Chudnutie – Číslo na telesnej váhe? Je to naozaj to najdôležitejšie na chudnutí?

Chudnutie je úzko spojené s číslom na telesnej váhe. A oprávnene, je to však ten najdôležitejší parameter chudnutia?

So začiatkom každej diéty resp. každého chudnutia, prichádzajú ciele – chcem schudnúť 5 kíl, 10 kíl, 30 kíl do mesiaca či do dvoch. Ciele sú to pekné a sú aj reálne, málokto si však uvedomí, že v ľudskom tele nie je kilo ako kilo.

Veľmi povznesene povedané – keď sa človek s veľkou hrivou zbaví všetkých jeho vlasov, môže stratiť kilo svojej hmotnosti. Tukové zásoby však ostali nezmenené. Číslo, ktoré ukáže váha teda zďaleka nie je všetko.

Ako by ale mali znieť tvoje ciele keď chudneš?

Možno je to pre teba paradoxné ale telesná hmotnosť na redukcií tvojej telesnej hmotnosti (chudnutí) nie je prioritná.

Telesná hmotnosť nie je v redukcií tukových zásob prvoradá.

Chcem schudnúť 5 kíl tuku. Ako máš už naznačené vyššie, presne takto by si si mal definovať svoj diétny cieľ. Uvidíš, že je to oveľa ťažšie, ako schudnúť 5 (nejakých) čísel na váhe. Pri nie optimálne nastavených diétach síce môžeš schudnúť veľa kíl na váhe, no stále môžeš mať rovnakú (dokonca ešte väčšiu) vrstvu tuku.

Ako je to možné, chudnúť a mať stále rovnakú alebo väčšiu tukovú zásobu?

Pri rýchlom a neuváženom chudnutí sa telo môže zbavovať bielkovín – svalov. Schudneš tým aj to málo svalov, ktoré tvoje telo automaticky má. Výsledkom je potom ešte menej atraktívna postava, ktorá sa skladá najmä z kostí, malého množstva svalovej hmoty a obrovskej vrstvy tuku. Po anglicky by si bol skinny-fat. A to nechceš, ver mi.

Okrem toho sa zo začiatku prísnej diéty zbavuješ vody, ktorú v tele držali rýchle cukry. Predpokladám, že tvoja strava bola nimi preplnená, a tak prvé kilá budú pravdepodobne iba z vody. Takže ak si si dal za cieľ schudnúť 5 kíl za týždeň, 1-2 kilá môže byť zo svalov a 3-4 kilá z vody. Hodnota tuku zostala nezmenená. Je takéto chudnutie skutočne také ako chceš?

Chudnutie štýlom „čo najnižšie číslo na váhe“ je teda zväčša dvojsečnou zbraňou.

Chudnutie na telesnej hmotnosti je dvojsečná zbraň. Pohyb.sk

Správne chudnutie – Ako na to?

Tvojim cieľom by teda mal byť tuk a naň by si mal aj mieriť. Základným krokom ba malo byť zachovať aktívnu hmotu tj. zamedziť rozpadu svalov. To dosiahneš zvýšeným príjmom bielkovín zo stravy, ale aj z doplnkov, akými sú aminokyseliny, proteín, BCAA či glutamín. Tento krok má okrem ochrany svalov a ich regenerácie aj ďalšie plusy. Počas diéty – a najmä u začiatočníkov – ti pomôže nabrať aj svaly a taktiež ťa bielkoviny zasýtia.

Aby sa telo zbavilo nadbytočnej vody, mal/a by si obmedziť rýchle cukry (sladkosti, biele pečivo, sladké jogurty, limonády atď.) a – paradoxne – veľa piť. Voda ti okrem toho pomôže k lepšiemu metabolizmu, pomôže tak chudnutiu a správnemu fungovaniu tvojho organizmu.

Ako ale zistíš, či chudneš z tukov aj napriek tomu, že ti váha stagnuje?

Najlepším pomocníkom ti bude zrkadlo. Skús sa v ňom každé ráno obzrieť, prípadne sa odfotiť a postupom času sledovať svoju premenu. Taktiež skvelou pomocou budú tvoje ruky. Sám/sama poznáš svoje telo, a tak vieš posúdiť, či z tvojich tukových zásob ubudlo. Skvelým pomocníkom ti môže byť aj krajčírsky meter.

Časom zistíš, že veci, ktoré ti boli malé, ti teraz perfektne sedia. Aj to je skvelou správou, že v diéte pokračuješ úspešne. Len tak ďalej.

Prečo nechudnem z tukov?

Práve vyššie spomenuté podmienky nespĺňa väčšina diét a detoxov z časopisov. Celodenné jedenie kapusty a pitie mrkvových štiav ti naozaj svaly neochráni a tuk nespáli. Tvoja hmotnosť síce pravdepodobne klesne, tz. schudneš – aj kvôli nižšiemu príjmu jedla či lepšiemu vyprázdňovaniu – je pravdepodobné, že budeš mať rovnako veľa tuku.

Drastické diéty, kde vyradíš zo stravy napríklad všetky tuky či sacharidy taktiež pomáhajú k tomu, aby ti tuk na tele ostal. Ba čo viac – po takejto „diéte“ môžeš pribrať ešte viac, ako na začiatku.

Ak pri chudnutí tvoja hmotnosť klesá príliš rýchlo, nie je to dobrý identifikátor.

Preto ak vidíš, že tvoja hmotnosť príliš rýchlo klesá, niečo robíš zle. Inteligentnejším a efektívnejším riešením je chudnúť dlhodobejšie a pomaly,  s čím ti môže pomôcť odborník. Zamedzíš tak stratám svalovej hmoty a umocníš cielené chudnutie z tvojich tukových zásob. Preto sa napríklad súťažní kulturisti pripravujú na súťaže mesiace vopred. Pravdou je, že za mesiac môžeš schudnúť aj 15 kíl. Druhou pravdou – a o dosť podstatnejšou – je to, že je to nezdravé a nerozumné. Diétuj rozvážne a racionálne.

S nastavením tréningu a stravovania ti viem pomôcť veľmi jednoduchým a efektívnym spôsobom – Individuálne tréningové a stravovacie plány. Jedná sa o prehľadný a podľa tvojich potrieb nastavený stravovací plán. Nastavenie zohľadňuje nielen tvoje kalorické (čo do množstva) ale aj makro a mikrobiotické (čo do kvality) potreby.

Chudnutie ti tak pôjde oveľa jednoduchšie. Referencie na našu prácu nájdeš v sekcií Osobný tréner.

Ak sa zaujímaš v rámci svojho chudnutia o svoje zdravie a osobnú pohodu, nevyhneš sa cvičeniu. Pre začiatočníkov som zostavil kompletný tréningový postup vo forme knihy. Je jednoduchý, zábavný a efektívny. S minimom pomôcok môžeš takmer celý tréningový proces absolvovať aj doma.

Začni cvičiť s POHYBom for Men je kniha/kompletný tréningový plán pre mužov začiatočníkov. Cieľom tohto tréningového plánu je vybudovať svalnatú a výkonnú postavu bez tuku. Viac informácií o Začni cvičiť s POHYBom for Men sa dozvieš v našom eShope.

Pre ženy je obdobná publikácia Začni cvičiť s POHYBom for Women. K jej tvorbe som prizval 7 ďalších profesionálnych trénerov, aby odovzdali svoje know-how o tvarovaní ženskej postavy. Zachytáva celý tréningový proces od A do Z. Jeho cieľom je zbaviť sa tuku na problémových miestach, tvarovať pekné ženské krivky a zlepšovať tvoju kondíciu. Aj túto knihu nájdeš v našom eShope.
Button - Začni cvičiť s POHYBom for Men tréningový manuál

Foto: goodfon.su

Autor článku
Redakcia - tím POHYB
Redakcia - tím POHYB
Redakcia - tím POHYB
Redakciu tímu POHYB tvoria osobní a športoví tréneri, nadšenci športu a životného štýlu i športoví redaktori. Aj ty patríš k takýmto športovým nadšencom? Chceš byť v našom tíme? Preukáž odbornosť a radi ťa uvítame. Neváhaj nás kontaktovať.

Odporúčané produkty z nášho e-shopu