Niekomu k lepšej postave nepomôže ani najlepší osobný tréner. Tréning je cesta džungľou, nie červeným kobercom.

Výber osobného trénera je v tvojom tréningovom snažení dôležitou voľbou. Aj ten najlepší výber však môže zlyhať na tebe.

Tréningu sa venujem cca od roku 2000. Ako osobný tréner od roku 2004. Komplexný program, ktorý je mojou hlavnou činnosťou (už s viac ako stovkou cvičencov) realizujem približne od roku 2010. Za ten čas som zistil niekoľko faktov.

Tieto fakty sú:

(1) Niekomu k lepšej postave nepomôže ani ten najlepší osobný tréner.

Neber to zle, nie som typ, ktorý hádže vinu na iných. Práve naopak, chybu hľadám vždy a všade najprv na sebe. Vždy sa snažím vidieť veci triezvo a tak ako skutočne sú. Ak viem urobiť ako človek alebo tréner viac, rád viac urobím. Musí to mať ale význam.

Bohužiaľ som sa dostal už aj do situácií kedy som naozaj viac urobiť nevedel.

Osobný tréner je tvoja studnica vedomostí a tvoj šéf, ktorý dozerá na plnenie úloh. Taktiež by to mal byť priateľ, ktorý ťa vždy podrží.

Áno, mal by byť prísny, milý, snaživý, motivovať ťa, vyšťaviť s teba viac ako sám vieš, že v tebe je a podobne. Avšak ani toto niekedy nestačí. Je to presne vtedy, keď ľudia hľadajú miesto pravidelného tréningu a poctivého režimu skratky a fígle.

Alebo sa namiesto disciplíny a sebakritiky sústreďujú na porušenia, klamstvá (najmä samých seba) a zázračné pilulky, režimy, proteíny, …. a v neposlednom rade steroidy (ktoré ale nebudú predmetom tohto článku).

(2) Niekomu k lepšej postave nepomôže ani ten najlepší osobný tréner.

Myslím si, že bez sebazmeny niektorých ľudí im nepomôže ani „pán Boh“.

Kvôli 3 mesačnému komplexnému programu zmeny postavy ma oslovilo množstvo takýchto ľudí. Z tých, ktorí absolvovali, takmer všetci 3 mesačný program skončili úspešne. Napriek tomu, s tým čo viem dnes, nespolupracoval by som s nimi.

Niekomu k lepšej postave nepomôže ani najlepší osobný tréner. Je to vec voľby.

Nie preto, že by sme nedosiahli požadované výsledky.

Ani ne preto, že by som si na niečom konkrétne zakladal.

Ani preto, že by som sa hneval.

Len a len preto, že tieto spolupráce boli vzhľadom k ich cene veľmi drahé a preto, zbytočné.

Pretože ľudia patriaci do tejto kategórie po skončení 3 mesačného programu (či už s lepšími alebo horšími výsledkami – výsledky môžeš posúdiť aj sám TU) sa vrátili do pôvodného alebo ešte horšieho stavu ako boli pôvodne. Celá realizácia programu tak vyšla ako absolútne zbytočná. Stála veľa peňazí, snahy a času. A (dlhodobý) výsledok je vlastne veľmi nákladné nič.

Väčšina z nich vystriedala niekoľko osobných či skupinových trénerov, pričom každý z nich mal množstvo chýb. Podľa toho čo som sa dozvedel mojou chybou bolo, že:

  • Som príliš tvrdý (v tréningu, stravovaní i režime),
  • Požadujem veľký výkon v tréningu,
  • Nepoľavujem a nedovolím poľaviť,
  • Neberiem ohľady.

Áno, uznávam. Uznávam všetky tieto body, ktoré sú mi kladené za vinu. Ja však vnímam tieto body celkom odlišne. Rád spolupracujem s ľuďmi, ktorí chápu, že neprišli na dovolenku (ak k týmto ľuďom patríš aj ty, určite sa mi ozvi).

Mojim cieľom nie je nikoho zodrať ani nič podobné. Mojim cieľom je dostať z ľudí čo najviac toho čo v nich je.

Keď sa naučíš pracovať mimo svoj komfort, prídeš nato, že v tebe je oveľa viac ako si možno sám o sebe vedel/a. To je hodnota, ktorá je nepredajná. Nedá sa predať, nedá sa kúpiť. Zlepší ti však život.

Mojim cieľom trénovať takých ľudí, ktorí si vážia proces tréningu a režimu rovnako ako ja.

A najmä tých, ktorí po ukončení spolupráce neupadnú do horšieho stavu ako boli predtým. Nie je to vec názoru, je to vec presvedčenia. Ak ťa zaujíma viac o mojom presvedčení prezri si pravidlá podľa, ktorých žijem (PRAVIDLÁ POHYBu)

Keď chceš, aby dieťa niečo robilo a vodíš ho za ruku. V tej chvíli keď tú detskú ručičku pustíš, dieťa prestane… Ak to nebude v ňom. Ak to nebude robiť samé, pretože chce. Nemá význam ho za tú ruku držať príliš dlho.

Trošku to nadnesiem. Tréning a tréningový proces je naozaj cesta driny a odopierania. Ale.

Táto cesta sa podobá skôr na presekávanie sa džungľou plnou šeliem ako na chôdzu po červenom koberci kde ti cestou podávajú mojito a ovievajú ťa.

(3) Niekomu k lepšej postave nepomôže ani ten najlepší osobný tréner.

Najúspešnejší v zmene postavy a kondície sú tí ľudia, ktorí s nebojovali s myšlienkou, že ide o boj proti nim. A teda, nebojovali s tréningom ani mimotréningovým životom.

Tvoj prístup rozhodne o hodnote osobného trénera. Či je najlepší alebo najhorší rozhodneš ty.

Proste akceptovali to, že tréningový nekomfort je súčasťou tej zmeny, ktorú chcú postúpiť. A drvivá väčšina v tomto nekomforte následne našla najvyššiu hodnotu.

Ak sa táto idea nestane súčasťou teba z dlhodobého hľadiska si tréning a jeho proces neobľúbiš. Nebudeš s radosťou realizovať tento nekomfort a nezrealizuje ho za teba ani ten najlepší osobný tréner.

Preto, či už v niektorom z týchto prípadov budeš spolupracovať s najlepším alebo najhorším osobným trénerom. V podstate (z hľadiska tvojich dlhodobých výsledkov) je to úplne jedno. Pretože, osobného trénera berieš len ako prekážku v tvojom komforte. Preto je jedno, kto bude tvoj osobný tréner.

Moje tréningové a trénerské skúsenosti som zhrnul aj v tréningových manuál pre ženy a pre mužov (Začni cvičiť s POHYBom for Womenfor Men). Tieto tréningové manuály ti uvádzajú konkrétne kroky, ako trénovať, aby si vytrénoval/a telo hodné obdivu.

Manuály nespravia žiadne pokroky za teba, tak ako ani žiaden osobný tréner. Ale povedú ťa presne, krok po kroku tréningovým procesom bez prekážok tak jednoducho ako sa len dá. Ak ich nebudeš brať ako prekážky spáliš prebytočný tuk, definuješ svaly, zlepšíš svoju kondíciu i zdravie.

Tréningový manuál ťa jednoducho navedie najkratšou cestou k postave po akej túžiš.

Kúpiť si ho môžeš teraz v akcií 1+1.

Pre ženy -> Začni cvičiť s POHYBom for Women

Pre mužov -> Začni cvičiť s POHYBom for Men

Foto: Goodfon.com

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu