Výdrž v drepe pri stene

Drep je cvik, ktorý je možné previesť asi v tisícke spôsobov. Dlhá dráha a zapojenie svalov umožňujú ešte väčšiu variabilitu prevedenia ako je to u iných cvikov. Väčšina drepových variánt zakladá na naťahovaní a skracovaní svalov (koncentrická a extrická). Výdrž využíva statickú = izometrickú kontrakciu svalov.

Alternatívne názvy cviku Výdrž v drepe pri stene:

  • Drep o stenu, výdrž v drepe, stoličkový drep, statický drep.

Výdrž v drepe pri stene je veľmi jednoduchým cvikom na nohy. Napriek jednoduchosti vôbec nepatria k druhotriednym alebo menej účinným cvikom. Zameriava sa prioritne na stehná, najmä kvadricepsy  a hamstringy. Výhodou je, že aj pri výraznejších zdravotných (pohybových) problémoch je možné využiť práve izometrické zaťaženie.

Prioritne zaťažené svaly pri cvičení Výdrž v drepe pri stene:

  • Nohy

Ako správne cvičiť Výdrž v drepe pri stene?

  • V drepovej polohe sa opri o stenu hlavou, lopatkami aj panvou,
  • Nohy daj pred seba a ohni v kolenách a bedrách do 90 stupňov,

Výdrž v drepe pri stene, statický izometrický drep - technika cviku ako cvičiť pohyb.sk

  • Chodidlá sú celou plochou opreté o zem.
  • Dýchaj plynule a neodťahuj celú plochu chrbátu od steny.

Ďalšie rady ako správne cvičiť Výdrž v drepe pri stene:

Pri využívaní tohto cviku v rámci rehabilitácie použi TRX alebo iné zariadenie, ktoré ti umožní sa oň zavesiť v prípade, že tvoje svaly na nohách zlyhajú. Zlyhanie znamená, že polohu už nevieš dlhšie udržať  a dostať sa z polohy je problematické.

Pre zvýšeni e záťaže si môžeš na nohy položiť kotúč.

Nevieš ako jednotlivé techniky a cviky kombinovať v tréningu tak, aby ti sa tvoja postava a kondícia menila? Chceš trénovať systematicky, dosahovať výsledky a tak, aby ťa tréning bavil?

Kompletné tréningové programy pre začiatočníkov vo forme knihy nájdeš v tréningových manuáloch (pre ženy a pre mužov) alebo v členstve (členstvo v POHYBe).

Ak budeš mať otázky, ktorý z programov je pre teba vhodný, neváhaj ma kontaktovať cez kontaktný formulár. Rád ti s výberom pomôžem.

Odporúčané produkty z nášho e-shopu