Klišé, otrepané frázy a skutočné hodnoty pre fitness postavu

Prečítaš si, alebo vypočuješ super fitness teóriu a vzápätí, úplne iná super teória vyvracia tú prvú, ...

Kto sa v tomto fitness bordeli má vyznať? Ako je možné, že jeden fantastický tréner odporúča sacharidy po tréningu, iný ich po tréningu vylučuje a ďalší ich vylučuje úplne. Šlabikár hovorí cvič kardio, a pritom ten známy tréner ho priam zakazuje, …???

V tomto fitness bordeli sa pohybujeme bohužiaľ všetci, ale to je dobré. Vytvára totiž dokonalú selekciu. Či už si niekto kto cvičí s osobným trénerom, inštruktorom, kamarátom alebo bojuješ s fyzickým tréningom v akejkoľvek forme sám. Ak sa zaujímaš o cvičenie pozoruješ fakt, že sa stretávaš článok od článku, teóriu od teórie s protichodnými názormi.

Možno ti na ten fitness bordel poskytnem fitness odpoveď, s ktorou sa uspokojíš.

Je veľmi relatívne a náročné v súčasnej dobe informácií posudzovať, ktoré informácie sú pre teba prospešné, a ktoré nie. Súčasná doba je o vedeckých dôkazoch, štúdiách, rešeršoch a argumentoch, ktoré sa ale často menia.

Často jedna štúdia preukáže skutočnosť, a následne sa robí nová štúdia, ktorá preukáže:

  1. rovnakú skutočnosť,
  2. rovnakú skutočnosť + novinu,
  3. protichodnú skutočnosť,
  4. úplne iné (nové) informácie.

Spravidla výsledok určuje to, za akým účelom sa daná štúdia vykonáva. A tiež samozrejme to, kto štúdiu reálne zastrešuje (financuje).

Aj keď sa ti možno nepáči čo čítaš, toto je skutočnosť.

Button - Začni cvičiť s POHYBom for Men tréningový manuál

Navyše je potrebné zohľadňovať, že ty, tvoj tréner, tvoj inštruktor alebo hocikto komu sa zveruješ  (vrátane teba samého) sa riadi svojím presvedčením na základe nadobudnutých teoretických a praktických informácií. A tieto informácie máme naozaj každý úplne iné.

Preto každý z nás, prežívame každý deň (aj tréning) podľa nich. A tiež preto tvoj tréner môže hovoriť/robiť/presadzovať úplne niečo iné, ako to čo si práve dočítal niekde v časopise, knihe alebo na internete.

Ber to tak, že každý si bude zastávať a presadzovať svoju teóriu, bohužiaľ aj za cenu, že jej niekedy nerozumie iba ju pozná.

Znakom profesionála vtedy nie je vedieť a poznať všetko. Znakom profesionála je vedieť a uznať, že nemôže vedieť všetko a môže sa mýliť (toto je môj osobný názor a prijímam to, že každý s ním nemusí súhlasiť).

Aby som neobišiel aj ja vedecké informácie prestavím ti štúdiu, ktorá potvrdzuje slová, ktoré si čítal v tomto článku doteraz:

Vedecká štúdia skúmala rozdiel medzi človekom a opicou.

Prišli nato, že opice idú (preferujú) v konkrétnych situáciách k neznámym veciam. Zatiaľ čo človek ide (preferuje) takmer vždy k veciam, ktoré pozná pokiaľ ho tieto výrazne neodpudzujú.

Preto si v spoločnosti sadneš vždy vedľa niekoho koho poznáš a nie vedľa niekoho úplne cudzieho. Je to proste v nás (ľuďoch) a je to prirodzené.

Moje názory prezentujem, ale nikomu nevnucujem. Každý z nás, či tréner, či odborník máme svoju „pravdu“. A práve preto, že je „naša“, poznáme ju. Tiahneme k nej.

Vždy maj však na pamäti – „Každá situácia má stovky riešení. Tvojou úlohou je vybrať si tú najlepšiu pre teba.“ – tento citát som niekde zachytil, zdroj si celkom nepamätám ale myšlienku veľmi jasne.

Ak si sa aj ty ako laik v téme fyzického tréningu stratil, urči si jednu teóriu a podľa nej sa pokús aspoň chvíľu (mesiac) riadiť. Toto obdobie si vyhodnoť a podľa tvojho hodnotenia skúšaj niečo nové, alebo zostaň verný svojej teórií ktorú poznáš a vyhovuje ti.

Ak potrebuješ pomôcť s otázkami tréningu a patríš k začiatočníkom, odporúčam ti zaobstarať si Začni cvičiť s POHYBom for Men. Je to kompletný tréningový manuál na obdobie minimálne 16 týždňov s kompletnými informáciami, ktoré potrebuješ pre svoje pokroky. Ak si v oblasti tréningu pokročilý, tvoje zlepšovanie môže zabezpečiť plán na mieru.

Foto: goodfon.su

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu