Jesenne behanie má svoje špecifiká. Ako posilniť imunitu?

Začala nám jeseň a jesenné behanie má svoje "špecifiká".

Špecifiká jesenného behania by som rozdelil do týchto oblastí:

 • rozmary počasia – ráno hmla a rosa – popoludní pohoda – večer „kosa“ – k tomu pripočítajte časté dažďové prehánky, vietor všetkých stupňov a blato;
 • denné svetlo – ráno tma – cez deň vidím – po šiestej to chce čelovku;
 • prekonávanie jesenných depiek a únava – je ťažké vyprovokovať telo k akejkoľvek činnosti, keď jedinou jeho túžbou je zaliezť do brlohu a začať zimný spánok:);
 • rozvoj všeobecnej vytrvalosti;
 • zdokonaľovanie bežeckého štýlu;
 • zapracovanie na ohybnosti a pružnosti tela – preťahovanie a strečing;
 • rozvoj sily – celého tela – v behu síce najviac zapájame nohy, ale je potrebné posilňovať aj ruky, trup, chrbát a brucho;
 • zapracovanie na správnom dýchaní – naučte sa dýchať bránicou – nafukujte bruško;
 • nezabudnite sa rozmaznávať – wellness, zábaly, horúce kamene, teplé ruky maséra či masérky – rozoženú a vyženú z vášho tela jesenný chlad a stuhnutosť.

Čo na seba obliecť ráno a čo večer?

Ráno a večer by som sa obliekol trošku viac vzhľadom k tomu, že možno očakávať väčšiu vlhkosť vzduchu, ktorá zalieza pod kožu, je tma a tak náš beh je skôr pomalší, teda sa menej zahrejeme.

Odporučil by som teda:

 • na telo funkčné tričko (či s krátkym alebo dlhým rukávom záleží na tom, akí ste zimomraví či teplomilní);
 • na tričko ľahšiu mikinu z funkčného materiálu (toto je opäť individuálne a u každého iné);
 • ak bude chladnejšie alebo pršať, odporúčil by som bežeckú vetrovku, alebo nepremokavú bundu;
 • na hlavu (na čelo) čelenku, alebo šatku;
 • na nohy „elasťáky“ (podľa teploty trojštvrťové alebo dlhé) – je dobré mať kolená a všetky svaly v teple, v prípade dažďa možné vziať nepremokavé bežecké nohavice.

Čo na nohy?

 • ak je sucho a pobežíte po ceste, stačia normálne cestné bežecké topánky, v ktorých ste behali v lete;
 • ak vybehnete do terénu, odporučil by som trailovú bežeckú topánku, umožní vám lepší odraz a celkovo vás lepšie ochráni pred možnými rizikami (podvrtnutie, napichnutie na konár, skĺznutie po kameňoch a pod.) a čo nie je zanedbateľné, aj zvršok má odolnejší oproti cestnej topánke;
 • ak vybiehate do dažďa–vezmite si obuv s GoreTex membránou, alebo takú na ktorej bola použitá Nano technológia, ktorá vodu odpudzuje;
 • ponožky – nech je leto, jeseň, zima – funkčná ponožka je to pravé.

Ako na imunitu?

Imunita je slovo, ktoré nás sprevádza celý život. Keď sa človek pozrie do rôznych zdravotníckych štúdií, imunitou v nich sa to len hemží. Človek sa čuduje, keď si prečíta, čo na neho všade útočí, čo ho oslabuje, že tu ešte vôbec je. Pravdou tiež je, že si o tom všetkom ľudia skôr čítajú, ako by mali pre posilnenie imunity niečo aktívneho robiť. Nakoniec prečo by mali, keď si stačí prísť do lekárne a tam si kúpiť nejaký ten zaručený prostriedok, ktorý v nás všetko zabije …, bohužiaľ už sa potom nikde nepíše, že to zabíja aj nás, pretože pasívny spôsob ochrany nikoho neposilní, tým skôr našu imunitu.

Otužovanie

Dobrým spôsobom, ako našu imunitu posilniť je otužovanie. Samozrejme, že je potrebné si zvyknúť a nastaviť svoje telo na studenú rannú sprchu miesto teplej.

Trénovanie imunity

Otužovať však neznamená len to, že si budeme dávať studenú sprchu, alebo budeme chodiť plávať do studenej vody. Otužovať znamená aj to, že budeme chodiť za každého počasia von, aby naše telo nezlenivelo a bolo zvyknuté používať svoje, vrodené, adaptačné mechanizmy. Proste aj imunita sa musí trénovať, ak chceme, aby nám dobre fungovala. Je to rovnaké, ako keď chce človek odbehnúť 5, 10, 20 km alebo maratón.

Nestresovať sa

Negatívnym faktorom pre imunitu je aj stres. Každé rozčúlenie sa, každé vybočenie z normálu má vplyv na našu imunitu. Stačí, keď sa niekde v zimnom počasí pošmyknete a padnete na zem – a za pár dní môžete čakať zdravotný problém, ktorým v tejto chvíli nemyslím narazenú kostrč alebo niečo podobné, ale napríklad smrteľnú pánsku chorobu na R.

Aby sme neoslabili svoju imunitu a predišli problémom je potrebné mať pohyb – hýbať sa, zároveň aj dostatočný odpočinok po práci a tréningu.

V Japonsku majú jasno, ich recept na dlhovekosť znie: mierna podvýživa a ťažká práca v lome vám predĺži život. Prenesené do našich podmienok, nášho života a pohľadu na imunitu to neznamená nič iné ako: prijímajte menej energie ako jej vydáte. Bohužiaľ, aj keď sa budete stravovať v rámci “zdravej výživy” (mám na mysli to, že vo vašej strave bude aj na jeseň veľké množstvo ovocia), tak to ešte nemusí znamenať, že docielite toho, že do seba dostanete potrebné množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov, pretože bohužiaľ väčšina ovocia na pultoch predajní je dovezená a v rámci toho, aby nás zaujalo, aby pritiahlo náš pohľad, vyvolalo v nás na neho chuť, je chemicky ošetrené, je zbierané nezrelé a dozrieva až v priebehu dopravy v dusíkaté atmosfére. Tým zostane na pohľad krásne, stratí však väčšinu bežne obsahovaných vitamínov a minerálov, ale nestratí kalorickú hodnotu!

V čase, keď je telo stresované trpí:

 • Nedostatkom slnečného svetla;
 • veľkým počtom oslavných večierkov;
 • veľkými rozdielmi teplôt;
 • riešenie náhlych príhod spôsobených šmykľavými komunikáciami (je jedno, či ste vodič alebo chodec);
 • každý rok mierne pozmenenej formy baktérií a vírusov, ktoré na nás útočia

vaša imunita sa zníži a môžete ochorieť.

Čo to znamená?

Znamená to, že aj keď urobíme všetko správne, budeme sa o seba o svoje zdravie pravidelne starať, budeme sa pravidelne hýbať, nemusí to znamenať, že nejakému tomu vírusu či baktérii nepodľahneme. Že nebudeme nachladnutý, alebo nechytíme chrípku.

Každopádne, keď sa budeme pravidelne hýbať, budeme dostatočne spať, dostatočne regenerovať, prijímať dostatočné množstvo vitamínov, minerálov, stopových prvkov, proste sa budeme na toto obdobie aktívne pripravovať, bude priebeh ochorenia ľahší a my sa s ním vysporiadame oveľa skôr a s menšími následkami .

Pozor!

Keď dobehnete, ľahko sa prejdite približne 5 minút a potom sa čo najskôr prezlečte do suchého – ak nemáte možnosť sa hneď osprchovať. Rozhodne nechoďte do sprchy alebo nesadajte do auta ešte celí rozhorúčení, tu i keď sme zdraví, môže vplyvom prudkého stiahnutia – v sprche či vani roztiahnutia – vašich tepien a žíl dôjsť k problémom so srdcom respektíve ku kardiovaskulárnym príhodám!

Rýchle prezlečenie do suchého vás ochráni, okrem otužovania, prípadne vitamínu C a cesnaku, proti možnému prechladnutiu.

Zdroj: Behame.sk

Odporúčané produkty z nášho e-shopu