Koľko opakovaní prináša najefektívnejší rast a budovanie svalov?

Vo svete fitnes centier a kultu tela je počet opakovaní, ktorý zabezpečí najefektívnejší svalový rast jednou z prioritných otázok.

Ak je tvojim cieľom nárast svalovej hmoty, tieto riadky sú určené najmä tebe. Autorom a propagátorom tejto myšlienky je Eric Broser, hollywoodsky tréner s viac ako 20 ročnou praxou.

Počet opakovaní v sérií (tréningu) je potrebné zabezpečiť tak, aby došlo prostredníctvom širokého spektra opakovaní ku kompletnému naplneniu svalov krvou a ich následnému zlyhaniu.

“Vyťaž viac z každého opakovania. Iba tak donútiš svaly neustále rásť.”

hovorí Eric Broser tréner s viac ako 20 ročnou praxou v oblasti budovania svalov.

Počet opakovaní, ktorý svaly donúti rásť.

Sval trénovaný veľkým objemom záťaže (napätia) vytvára živnú pôdu pre štart všetkých anabolických subprocesov pozdĺž celej jeho dĺžky. Takéto veľko-objemové a kontinuálne tréningové zaťaženie príležitostne s 50 a viac opakovaniami neumožňuje žiadnu tréningovú nevýhodu v podpore rastu svalov. V takomto prípade je potrebné dbať na ešte lepšiu regeneráciu svalov.

Koľko opakovaní prináša najefektívnejší rast a budovanie svalov pohyb.sk

Veľký objem má i ďalšie benefity ako sú napr. opakované zaťaženie (zásobenie krvou) svalu v krátkej časovej jednotke, množstvo uhlov, pohybov a cvikov, ktoré dávajú pre sval stimul.

Väčšina opakovaní v tréningu by mala udržiavať svalové napätie v rozmedzí 35 – 60 sekúnd.

To znamená = počet opakovaní by mal byť nastavený tak, aby svalové zaťaženie v sérií resp. vo väčšine sérií v tréningu trvalo 35 – 60 sekúnd. Ak je hmotnosť na činke nižšia a 1 opakovanie (dolu aj hore) trvá 2 sekundy mal by si vykonať 18 – 30 opakovaní. To splní zaťaženie na uvedenú dobu svalu pod napätím.

Možno sa ti zdá, že je to mnoho. To je však potrebný čas pod napätím, ktorý donúti svaly rásť.

Jedinou zbraňou ti nezostáva len počet opakovaní, ale najmä možnosť ich spomaliť.

To znamená = pevný počet opakovaní (napr. 10) vykonávaných v rozmedzí 4 – 6 sekúnd na jedno opakovanie.

Aj takéto zaťaženie poskytne svalom dostatočný stimul resp. čas pod napätím. Okrem toho spomalené dráhy opakovaní zapríčinia väčšiu hypertrofiu svalov vplyvom ich silnejšieho poškodenia.

Aj tento systém budovania svalovej hmoty je zahrnutý v tréningovom manuále Začni cvičiť s POHYBom for Men. Navyše obsahuje ďalšie prvky, ktoré budujú efektívne kondíciu, flexibilitu a spaľujú tuk. Ide o jedinečný koktejl základný princípov a cvikov zložený do postupu, ktorý zvládne i začiatočník.

Spojenie jednoduchosti a zábavnej formy tréningu prináša skvelé výsledky v podobne úbytku tuku, nárastu svalovej hmoty, zlepšenia flexibility i kondície.Button - Začni cvičiť s POHYBom for Men tréningový manuál

zdroj: flexonline.com

foto: goodfon.su

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu