Hlboký drep

Správne prevedenie  hlbokého drepu je extrémne dôležité. Vyhneš sa tak nepríjemným zraneniam, kvôli ktorým by si možno musel vynechať veľa tréningov. Tu sa naučíš správnu techniku cviku hlboký drep.

Alternatívne názvy cviku hlboký drep:

  • nízky drep,
  • deep squat.
Hlboký drep patrí základným cvikom na rozvoj svalov stehien, sedacích svalov a lýtok. Hlboký drep však zďaleka netrénuje len tieto svaly. Je veľmi dobre využiteľný aj ako kardiocvičenie. Rovnako ako rehabilitačné cvičenie pri bolesti chrbtice v prípade atrofovaných (ochabnutých) svaloch brucha a skrátených svalov spodnej časti chrbta. Nejedna odborná literatúra ho opisuje ako kráľ cvikov pre dolnú polovicu tela. Ak by sme nechali len slovné spojenie kráľ cvikov, podstata cviku je zachytená úplne rovnako. V porovnaní s drepom kedy idú stehná v spodnej polohe “iba” do roviny s podlahou sú hlboké drepy náročnejšie a vyvolávajú komplexne silnejšiu stimuláciu.

Primárne zaťažené svaly pri hlbokých drepoch:

  •  nohy

Ako správne cvičiť hlboký drep?

  • Postav sa vzpriamene (rovno, nie prepnuto) s nohami rozkročenými na šírku ramien,
  • Ruky predpaž pred seba do výšky ramien tak, aby boli vodorovne s podlahou, hlava je vzpriamená s pohľadom pred seba,
Ako cvičiť drepy, technika cviku drep
  • Ohni kolená a čiastočne bedrové a členkové kĺby tak, aby si v spodnej časti dostal zadok čo najnižšie k zemi.
Technika cviku hlboký drep, ako cvičiť hlboké drepy popis
  • Kolená by v spodnej polohe nemali výrazne presahovať špičky nôh,
  • Chodidlá sú pevne a celou plochou na podlahe počas celého pohybu,
  • Trup sa nesmie predkláňať.

Ďalšie rady ako správne cvičiť hlboký drep:

Pohyb hore aj dole je vykonávaný plynule bez výraznej zmeny rýchlosti. Nádych dolu (foto č.1), výdych hore (foto č. 2). Nevieš ako jednotlivé techniky a cviky kombinovať v tréningu tak, aby ti sa tvoja postava a kondícia menila? Chceš trénovať systematicky, dosahovať výsledky a tak, aby ťa tréning bavil? Jednotlivé cviky podľa kategórií zahŕňa aj kompletný tréningový plán Program P13, minimalistický tréningový systém prinášajúci maximálne výsledky.

Program P13 je navhrnutý tak, aby si si ho vedel/a maximálne prispôsobiť, stiahnuť do mobilu a odcvičiť doma alebo hocikde ti bude vyhovovať. Viac informácií o Programe P13 nájdeš TU.

Ak budeš mať otázky, ktorý z cvikov je pre teba vhodný, neváhaj ma kontaktovať cez kontaktný formulár. Rád ti s výberom pomôžem.

Odporúčané produkty z nášho e-shopu