Akú svalovú hmotu je možné vybudovať prirodzene? Aké sú to prirodzené svaly? 1/2

Koľko svalov je možné vybudovať bez podporných prostriedkov? Aká je „svalová“ realita? Aké sú to prirodzené svaly?

Svalnatosť „bežných ľudí“? Žhavá téma fitness fór a portálov. Zarážajúcou informáciou z praxe je, že vládne úplná dezinformácia o tom, koľko svalov je možné dosiahnuť (vybudovať) prirodzene. Toto vnímanie je výrazne skreslené propagáciou, fitnessovými časopismi a rubrikami, ktoré prezentujú športovcov a kult tela na svojich obálkach.

Je mnoho možností ako maximalizovať rozvoj svalového potenciálu. Nasledujúci prehľad ti možno pomôže odhadnúť koľko svalov je možné získať prirodzenou cestou. A najmä aká táto „cesta“ je.

Moje pretlmočenie uvedených výrokov na adresu svalnatosti by asi nebolo úplne totožné. Z tohto dôvodu uvádzam znenia tak, ako boli odovzdané mne alebo ako boli uvedené na diskusných fórach:

„To bolo vidieť, že sú to čisté svaly.“ alebo „To bolo úplne vidno, že tie svaly sú také brutálne, také chemické.“

„To boli také vymakané silné svaly, nie také nafučané, slabé, vychemizované.“

„Svaly silné a výkonné nie také balóny a slabý je jak muška.“

„Ja si to kľudne vydriem, nepotrebujem k tomu žiadne chemické zľahčovače.“ alebo naopak

„Nejaké zjednodušováky, nemáme na sklade? Nech nemusím toľko cvičiť.“

JA tieto vety, a vety tohto typu, skromne, nazývam stupidita neznalých. Stupidita tu nemá nikoho urážať. Vyjadruje len obmedzenosť toho, kto sa snaží vyjadrovať sa k niečomu, o čom nemá ani najmenšie tušenie.

Práve naopak, stupidita neznalých je najviac zarážajúca práve vtedy, keď prichádza od inak inteligentných ľudí. Stupidita nie je vyjadrením neinteligencie, je len vyjadrením obmedzeného prístupu človeka k danej téme.

Ak obdobná reakcia na veľké svaly prichádzala od tvojej babky.

Možno to dôverne poznáš: proteín = „Nedávaj si tie steroidy, nevyrastieš“. Aj vtedy ma to zarážalo, ale v takomto prípade to uzatváram, že je to proste BABKA. Hotovo.

Značí to však iba jediné. Človek, ktorý ti uvedie „babkinu“ vetu alebo vety opísané vyššie, nemá ani najmenšie tušenie o téme doplnkov, výživy a náležitého tréningu.

Nech sú tieto riadky akokoľvek na posmech, bohužiaľ, vyjadrujú reálne problémy aj dlhoročných návštevníkov posilňovní. Nakoľko od úplných nováčikov je možné určitú neznalosť očakávať.

Úvodom je na mieste definovať pojmy čisté a chemické svaly.

Čisté svaly 1. rovina

=  svaly nadobudnuté ťažkým dlhoročným tréningom a fyzickou prácou bez užívania akýchkoľvek podporných prostriedkov.

Čisté svaly 2. rovina

= svaly nadobudnuté ťažkým tréningom a fyzickou prácou vyživované legálnymi doplnkami výživy (proteín, aminokyseliny, …)

Čisté svaly 3. rovina

= svaly nadobudnuté ťažkým tréningom a fyzickou prácou vyživované aj nelegálnymi doplnkami výživy. Nelegálne doplnky výživy sú také, ktorých predaj je v našej krajine zakázaný, pričom v iných krajinách (aj okolitých ČR, AT, HU) je možné si ich voľne zakúpiť na internete i v kamennom obchode.

Chemické svaly 1. rovina

=  svaly*.

*Pretože, pre laikov sú často už samotné svaly neprirodzenejšie (chemické) ako veľké množstvo tuku.

Chemické svaly 2. rovina

= svaly nadobudnuté tréningom a vyživované legálnymi doplnkami výživy (áno, je to obdoba čisté svaly 2. rovina).

Chemické svaly 3. rovina

= svaly nadobudnuté tréningom a vyživované aj nelegálnymi látkami, spravidla zaradenými na zozname dopingových látok alebo inými zakázanými látkami.

Avšak,  skutočné úrovne svalov možno rozdeliť len na 2 „roviny“.

A. Čisté svaly 3. rovina = svaly nadobudnuté ťažkým tréningom a fyzickou prácou vyživované aj nelegálnymi doplnkami výživy. Nelegálne doplnky výživy sú také, ktorých predaj je v našej krajine zakázaný, pričom v iných krajinách (aj okolitých ČR, AT, HU) je možné si ich voľne zakúpiť na internete i v kamennom obchode.

Z toho dôvodu, že je veľmi ťažké ak vôbec možné odlíšiť čo a či je legálne. Taktiež čo je skutočná výživa (bio, raw, …) a čo už sú doplnky výživy. Preto, pokiaľ neužívaš striktne zakázané látky, využitie ostatných podporných prostriedkov je vítané a pozitívne (v rozumnej miere).

Aj takéto vyživovanie svalov si vyžaduje dodržiavanie prísneho stravovania, tréningového nasadenia a vhodného denného režimu.

B. Chemické svaly 3. rovina = svaly nadobudnuté tréningom a vyživované aj nelegálnymi látkami, spravidla zaradenými na zozname dopingových látok alebo iných zakázaných látok.

Je však veľmi dôležité zohľadniť, že samotné užívania nelegálnych a zakázaných látok nepostačuje. Užívanie ostatnej výživy, kvalitného jedla, dodržiavanie prísneho tréningového a denného režimu je rovnako potrebné.

Krátka teória o doplnkoch a skutočnej praxi je za tebou. Aké svaly je (konkrétne) možné vybudovať bez použitia zakázaných látok ti priblíži pokračovanie tohto článku.

Ak chceš vybudovať skutočne svalnatú postavu začni v pravidelnom a tvrdom tréningu. Mám pre teba kompletný návod. 29 týždňov presného tréningu podľa ktorého ťa cvičenie bude baviť, porazíš svoju lenivosť, získaš svaly a budeš na seba pyšný – Začni cvičiť s POHYBom for Men.

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu