Gainer – Doplnok výživy pre zvýšenie telesnej hmotnosti

Gainer = sacharidovo-proteínový nápoj pre nárast svalov

Doplnok výživy (gainer) je založený na báze sacharidov. Princípom je, v jednoduchosti, dostať čo najväčší kalorický obsah do „malej“ a chutnej, ľahko konzumovateľnej dávky doplnku výživy – nápoj (prášok).

Pri priberaní telesnej hmotnosti platí jedno zásadné a veľmi jednoduché pravidlo – kalorický príjem musí byť väčší ako kalorický výdaj.

To znamená, ak svoje dni budete ukončovať s kalorickým prebytkom telo nemá inú možnosť iba nadbytočné kalórie ukladať = zvyšovanie telesnej hmotnosti.

Mohlo by Vás zaujímať – Môj 6 týždňový pokus – ako veľmi je dôležité plánovanie a príprava jedla?

Gainer ako doplnok výživy hrá úlohu zvyšovania kalorického príjmu.

Priemerné hodnoty: v jednej dávke o hmotnosti cca 100g nájdeme 2000kJ, čo je hodnota pomerne kalorického  jedla, ktorá sa dá tiež navýšiť prípadným zmiešaním gaineru. S plnotučným mliekom kde 400ml plnotučného mlieka zvýši kalorickú hodnotu o ďalších približne 1000 kJ.

Takže výsledkom – 100g gaineru (2000kJ) + 400ml plnotučného mlieka (1000kJ)

= 3000kJ = 712 kCal v ľahko stráviteľnej a konzumovateľnej forme.

Dávky pri dodržaní riadnych stravovacích návykov (minimum 3-4 plnohodnotné jedlá počas dňa) podávame 1-2 . Pri extrémnych prípadoch 4 a viac dávok.

Mohlo by Vás zaujímať – Proteíny (bielkoviny)

Pre priemerného muža nižšej hmotnosti tvoria 2 vyššie opísané dávky doplnku v strave jeho kompletný doporučený kalorický príjem. Treba však konzumovať aj dostatok „normálnej“ plnohodnotnej stravy a gainer užívať tak ako je určený, len ako doplnok v strave.

Poznámka: V závislosti vášho ostatného denného príjmu a najmä aktivity, ktorú budete/nebudete vykonávať sa môže časť príjmu ukladať vo forme tuku.

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu