Awa Kenzo: Strelec, ktorý ťa naučí trafiť životný cieľ

Potvrdené slovami legendy: “Výsledky tvojho tréningu stoja, alebo padajú na základoch”.

V 20. rokoch minulého storočia sa Nemec Eugen Herrigel odsťahoval do Japonska a začal sa učiť Kyudo, japonské bojové umenie lukostreľby. Herrigela učil legendárny majster Kyudo s menom Awa Kenzo, ktorý bol presvedčený, že začiatočníci by mali zvládnuť základy lukostreľby predtým, ako sa pokúsia strieľať na skutočný terč.

A túto metódu doviedol do extrému. Prvé štyri roky mohol Herrigel strieľať iba na slamový valec vzdialený od neho sedem stôp (2,13 m). Keď sa sťažoval na pomalé tempo pokrokov, Kenzo odpovedal:

“Cesta k cieľu sa nedá merať! Ako dôležité sú týždne, mesiace, roky?”

Keď konečne Herrigel mohol strieľať na terče umiestnené na druhom konci tréningovej haly, bol jeho výkon priam žalostný. Šípy lietali mimo terč a on bol každou nezvládnutou strelou viac a viac znechutený. Herrigel veril, že problémom bolo zlé mierenie. Kenzo však odpovedal, že problémom nie je mierenie, ale spôsob akým pristupujeme k cieľu. To určuje výsledok.

Herrigel, frustrovaný svojím učiteľom, vyhrkol: “Tak to by ste mali vedieť zasiahnuť cieľ aj po slepiačky!” Kenzo sa na chvíľu zarazil a potom povedal: “Príď sa pozrieť dnes večer.”

Lukostreľba so zavretými očami.

Večer sa obaja muži vrátili na dvor, kde prebiehal tréning. Kenzo išiel k svojmu bežnému miestu na strieľanie. Terč bol schovaný kdesi v tme. Majster zaujal svoj postoj, napol tetivu a vypustil prvý šíp do temnoty dvora.

Lukostreľba so zavretými očami, tréning základov pohyb.sk

Herrigel neskôr napísal: “Podľa zvuku som vedel, že trafil.”

Kenzo okamžite vytiahol druhý šíp a opäť vystrelil do temnoty. Herrigel vyskočil a bežal cez dvor skontrolovať terč.

Herrigel vo svojej knihe Zen a umenie lukostreľby napísal: “Keď som rozsvietil nad miestom kde stál terč, k svojmu úžasu som zistil, že prvý šíp bol uprostred čierneho stredu, zatiaľ čo druhý šíp rozstrelil ten prví a usadil sa vedľa neho.”

Kľúčom je zamerať sa na všetko (od základu).

Veľkí majstri lukostreľby učia, že “je potrebné sa zamerať na všetko”. Kam dáš nohy, ako držíš luk, ako dýchaš, keď vystrelíš šíp – to všetko spolu určuje konečný výsledok.

V tomto prípade si bol Awa Kenzo natoľko vedomý celého procesu ktorý viedol k presnej strele, že bol schopný opakovať presné vnútorné pohyby bez toho, aby musel vidieť vonkajší terč.

Toto uvedomenie tela a mysle vo vzťahu k cieľu je známe ako zanšin.

Zanšin je slovo, ktoré sa používa v japonských bojových umeniach a je to vlastne stav uvoľnenej bdelosti.

Doslova preložené znamená „myseľ bez zbytkov“. Inými slovami, myseľ sa plne sústredí na akciu a upína sa na úlohu ktorú má splniť. Zanšin znamená, že si svoje telo, myseľ a okolie neustále uvedomujeme bez toho, aby sme sa stresovali. Je to bdelosť bez námahy.

V praxi má zanšin však oveľa hlbší význam. Zanšin znamená žiť život so zámerom a jednať so zámerom miesto toho, aby sme sa bezmyšlienkovite stávali obeťami toho, čo nám prichádza do cesty.

Nepriateľ zdokonalenia.

Existuje slávne japonské príslovie, ktoré hovorí: „Po vyhranej bitke si utiahnite helmu.“ (Originál znie: „Katte kabuto ono o o šimeyo“, doslovne preložené „Po vyhratej vojne utiahnite Kabuto.“)

Inými slovami, bitka nekončí vlastným víťazstvom. Bitka končí tým, keď zlenivieš, keď stratíš svoju oddanosť a keď prestaneš byť pozorný. To je tiež filozofia zanšin: žiť s ostražitosťou, bez ohľadu na to, či si dosiahol svoj cieľ.

Zanšin. Tréningový úspech tkvie v základoch posilňovania pohyb.sk

Túto filozofiu môžeme preniesť do mnohých oblastí života.

V športe/tréningu: Bitka nekončí, keď dosiahneš svoj osobný rekord. Končí, keď stratíš pozornosť a začneš vynechávať cvičenie, keď strácaš perspektívu a prestávaš trénovať.

V obchode: Bitka nekončí, keď uzavrieme veľký obchod. Končí, keď začneme byť samoľúbi a namyslený.

Vo výrobe: Bitka nekončí tým, že uvedieš na trh nový výrobok. Končí vtedy, keď ho považuješ za hotový a stratíš ostražitosť nutnú k tomu, aby si sa zlepšoval.

Nepriateľom zdokonalenia nie je ani úspech, ani neúspech.

Nepriateľom zdokonalenia je pohodlnosť, únava a nedostatok sústredenia.

Nepriateľom zdokonalenia je nedostatok oddanosti postupu.

Umenie zanšin v každodennom živote.

„Človek by mal pristupovať ku všetkým aktivitám a situáciám s rovnakou úprimnosťou, rovnakou intenzitou a rovnakým uvedomením, ako keď má v ruke  luk a šíp“ – Kenneth Kushner, Jeden šíp, jeden život

Žijeme vo svete, ktorý je posadnutý výsledkami. Rovnako ako Herrigel, aj my máme tendenciu dávať veľký dôraz na to, či šíp zasiahne terč. Keď ale venujeme túto intenzitu, sústredenie a úprimnosť postupu – kam dáme nohy, jak držíme luk, jak dýchame, keď vystreľujeme šíp – potom je trafenie do čierneho proste iba vedľajším efektom.

Zanšin v každodennom živote. Tréning základu a myseľ bez zbytkov pohyb.sk

Hlavnou vecou je nestarať sa o trafenie terča. Hlavné je obľúbiť si nudné časti nášho tréningu/podnikania/výroby a prijať každú časť jeho procesu. Hlavné je uchopiť moment zanšinu, ten moment plného uvedomenia a sústredenia, a mať ho stále so sebou, nech už sme v živote kdekoľvek.

Nezáleží na cieli. Nezáleží na cieľovej čiare. To, na čom záleží, je spôsob, akým sa k svojmu cieľu približujeme. Je potrebné zamerať sa na všetko. Zanšin.

Tréning základov a najmä zábavnú formu, ktorá prináša výsledky tvoria aj tréningové manuály pre začiatočníkov. Tréningový manuál je kniha obsahujúca kompletný postup od A do Z toho čo máš robiť, aby sa tvoja postava zmenila.

Pre viac informácií o manuáloch klikni na ich názov.

Začni cvičiť s POHYBom for Women pre ženy.

Začni cvičiť s POHYBom for Men pre mužov.

Button - Začni cvičiť s POHYBom for Men tréningový manuál

Foto: goodfon.su

Zdroj: Zen Bow, Zen Arrow, 2007, chcemepodnikat.cz, sk.wikiedia.org, 

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu