Nechcem mať svaly ako kulturista, len byť fit

Posilňovanie sa vo väčšine prípadov nerovná veľkým svalom.

V našich názoroch panuje akási dogma. Posilňovňa alebo posilňovanie = budovanie veľkých svalov. Áno, posilňovanie je nepochybne najlepšou činnosťou pre budovanie veľkých svalov. Avšak, pre nás, bežných ľudí je to trochu inak.

Nárast veľkých svalov si vyžaduje oveľa viac ako „len“ pravidelnú návštevu posilňovne. Pokiaľ sa budovanie veľkých svalov nestane vašim životným cieľom (štýlom) s veľkou pravdepodobnosťou veľké svaly nikdy nevybudujete.

Veľkosť svalov je relatívna vec. Znamená to, že tuk (veľké telo bez svalov) je pre vás lepší?

Vlastníci veľkých svalov (kulturisti) vyvolávajú často obdiv i pohoršenie. Avšak, vybudovať kulturistickú postavu je dlhodobá oddanosť životnému štýlu, tisícky hodín odriekania, tréningu, povinného relaxu, varenia, … často aj za cenu ohrozenia zdravia.

Každý kulturista (vrcholový športovec) fyzicky prezentuje svoju silu a veľkosť. Čo je veľmi málo vnímané je skutočná vnútorná sila kulturistov. Oddanosť, bojovnosť, disciplína, vytrvalosť a cieľavedomosť je to, čo robí kulturistov s veľkými svalmi naozaj silnými.

Vyvolané pohoršenie pri pohľade na kulturistov je neoprávnené. Zaslúžia si obdiv.

Svaly sú pre mnohých ľudí nezdravé a neestetické. Svaly sú zdroj zdravia, šťastia a úspechu.

To, že sa možno práve vám veľké svaly kulturistov nepáčia je v poriadku. Vyjadrovať pohoršenie nad dlhodobou (často celoživotnou) „drinou“ iného človeka je nesprávne a neetické. Osobne nepreferujem veľké svaly ani kulturistiku. Faktom však zostáva, že kulturistov obdivujem ako duševne veľkých a silných ľudí.

Choroba spôsobuje, že ste slabý. Svaly spôsobujú, že ste silný. Žeby náhoda??

Budovanie svalov, či už veľkých alebo malých ja najmä o budovaní seba. Svojho tela, ducha a tým aj pevného zdravia. Pravidelná športová aktivita alebo posilňovanie nepovedie k veľkým svalov kulturistov, pokiaľ sa to nestane vaším prioritným cieľom.

Aj pravidelné aktívne posilňovanie popri práci a rodine vám veľké svaly nevybuduje.

Veľa cvičiť neznamená mať veľké svaly. Mať veľa svalov neznamená byť veľký. Je potrebné získať rovnováhu medzi kvantitou a kvalitou.

So zameraním na zlepšenie proporcií tela pri pravidelných návštevách posilňovne dosiahnete pevné zdravie a vitalitu. Ak aspoň priemerne upravíte stravu môžete značne zlepšiť aj svoju postavu.

Ak dobre nastavíte svoj tréningový i stravovací režim podarí sa vám vybudovať svalnatá (zďaleka nie kulturistická) postava atletického typu. Preto sa nemusíte báť (najmä ženy), že ak budete pravidelne posilňovať „postihne vás trest“ abnormálneho nárastu svalov. Ako bolo opísané vyššie. Ide o dlhodobú oddanosť kulturistického životného štýlu, ktorý je o režim nás, bežných smrteľníkov na míle vzdialený.

Ak si myslíš o tejto téme niečo iné, kľudne nám nechaj pod článkom tvoj komentár resp. názor. Budeme len radi a odpíšeme ti čo najskôr.

Foto: Goodfon.su

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu