Definitívny recept na rast svalov – 22 štúdií o najlepšom spôsobe budovania svalovej hmoty.

Chceš vedieť ako čo najlepšie a najrýchlejšie vybudovať požadovanú svalovú hmotu?

Nasledujúce riadky ti poskytnú vedecky overené odpovede. Žiaden mätúci ľudový folkór. Len konkrétne informácie o tom ako budovať svalovú hmotu.

V jednom článku sa hovorí, že by si mal pre rast svalov robiť 6 – 12 opakovaní, iné tréningové video hovorí, že je lepšie robiť len 4 – 8 opakovaní v sérií.

Tréner ti odporúčal trénovať jednotlivé svaly v jednotlivé dni. Iný tréner hovorí, že by si mal komplexne pracovať s celým telom každý tréningový deň.

Čítal si jeden článok a ten hovoril to, iný zasa hovoril, že je potrebné robiť presný opak … obaja dosahujú dobré výsledky.

Kde je pravda? Ako rastú svaly? Ako svaly efektívne budovať? Tak, aby rástli rýchlo a kvalitne?

Kým dostaneš plne vedecké odpovede odpoviem ti ako tréner z praxe. „Systém“ rastu svalov nie je matematická rovnica kde je 1 + 1 vždy 2. „Systém“ rastu svalov je zmes biológie, anatómie, psychológie, antropológie, kineziológie, … a možno ďalších desiatok vied z viac či menej príbuzných odborov.

Rovnica rastu svalov nie je príliš jednoduchá. Môže vyzerať takto:

Definuj si 1(ty)

+

Definuj si 1(rast svalov)

=

Definuj si čo je 2 (výsledok).

Ako vidíš, dosadiť relevantne jednotlivé „hodnoty“ nemusí byť vôbec jednoduché. Aj keď to možno prvotne nevyzerá zložito. Ak by si aj poznal 1 a 1, úskalím ti môže byť výsledok.

Nechcem sa s tebou baviť v šarlatánskych otázkach ani ťa zavádzať. Zásadnou otázkou, teda výsledkom aký chceš vybudovať je čo? Aký konkrétny výsledok požaduješ?

Byť svalnatý nie je odpoveď. Daj si konkrétny cieľ, iba tak ho môžeš splniť. Je to z toho dôvodu, že kulturistické svaly, atletické svaly, workoutové svaly, štíhle a funkčné svaly, … sú všetko svaly. Ale cesta k nim sa rôzni. Preto si vždy najprv definuj, aký konkrétny výsledok požaduješ. Tvoja „cesta“ ku svalom bude tak oveľa ľahšia a rýchlejšia, pretože nebudeš prešľapovať zo strany na stranu vtedy keď máš ísť priamo za nosom.

Nárast a budovanie svalovej hmoty.

Vedci priniesli veľa zaujímavých myšlienok o raste svalov. Počínajúc tým, ako často trénovať, po akú dobu i ako dlho odpočívať.

Postupom času sa ukázalo, že niektoré všeobecné fámy o budovaní svalov sú správne. A niektoré nielen nesprávne ale až nebezpečné.

Nárast a budovanie svalovej hmoty – len vedecké poznatky.

Ako často by si mal trénovať každý sval?

Prvou vedeckou otázkou bolo práve to, ako často by mala byť každá svalová skupina trénovaná.

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu