Fotrovské brucho vs. Silový tréning. Pivné brucho KO po prvom direkte

Pupek, fotrovské brucho alebo slanina. Je jedno ako to nazveš. Trénuj silovo a máš vyhraté.

Názov tohto útvaru nie je nijak dôležitý. Tento článok je o pivnom fotrovskom bruchu. Najsilnejšou zbraňou proti nemu je silový tréning. Vieš prečo je v boji proti veľkému bruchu silový tréning vôbec najlepšou zbraňou?

So stúpajúcim vekom štandardne dochádza aj k znižovaniu hladiny hormónov. To spravidla znamená aj spomalenie metabolizmu, pokles výkonu a rýchlejšie ukladanie tukových zásob. Ukladanie tukových zásob si môžeš predstaviť práve ako zväčšovanie obvodu tvojho pása.

Deje sa to aj pomerne aktívnym ľudom (nielen mužom aj keď tento článok je práve pre mužov). Takže aj keď rekreačne športuješ. Môžeš byť obeťou pivného fotrovského brucha.

Priložím ti aj vedecké zdroje, ale aj tak ich v skutočnosti nepotrebuješ. Popozeraj sa okolo seba a pivných fotrovských pupkov uvidíš väčšinu.

Veľa chlapov sa s tým zmieri. Proste je to tak „patrí to k fotrovi“. Vo výsledku jednej štúdie bolo uvedené:

Obvod pásu sa zvyšuje vekom.

Vinníkom je najmä zlá strava, vekom prirodzený pokles hormónov, ktorý má za následok stratu svalov a prirodzené naberanie tukových zásob. Jednoducho sa jedná o prirodzený proces starnutia. Je to proces, ktorý nezastavíš. Čo je v tvojich silách je výrazne ho korigovať (spomaliť).

Musíš ukladať tuky a tvoje brucho rásť?

Ako už tušíš, nemusíš. Z 12 ročnej štúdie na Harvarde vyplynulo, že silový tréning je pre formovanie postavy a pevného zdravia  podľa výsledkov najlepší.

Štúdia zahrňovala 51000 respondentov, konkrétne zdravotníckych pracovníkov v rôznych úrovniach pracovného zaradenia.

Skúmaný bol účinok silového a vytrvalostného (kardio) tréningu. Definícia vytrvalostného tréningu bola stanovená na „mierna až intenzívna aeróbna činnosť“.

Výskumníci nezohľadňovali BMI (tak ako väčšina štúdií), pretože u osôb trénujúcich a športovcov je táto hodnota veľmi nepresná.

Hodnoty súťažných kulturistov (aj na amatérskej úrovni) sú na úrovni vysokej až morbídnej obezity napriek tomu, že ich % telesného tuku sa pohybuje často nižšie ako 5%.

Telesnú hmotnosť respondentov (opäť väčšina štúdií ju zohľadňuje) taktiež nebola sledovaná, nakoľko zníženie hmotnosti nie je efektívne v prípade, že dochádza aj k úbytku svalov.

V tejto štúdií sa výskumníci zamerali najmä na meranie obvodu pásu.

Konečné výsledky tejto štúdie:

Muži trénujúci vytrvalostne dosiahli lepšie výsledky ako kontrolná skupina (ktorá nevykonávala žiadnu aktivitu).

Muži trénujúci silovo dosiahli lepšie výsledky ako tí, ktorí trénovali vytrvalostne.

Vytrvalostná aktivita síce znížila hmotnosť testovaných mužov, avšak, ako vedci dodali, v porovnaní so silovým tréningom.

„Hmotnosť silovo trénujúcich bola zvýšená získaním svalovej hmoty“

To je jav pozitívny. V preklade to znamená, že skupina trénujúca silovo vyzerala bez oblečenia lepšie v porovnaní so skupinou trénujúcou vytrvalostne.

Vedci dodali, že kombinácia silového a vytrvalostného tréningu je pravdepodobne (išlo o hypotézu) tá najlepšia.

Po zohľadnení ďalších zdravotných ukazovateľov išlo o pravdivú predpoveď.

Kardio aktivitu preto nie je vhodné vylúčiť úplne. Práve naopak, v správnom pomere voči silovému tréningu zvyšuje jeho účinok.

Obdobných výsledkov dosiahla aj štúdia American Heart Association schválená Americkou vysokou školou športového lekárstva.

Výsledok štúdií – fotrovské brucho vs. Silový tréning. Fotrovské brucho KO prvým direktom.

Zhrnutie štúdií. Pokiaľ je tvojou snahou nestať sa obeťou pivného fotrovského brucha alebo je tvojim cieľom zbaviť sa ho, silový tréning poráža neaktivitu aj kardio tréning.

Prečo je silový tréning účinnejší?

Čiastočnou odpoveďou ti môže byť EPOC. EPOC je zjednodušene povedané spotreba kyslíku (kalórií), ku ktorej dochádza po tréningu. Čím je tvoj tréning náročnejší, tým je záťaž pre telo väčšia a tým je vyššia hladina EPOC.

Znamená to, že po tréningu máš stále vyššiu spotrebu energie (odozva) a to aj v kľude. Táto odozva môže trvať (podľa ďalších štúdií) 24 – 72 hodín.

Kardio tréning spravidla v tréningu spaľuje viac kalórií ako silový tréning.

Silový tréning v dostatočnej dĺžke a intenzite ti zaručí zvýšené spaľovanie kalórií aj dlhšiu dobu po tréningu. Z tohto dôvodu je v boji proti fotrovskému bruchu silový tréning účinnejší.

Ak sú tvoje časové možnosti obmedzené uprednostni silový tréning pred kardio tréningom. Optimálne však, aby si vykonával oba tréningy v správnom pomere.

Nevieš si tréning nastaviť tak, aby plnil tvoje ciele? Spaľovať tuk, budovať svaly a mužské proporcie? Súčasne zlepšovať svoje zdravie a kondíciu? Tréningový manuál Začni cvičiť s POHYBom for Men je kniha s kompletným návodom ako máš trénovať, aby si tieto ciele dosiahol.

Kúpiť si ju môžeš v našom eShope kliknutím na obrázok nižšie.

Kompletný tréningový manuál pre mužov začiatočníkov Začni cvičiť s pohybom for men pohyb.sk
Tréningový manuál Začni cvičiť s POHYBom for Men

Foto: pixabay.com

zdroj: ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10683360, health.harvard.edu/staying-healthy/weight-training-helps-maintain-muscle-mass-in-overweight-adults, health.harvard.edu/mens-health/lift-weights-to-boost-muscle

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu