Osobný tréner: 3 mesačná premena

Vieš sa nastaviť na chudnutie a disciplínu?

Maroš absolvoval 3mesačný komplexný program zmeny postavy. Diétoval a určité obdobia cvičil počas svojho života už mnohokrát. Spravidla bez väčšieho úspechu. Príčinou bola vždy strata motivácie a pracovná vyťaženosť. Následnou reakciou sa stalo večerné popíjanie pivka a jedenie čipsov.

Prečo sa tento scenár u veľa ľudí opakuje? Bojuješ so svojimi stravovacími návykmi, cvičením a denným režimom a zo sekundy na sekundu doslova hodíš flintu do žita?

Ponúkam ti jednu z možných odpovedí. Tú, ktorá myslím, zohrávala výraznú úlohu aj u Maroša.

Z psychologických odvetví vyplýva, že našu osobnosť tvoria „nejaké“ osobnosti.

Osobný tréner - 3 mesačná premena postavy, osobnosti v nás lenivec a športovec pohyb.sk

Akési naše vlastné vnútorné osobnosti. Prevzaté z latinčiny, ber tieto osobnosti ako svoju súčasť. Ako svoje alter ego, toto pomenovanie si možno už počul a preto ti bude sympatickejšie ako otvorene priznať, že čosi také máš v sebe aj ty v sebe.

V tomto článku sa budem zaoberať pre túto tému podstatnými osobnosťami, a to športovec a lenivec.

Aby si sa zorientoval uvediem ti konkrétny príklad.

Pri pozeraní obľúbeného športového prenosu, vzdávaš poklonu športovcom, ktorých kondícia/postava/herné schopnosti sú na tak vysokej úrovni, že ich vnímaš ako úžasné.

Následne si uvedomíš, že niekto vo vnútri teba začne kričať „Nie si normálny, pozri sa na seba, za dve hodiny čo sedíš pred TV piješ už tretie pivo, zjedol si čokoládu, dva balíky čipsov a teraz premýšľaš či si ideš natrieť krajec chlebíka. Si normálny? Si tučný a mimo formy. Takto nič nezmeníš. Rob so sebou niečo!“ presne takto sa v tebe ozýva športovec.

Zhrnutie športovca. Používa slová ako disciplína, aktivita, organizovanie a výzva.

Je netolerantný, často až pokrytecký, úzkostlivý, detailista a môže pôsobiť (najmä pre lenivca) ako nemilosrdný tyran. Nemá rád tučných a lenivých ľudí, nevydrží len tak sedieť, stále musí byť v pohybe a trpí ak sa nič nedeje.

Ak je ti situácia z pred TV blízka a už si zažil v sebe podobné „hlasy“. Športovec v tebe sa práve snaží prebrať kontrolu nad tvojim životom.

Možno si to ani neuvedomíš ale v priebehu pár dní zmiznú z tvojej domácnosti všetky veci s náznakom podielu tuku. Zaobstaráš si nové tenisky a outfit do fitka.

Okamžite začínaš nový režim. Vstať o 5.00 h, odbehnúť 6km. Zdravé raňajky. Šup do práce, ktorú preruší zdravý obed a samozrejme káva, ktorú si neosladíš (veď predsa meníš svoj život k lepšiemu). Po práci domov , s kamarátom na kávu ale veď žiješ zdravo takže už vo večerných hodinách kávu nepiješ. Dáš si teda minerálku s citrónom a najneskôr o 22.00 si v posteli nažhavený na ďalší tvoj deň pod kontrolou „športovca“.

Je to proste bomba. Ešte je len druhý takýto deň a tvoja váha ukazuje -1kg. Svet je proste nádherný.

Tretí deň. Cítiš sa trošku unavený ale za tie čísla čo večer vidíš na váhe to stojí. Svet je proste bomba 3 dni „športovca“ a -3kg na hmotnosti. Veď je to také jednoduché.

Samozrejme pokračuješ.

Na konci prvého týždňa sa postavíš na váhu a prúser. Žiadna zmena alebo +1kg späť. „No, DO RITI, to je ten koláč som si dal poobede po tom fitness šaláte!“.

Ulíhaš nahnevaný a deprimovaný. „Jeden koláč … toľká nespravodlivosť.“ Nie je to fér. Toľko driny!…

Nejak sa s tým ale zmieriš, a povieš si, že zajtra zamakáš ešte viac a číslo na váhe bude opäť na priaznivej hmotnosti.

Ráno sa prebudíš. A niečo sa v tebe deje. Vôbec sa ti nechce.

Pár minút váhaš. Ale nevieš sa prekonať vstať a už vôbec si nevieš predstaviť ísť behať. Navyše, prší. Behať sa „nedá“. Premýšľaš čo teraz … a objavíš svoje staré ja = Lenivca.

Osobnosť lenivca - 3 mesačná premena s osobným trénerom pohyb.sk

„Si blázon, takto sa trápiť. Ani nepremýšľaj nad tým ísť behať. Prší, radšej sa dobre vyspi. A dobre sa najedz, aby si mal energiu.“

Následne sa ocitneš v situácií ako sa pokúšať vyrabovať vlastnú chladničku, komoru, kuchynskú linku a všetky zákutia, kde sa môže nachádzať niečo „na mlsanie“.

Láduješ sa ako zmyslov zbavený. Po zdravých raňajkách, rannom behu, športovom outfite nie je ani chýru. Akoby to ani nikdy nebolo. Okamžite zmizol aj sen o namakanej postave/kondícií.

Gratulujem ti, lenivec v tebe opäť ovláda tvoj život.

Divné však? Tvoje rozhodnutie byť fit ťa zasiahlo ako blesk z jasného neba. Následne tvoje rozhodnutie kašlať na všetko prišlo rovnako.

Obe rozhodnutia predsa boli TVOJE… alebo?

Okrem iných faktorov (ktoré nie je potrebné v tejto téme rozoberať) sme to MY. MY s osobou športovca a lenivca v sebe. Tieto osoby v nás majú úplne inú predstavu o našom živote. Iné záujmy, potreby, životné štýly. Preto sa nielen nemajú radi, oni sa neznášajú. Každý ich názor a každú tému je takmer protichodný.

Najťažšie je nájsť kompromis a unesiteľnú mieru. Väčšina z nás podľa toho, kto v nich práve šéfuje je športovcom alebo lenivcom. Tomu je v tej chvíli podriadený celý životný štýl. Ak ťa ovláda športovec, dávaš si prísľub, ktorý musí dodržiavať lenivec. A naopak. Z tohto dôvodu často nevieš dodržať záväzky, ktoré si si sám zadal.

Vždy sa však niečo stane (naozaj vždy). Sklamanie, vyčerpanie, párty… nech je to čokoľvek. Lenivec akoby vždy čakal na takúto príležitosť za rohom. A ihneď chytá „opraty“.

Nie sme blázni. Nie sme ani zlí alebo lajdáci. Ide o to, že v každom z nás (naozaj v každom) sa odohrávajú takéto „súboje“. Každá osobnosť v nás má vlastné záujmy, vlastnú predstavu o živote.

A tak, ak si sám nevyberieš, ktorá časť tvojej osobnosti ťa bude ovládať vyhlasuješ týmto osobnostiam v tebe vojnu, ktorej obeťou budeš a si vždy len ty sám.

Som si istý, že každý zažil konflikt, ktorý som opísal vyššie.

Poučenie znie:

Nemôžeš byť športovcom i lenivcom naraz. Jeden z nich musí v tebe víťaziť a jeden musí prehrať. Obe osobnosti to dobre vedia. Preto rozhodnúť musíš ty.

Tento „boj“ zvádzal veľa rokov aj Maroš. No jedného dňa, po dlhej úvahe, sa rozhodol, že v jeho živote bude šéfovať športovec. Aby si mal predstavu čo to znamená prezri si jeho foto pred a po 3 mesiacoch kedy postúpil komplexný program zmeny postavy s osobným trénerom. A jeho život aj po skončení tohto programu naďalej ovláda športovec.

3 mesiace absolvovania komplexného program zmeny postavy s osobným trénerom Maroša nie len nastavilo do režimu športovca, značne sa upravilo aj jeho telo.

zmena postavy profesionalny osobny trener lubos gsch pohyb.sk

premena postavy profesionalny osobny trener pohyb.sk

Obvod pása –11cm

Telesná hmotnosť -4,5kg

 

Maximálna sila v tlaku na lavici z 1x  28kg na 3x 65kg (rozdiel 37kg, viac ako o 100% viac)

Maroš uviedol: „Myslím, že to bolo presne tak ako je napísané, lenivec je jednoduchšia voľba. Paradoxne, život to nikdy nezjednoduší ani nezpohodlní.“

Máš aj ty záujem o individuálny tréningový a stravovací plán? O to byť ovládaný osobnosťou športovca podľa tohto článku? Možnosť objednať plán individuálne vypracovaný pre tvoje potreby nájdeš v sekcií tohto webu: Plány na mieru.

V začiatkoch ti výrazne pomôže kompletný tréningový manuál Začni cvičiť s POHYBom for Men.

Button - Začni cvičiť s POHYBom for Men tréningový manuál

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu