mojou prácou je druhá možnosť. Už niekoľko rokov sa špecializujem na 3 mesačný komplexný program zmeny postavy s osobným trénerom.

Možno si myslíš, že 3 mesačný komplexný program zmeny postavy je super marketingový názov na to, ako namotať zúfalcov nespokojných so svojim telom.

To máš naozaj pravdu. Dokonca časom sa to ešte viac “zamotalo”. Tieto 3-mesačné komplexné programy sú dva (Antistarnúci a FIT) a poskytujem ich absolútne unikátne doma (u teba doma). Viac informácií nájdeš v samostatnom článku Mobilné fitko.

Ale. Komplexný program zmeny postavy vznikol z úplne iného dôvodu.

Keď som začínal ako osobný tréner boli to ťažké začiatky. Tak, ako vo všetkom s čím si aj ty niekedy začínal. Niekedy bola celá situácia na smiech, inokedy na plač. Zo začiatku naozaj viac na plač.

 • Prišli ľudia, ktorý povedali zaplatím neskôr a nezaplatili.
 • Tiež prišli ľudia, ktorý povedali „si super odporúčím ťa známym“ a ohovorili ma.
 • Prišli aj ľudia, ktorý povedali „už mám super trénera, toto je len keď bude mimo“  a čo ma najviac zraňovalo, vina za NEvýsledky skončila na mne.

Mohol by som v obdobných prípadoch pokračovať, ale už asi vieš, čo tým chcem povedať.

Keď už toho bolo naozaj priveľa, povedal som si, že chcem byť plne zodpovedný za tréningové výsledky svojich zverencov.

Komplexný program zmeny postavy - profesionálny osobný tréner Pohyb.sk

Chcieť byť plne zodpovedný znamená situáciu čo najviac kontrolovať. To v tomto prípade znamená nastaviť vhodný tréning, stravovanie a podľa možností “to” vtesnať do bežného života.

Žiadne kúsky, polovičná „robota“ a ani žiadne uvidíme, potom alebo nabudúce.

Takto vznikol komplexný program program zmeny postavy s osobným trénerom. A neskôr sa transformoval počas korona opatrení s Mobilným fitkom.

Nasledujúce riadky sú určené možno práve tebe. Či už ako inšpirácia, informácia alebo ako životná príležitosť. Nakoľko som človek veľmi priamy, informácie sú poskytnuté tak ako skutočne sú. Stretol som sa už aj názorom, že ma niekto vníma arogantne a negatívne.

Môžem ťa (skromne) ubezpečiť, že som najviac v pohode človek akého si kedy poznal. Až tak v pohode, že mi nerobí problém prezentovať sa tým, takto verejne. =)

Toľko krátko o mojej osobe. Všetko ostatné v tomto texte a programe je už len o tebe. Je to tvoja plne individuálna záležitosť. Ja môžem byť kormidelník, ale kapitánom v prípade spolupráce budeš TY.

Komplexný program zmeny postavy s osobným trénerom Pohyb.sk

Ber tieto tri mesiace zmeny postavy ako filmový bestseller, kde ty hráš aj manažuješ hlavnú úlohu.

3 mesiace je dostatočne dlhá doba na to, aby si (sme) vedel urobiť aj so „zlým materiálom“ slušný výsledok. Výsledky ľudí, ktorý sa o svoju zmenu chceli podeliť nájdeš v referenciách – Komplexný program s osobným trénerom.

Tento program nie je pre každého. No ľudia, ktorí sa preň rozhodli, neľutovali.

Ako prebieha komplexný 3 mesačný program s osobným trénerom?

Po úvodnom stretnutí, vzájomnom interview a následnej dohode sa začína meraním a tréningom. Doladíme podľa tvojich cieľov a možností o aký typ programu sa jedná. Máš na výber 2 komplexné programy: Antistárnuci prioritne určený ľudom po 50tke so zameraním na funkčnosť a zdravie a FIT určený ľuďom, ktorý sa chcú zameriavať na postavu a výkon.

1. mesiac programu je podľa očakávaní úvodom do celého programu.

Z prvotných informácií zostavujem úvodný stravovací plán podľa možností a schopností užívateľa, ktorý sa spolu s tréningom snažíme (obaja) začleniť do bežného života.

Tréning predstavuje (najmä prvý týždeň) skôr telesnú výchovu prvého stupňa základnej školy. Absolvujem to spravidla aj u už schopnejších cvičencov z nasledujúcich dôvodov:

 • Poznanie pohybov.

Technika cvikov i pohybov je síce veľmi dôležitá ale naša individualita je napriek malej odlišnosti veľmi výrazná, rozhodujú pohybové stereotypy v akých sa bežne pohybujeme, jednotlivé pákové pomery, vrodené i nadobudnuté obmedzenia pohybov, prevládajúce svalové vlákna a pod. …

Štruktúra svalov - komplexný program zmeny postavy s osobným trénerom pohyb.sk

Všetky rozdiely medzi ľuďmi na svete tvoria „IBA“ 0,4 – 0,5%.

99,5 – 99,6% telesných parametrov máme biologicky i geneticky všetci ľudia spoločné. (D. Epstein)

 • Poznanie schopností.

To ako sa hýbeme nie vždy plne ovplyvníme. Vlastné schopnosti ale ovplyvniť môžme značne.

Je to niečo čo vychádza z nás – bojovnosť, precíznosť cvičení, dochvíľnosť, chcieť byť lepší, …. Aj keď pohyby môžu byť niekedy naozaj veľmi, veľmi zlé. Ak disponuješ optimálnymi schopnosťami máš vyhraté (viď výsledok v samostatnom článku),

 • Poznanie možností.

Je to niečo ako kombinácia poznania tvojich pohybov spolu s tvojimi schopnosťami. Ich vzájomné variovanie. Rozumej ako „ťahanie“ slabých stránok tými silnými.

Stretol som sa už aj s názorom, že takýto (banálny) začiatok je trápny. Čo je svojím spôsobom pravda. Avšak ja sa cítim zodpovedný za celý priebeh a tiež výsledok programu. Z toho dôvodu chcem poznať tvoje pohyby, schopnosti a možnosti. Iba na základe ich dokonalého poznania sa vieme efektívne spoločne posúvať míľovými krokmi k stanovenému cieľu.

Komplexný program zmeny postavy s profesionálnym osobným trénerom Pohyb.sk

Súčasťou tohto základu je stručná teória tréningu tela, spracovania potravy, … a prekonzultovanie čo najväčšieho počtu otázok.

Nebudeme sa tým hrať na kvíz, alebo mačku a myš. Ide to, že čím menej otáznikov v hlave budeš ohľadom nášho postupu mať. Tým jasnejšie, resp. tým cieľavedomejšie za tvojim (našim) cieľom pôjdeme.

Základy sú pevnou súčasťou každej teórie i praxe v živote. Preto nie je dôvod, aby to bolo v tomto prípade inak.

Niekto je už po prvých tréningoch schopný trénovať oveľa tvrdšie, nie je však dobrým krokom venovať sa niečomu inému ako samotným základom tréningu (najmä ak si neskúsený/á). Možno teraz zvládneš niečo náročnejšie.

Je však otázkou času (a netrvá to dlho) kedy ťa tvoja „skratka“ dobehne.

Stručný prehľad prvého mesiaca komplexného programu zmeny postavy s osobným trénerom:

 1. Jednoduchý stravovací plán podľa merania a dotazníku,
 2. Tréning začínajúci od základov,
 3. Zodpovedanie otázok.

Stručná charakteristika 1. mesiaca komplexného tréningového programu: základy, teória, základy, teória, základy, teória, …

2. mesiac naberá obvykle výrazne na obrátkach v tréningu i v dosiahnutých výsledkoch (nárast svalov, úbytok tuku, …).

Úspešnosť tohto mesiaca je spravidla určovaná dôkladnou prípravou (1.mesiac), ktorá slúži ako výborný odrazový mostík pre všetky pred-adaptované procesy. Pokrok je natoľko veľký, že väčšina ľudí si koncom tohto obdobia začne myslieť, že už majú vyhraté. Že poznajú už kompletne všetko ohľadom svojho tela, stravovania i tréningu. Toto „raketové“ obdobie (cca jeden mesiac) však veľmi rýchlo končí a je potrebné trošku pribrzdiť.

Komplexný program zmeny postavy s osobným trénerom Pohyb.sk

Akákoľvek neforma alebo nesúlad na tebe neprebehli za pár hodín ani dní. Rovnako teda určitý čas je potrebný pre ich nápravu.

Najdôležitejšia myšlienka zmeny tela tohto mesiaca je: Nevymeň raketové výsledky na úkor dlhodobých výsledkov.

Podcenenie úvodného obdobia, alebo výrazné predĺženie druhého mesiaca vedie často k výraznému zhoršeniu. Poctivosť, pravidelnosť tréningov a časová rozvaha prinášajú najlepšie, rýchle a najmä dlhotrvajúce výsledky.

Stručný prehľad druhého mesiaca komplexného programu zmeny postavy s osobným trénerom:

 1. Úprava jedálničku podľa merania a dotazníku,
 2. Kombinované tréningy základov,
 3. Umiernenosť (resp. nezblázniť sa).

Stručná charakteristika 2. mesiaca komplexného tréningového programu: výrazné výsledky = nezblázniť sa!

Kolobeh programu je smerovaný tak, aby z nastaveného režimu (tréning, strava, život) bolo čo najviac možné profitovať dlhodobo = 3. Mesiac komplexného programu s osobným trénerom.

V treťom mesiaci zaznamenávame menšie, ale taktiež výrazné výsledky ako v druhom mesiaci. Toto je spôsobené adaptáciou tela na záťaž.

To je jav z jednej stránky pozitívny (telo si zvyká na záťaž a je odolnejšie), z druhej stránky negatívny (telo si zvyká na záťaž a je potrebné pracovať viac, aby nepracovalo v rutine).

Aj keď sa to môže zdať pritiahnuté za vlasy nedosiahnuť maximum.

Dlhodobá udržateľnosť je oveľa hodnotnejšia. Aj keď ti možno amygdala (tá „horšia“ /emocionálna/ časť teba) hovorí, že si mal dosiahnuť maximum v 3 mesiacoch stoj čo stoj. Ty vieš, že racionálne je lepšie vymeniť dlhodobý a dlho udržateľný výsledok za krátkodobý a v tomto prípade aj krátkozraký.

Kompletná zmena postavy za 90 dní s osobným trénerom Pohyb.sk

Prax je to čo rozhoduje. Teoreticky máš géniov a fitness špičkových trénerov na vôkol seba hordy. Prakticky však dosahuje výsledky len veľmi malá hŕstka zanietencov i trénerov.

Tretí mesiac je v tomto zameraný na korekcie. Sú zvyčajne už len minimálne a primárnym cieľom sa tu stáva optimalizovať dlhodobú udržateľnosť tréningu, stravy a ostatného života.

Život je to dôležité. Všetko okolo toho sú len banality.

Stručný prehľad tretieho mesiaca komplexného programu zmeny postavy s osobným trénerom:

 1. Optimalizácia stravovania i tréningu,
 2. Zosúladenie s ostatným životom,
 3. Stúpajúca „lineárna periodizácia“,

Stručná charakteristika 3. mesiaca komplexného tréningového programu: udržateľnosť

Po ukončení tretieho mesiaca opäť realizujeme formálne meranie.

Ďalej je možné spoločne pokračovať v nastavenej, alebo pozmenenej perióde.

Pozmenená znamená, že väčšina ľudí si „latku“ po tomto období dvihne oveľa vyššie ako by sa im kedy snívalo, prípadne po dosiahnutí cieľa (napr. úbytku tuku) si nastavia nový cieľ (napr. budovanie svalov).

Alebo nasleduje tvoj samostatný „boj“. Stačí dodržať len „nastavenú“ periódu, ktorú si práve absolvoval/a.

Či budeš v programe pokračovať alebo nie, je tvojou voľbou. Z môjho pohľadu je dôležitá tvoja spokojnosť a teší ma, že tí, ktorí program ukončili po 3 alebo X mesiacoch sa tešia dobrej kondícii, dobrému zdraviu, výborne vyzerajúcemu telu ale najmä sú spokojní a šťastní.

Viem to, lebo takmer vždy zostávame priateľmi.

Bohužiaľ stretol som sa už aj s tým, že niekto po absolvovaní 3 mesiacov (vždy s dosiahnutím naozaj perfektných výsledkov) svoju snahu v nastavenom trende ukončil. Je to veľká škoda, svojim spôsobom tým spláchneš snahu za celé tie mesiace (nás oboch) do záchoda …

Bohužiaľ, život je aj o neúspechoch. Nechcel som sa s tým pochváliť ani ťa odradiť ale mal/a by si vedieť, že napriek drvivej väčšine úspešnosti programu, niektorí nedokončili ani 3 mesiace (1) a niektorí sa po troch mesiacoch na to úplne vykašlali (3) z celkového počtu viac ako 200 ľudí sa za toho skóre naozaj nehanbím (info k dátumu cca 10/2018).

Komu je tento program určený? Odpoveď nájdeš v definícii mojej práce – osobný tréner – pre koho. V prípade výberu konkrétneho programu nájdeš komu je určený v týchto článkoch:

Antistarnúci tréningový program

FIT komplexný tréninogový program

Avšak PRE KOHO NIE JE, ti uvádzam okamžite.

 • Tento program nie je určený lajdákom,
 • Tým, ktorý v živote hľadajú neustále skratky/hacky a cheaty alebo,
 • Tým, ktorých primárnym cieľom je po absolvovaní programu ukázať sa v plavkách alebo bez trička na pláži či sociálnych sieťach, preto aby sa mohli povyšovať nad inými ľuďmi.

Pre úspešné absolvovanie tohto programu pokladám za cieľ niečo hlbšie.

Myšlienkou, ktorá stojí nad všetkým. A moje úprimné želanie je, aby si z toho čo robíš, vždy mal/a RADOSŤ.

Idea POHYBuPravidlá POHYBuČo je to POHYB.

Tréningový postup tak ako ho realizujem s mužmi začiatočníkmi som zaznamel aj v knihe Začni cvičiť s POHYBom for Men. Tento tréningový manuál obsahuje všetko – krok po kroku – preto, aby si v tréningu, tvojich schopnostiach, zdravia i radosti napredoval. Tvarované, svalnaté telo dostaneš po dodržaní tohto tréningového postupu ako bonus.

Postup pre ženy začiatočníčky nájdeš v knihe pre ženy Začni cvičiť s POHYBom for Women.

Novinkou je Program P13 = minimalistický tréningový systém prinášajúci maximálne výsledky. Poznáš Paretovo pravidlo 20/80? Program P13 je tých 20% od Pareta. 13 minút jednoduchého tréningu 6x týždenne. Za menej ako 4 hodiny mesačne môžeš vyzerať ale aj cítiť sa fantasticky.

Ak sa ti tieto riadky páčia zdieľaj ich na Facebooku. V prípade, že poznáš niekoho, kto by chcel takúto zmenu absolvovať, prosím pošli mu link, prípadne ma neváhaj kontaktovať.

Kompletný tréningový manuál pre mužov začiatočníkov Začni cvičiť s pohybom for men pohyb.sk

Foto: britannica.com, goodfon.su

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu