Ako si vybrať osobného trénera. Podľa čoho vyberať a prečo?

Dobrý výber osobného trénera môže byť tvojou životnou voľbou.

Možno aj ty patríš k ľuďom, ktorý sa rozhodujú pre výber toho správneho osobného trénera. Bádaš ale nevieš čoho sa chytiť, ktoré informácie sú pre teba a tvoj výber tie najvhodnejšie, a na čo najviac dbať?

Úlohou nasledujúcich riadkov je pomôcť ti čo najlepšie vybrať si. Tvoj osobný tréner by mal mať niekoľko atribútov. Tieto artibúty určuješ prioritne ty. Pri ich určovaní ale nebuď nijak skromný.

S niečím budeš súhlasiť viac a s niečím menej. Ale tak je to úplne v poriadku. Ide totiž o moje odporúčania. To znamená, to ako si vyberám spolupracovníkov (osobných trénerov) ja. Situácia nie je nijak iná od teba. Pre spoluprácu so mnou musia tréneri vždy dosahovať skutočné výsledky vo forme spokojných trénujúcich.

Každý bod, ktorý ti odporúčam doplním aj stručnou skúsenosťou prečo vyberám práve takto.

1. Osobný tréner by mal byť dobrý človek.

Možno si to prvotne vysvetľuješ tak ako čítanie z biblie… ale v podstate akýkoľvek vzťah alebo menej osobne nazvané – kontakt, chceš budovať. So zlým človekom nič dobré neurobíš.

Prax: Poznal som trénerku. Mala certifikát a prax s tréningom i súťažením. Ako trénerka ale dlho nezotrvala. Myslím, že len niekoľko týždňov. Kam prišla, tam nastali zlosti a intrigy. Medzi trénermi (kolegami) i trénujúcimi. V úvode bol o trénovanie pod jej vedením veľký záujem. Ten však veľmi rýchlo opadol. Zavrhli ju trénujúci, kolegovia i samotný (nestranný) návštevníci fitka. Z trénerského hľadiska bola trénerka vybavená výborne. Z ľudského hľadiska menej dobre a tým pádom jej všetko ostatné bolo zbytočné.

2.Osobný tréner by mal byť certifikovaný a odborník.

Ak ti to príde ako samozrejmé, ver, že nie je. Nie každý osobný tréner je oprávnený (certifikovaný) a už vôbec nie každý je odborník (napriek tomu, že certifikát môže mať). Základné školenie trénera 1. stupňa trvá najviac 4,5 dňa. Je naivné predpokladať, že za túto dobu vzdelávania sa bude z niekoho odborník. Základný kurz osobného trénera dodáva len základné informácie, ktorými by mal osobný tréner disponovať. Sú dostačujúce ako štart. Je však potrebné mnoho ďalšieho vzdelávania.

Ako si vybrať osobného trénera pohyb.sk

Prax: Prijímacie konanie na trénerov nie je nikde striktne stanovené a jeho priebeh môže niekedy skôr pripomínať komédiu. Aspoň základný certifikát a minimálna odbornosť by mala byť splnená. Nemusí byť zárukou kvality. Avšak je tam predpoklad určitého stupňa zodpovednosti.

3.Osobný tréner by mal byť majster v komunikácií.

Z môjho pohľadu je komunikácia rovnako dôležitá ako odbornosť. Dobre / zrozumiteľne komunikovať je v prípade trénera i trénujúceho jadrom úspechu. Aj tie najlepšie vedomosti, informácie a spôsoby musia byť vhodne odkomunikované. Inak spolupráca dosahuje len veľmi zriedka viditeľné výsledky.

Prax: Osobne poznám minimálne 3 fantastických (odborne aj ľudsky) osobných trénerov, ktorý v komunikácií zlyhávajú = dosahujú len veľmi priemerné výsledky. Sú to skutočný odborníci na tréning, jeho tvorbu, skladbu metodotvorných činiteľov, proces, fyziológiu pred, počas i po tréningu.

V komunikácií s trénujúcim zlyhávajú, pretože:

  • považujú veľa vecí, ktoré je potrebné laikovi opakovane vysvetliť, za samozrejmé.
  • je to pre nich úplne jednoduché a tak sa domnievajú, že je to ľahké pre všetkých – skatuľkovanie.
  • trénujúci sú nemehlá. Čo môže byť určite pravda, ale úlohou trénera je viesť každého kto chce byť vedený. Teda aspoň tak chápem úlohu osobného trénera v spoločnosti ja.

4.Osobný tréner by mal byť multifunkčný.

Byť dobrý osobný tréner znamená byť multispektrálne znalý. Prvé tri body sú dôležité. Ďalej však tréner potrebuje viac ako len dokonalosť niekoľkých vlastností a zručností. Myslím, že potrebuje skôr veľký počet malých poznatkov ako nejakú ďalšiu superschopnosť.

Prax: Dobrý osobný tréner by mal byť psychológ, pretože od určitého bodu v tréningu je tréning záležitosťou trénujúceho a jeho vnútra viac ako trénujúceho a činiek.

Ako si vybrať osobného trénera. pohyb.sk

Zhrnul by som to takto „Boje, ktoré v tréningu nastávajú nie sú vecou trénujúceho a vonkajšieho prostredia ako sú činky, záťaže alebo tréningové pomôcky. Je to boj trénujúceho a jeho osobnosti vrátane zapojenia všetkých morálno-vôľových vlastností.“

Dobrý osobný tréner by mal tiež byť:

Fyzioterapeut – denne sa totiž konfrontuje s pohybovými obmedzeniami, nekomfortom i zraneniami.

Pozorovateľ – v spolupráci s trénujúcim  vždy musí pozorovať realizáciu tréningového postupu, zvládnuteľnosť i zvládanie, náladu aj pocity trénujúceho. Tým vie nastavovať vhodne ďalší postup.

Terapeut – áno, viem, súvisí s psychológom. Väčšina faktorov ovplyvňujúcich tréning a jeho výsledky sa dejú mimo tréningu. Doma, v práci, v rodine … pozorovateľ by mal zistiť čo sa deje a kde môže byť chyba. Terapeut by mal navrhnúť riešenie.

Vzor – každému sa lepšie trénuje ak je vedený niekým kto mu je vzorom. Pre väčšinu trénujúcich môže byť „tréner = vzor“ úplne prioritným atribútom.

Manažér – nastavenie časov tréningu, proces a postup tréningu, prispôsobiť im ďalšie faktory a všetko zosúladiť s trénujúcimi. Dobrý manažment nemá síce priamy vplyv na schopnosti osobného trénera. Avšak, ak si tréner nevie správne zadeliť čas, tréningy nestíha, neplatia alebo kolidujú …. žiadne ďalšie schopnosti neuplatní.

Vedel by som ešte dlho, dlho pokračovať ale som si istý, že rozumieš.

Dobrý osobný tréner, ktorý dosahuje výsledky nemá jednu alebo druhú alebo tretiu schopnosť. Disponuje koktejlom týchto schopností a zručností. A práve to mu umožňuje dosahovať výsledky.

Nejde teda o to, že táto alebo iná trénerova vlastnosť je dôležitejšia. Ak niektorá absentuje úplne alebo je len minimálna… výsledky sa nedostavia. Ak áno, budú nanajvýš priemerné.

Pre úspešnosť trénera nie je prioritou byť dokonalý v jednej oblasti – trénerstvo. Skôr mať dostatočné vedomosti z trénerstva, anatómie, psychológie a kineziológie v kombinácií s obrovským množstvom „mini“vedomostí z rôznych vedným odborov i oblastí života.

Som osobný tréner v Pezinku. S projektom Mobilné fitko prinesiem celé fitness centrum k tebe domov. 

Zariadenie na tréning ako aj profesionálne vedenie tak príde za tebou. Svoju premenu postavy tak môžeš zrealizovať v pohodlí domova bez zbytočného publika.

Ak chceš vedieť viac informácií o mojom pôsobení v Pezinku napíš mi, rád zodpoviem tvoje otázky.

Foto: goodfon.com

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu