Rumunský mŕtvy ťah s expanderom

Rumunský mŕtvy ťah s expanderom je alternatívou mŕtvych ťahov, ktorý sa prioritne zameriava na svaly zadku (gluteány) a zadnej strany stehna (hamstringy).

Alternatívne názvy cviku Rumunský mŕtvy ťah s expanderom:

  • rumunský mŕtvy ťah, mŕtvy ťah cez rovné nohy, mŕtvy ťah s odporovou gumou.

Rumunský mŕtvy ťah s expanderom nahrádza Rumunský mŕtvy ťah (s činkou alebo jednoručnými činkami). Zmenou oproti činkovému prevedeniu je stúpajúci odpor gumy (činky majú konštantný odpor) Cvik sa prioritne zameriava na svaly zadku a zadnej strany stehien.  Patrí k rozšírený základným cvikom a preto je vhodné zaraďovať ho na začiatku tréningu.

Prioritne zaťažené svaly pri cvičení Rumunský mŕtvy ťah s expanderom:

  • Nohy.

Ako správne cvičiť Rumunský mŕtvy ťah s expanderom?

  •  Postav sa vzpriamene užšie ramien a prišliapni expander,
Rumunský mŕtvy ťah s expanderom.
  • Expander uchop oboma rukami a nastav si odpor (čím kratšiu stranu expanderu budeš ťahať, tým bude cvik náročnejší), resp. čím viac z expanderu prišliapneš, tým viac zvýšiš odpor cvičenia,
  • Nohy (takmer) prepni v kolenách a predkloň sa bez toho, aby sa ohli kolená,
  • Na ohyb (predklon) používaj iba bedrový kĺb,
  • Chrbát púšťaj tak nízko, pokiaľ sa nezačne (prirodzene) ohýbať, zadok vytlač dozadu, vtedy pohyb končí,
Rumunský mŕtvy ťah s expanderom nahrádza činkovu verziu cviku.
  • Následne sa cez ťah zadnej strany stehien a zadku vráť do štartovacej polohy.

Ďalšie rady ako správne cvičiť Rumunský mŕtvy ťah s expanderom:

Pri predklone je nádych, pri návrate výdych. V celej dĺžke pohybu by mali byť prioritne zaťažené svaly na zadnej strane stehna a zadok, pričom by sa nemala záťaž prenášať do spodnej časti chrbátu.

Nevieš ako jednotlivé techniky a cviky kombinovať v tréningu tak, aby ti sa tvoja postava a kondícia menila? Chceš trénovať systematicky, dosahovať výsledky a tak, aby ťa tréning bavil?

Kompletné tréningové programy pre začiatočníkov vo forme knihy nájdeš v tréningových manuáloch (pre ženy a pre mužov) alebo v členstve (členstvo v POHYBe).

Ak budeš mať otázky, ktorý z programov je pre teba vhodný, neváhaj ma kontaktovať cez kontaktný formulár. Rád ti s výberom pomôžem.

Odporúčané produkty z nášho e-shopu