9 Spôsobov ako urobiť beh zábavnejším

Beh je pohodlný, lacný a efektívny spôsob, ako dopriať telu poriadnu dávku skvelého tréningu.

Taktiež je ideálnym spôsobom cvičenia, ktorým sa uberá mnoho ľudí pre svoje zdravie a kondíciu. Bohužiaľ, bežné vytrvalostné behy alebo jogging, či už vonku alebo na bežeckom páse, sa môže stať únavným a nudným zároveň. Je to totiž najčastejší dôvod, pre ktorý sa ľudia rozhodnú prestať s behom.

Ak nasledujúce slová vyvolávajú v tebe rovnaké pocity týkajúce sa behu, prinášame ti 9 tipov, ktoré ti pomôžu urobiť tvoj bežecký tréning zábavnejším a interaktívnejším.

1. Trasa behu.

Bežať po tvrdom povrchu, akými je dlažba alebo asfalt môže byť nepríjemné a nepohodlné. Beh len jedným priamym smerom je zase nudný a všedný. Riešenie? Skús niečo iné, nové, zábavné. Zvoľ trasu, ktorá bude zaujímavá. Terén bude o niečo náročnejší, no zato omnoho efektívnejší. Vyber nejaké tie zákruty, kopec nahor, a potom zase nadol. Počas behu sa navyše môžeš kochať krásnou a pestrou scenériou. Fantázii sa medze nekladú.

2. Fartlek tréning.

Slovíčko Fartlek pochádza zo švédskeho slova pre „rýchlu hru“. Fartlek tréningy využívajú šprint v rôznych intervaloch, a to buď na diaľku alebo čas. Ak sa chceš oslobodiť od monotónneho behu, urči si cieľový bod a tvojou úlohou bude dostať sa tam čo najrýchlejšie. Na konci tohto šprintu budeš na pokraji dychu. Preto potom zvoľ skôr chôdzu, až pokým nedôjde k poklesu tepovej frekvencie a dýchania. Ak sa dýchanie dostane do normálu, šprint opäť zopakuj. Takýto spôsob tréningu taktiež výrazne pomôže spaľovaniu a teda redukcii tvojich tukových zásob.

3. Šprint na trati alebo poli.

Špecifický rýchlostný tréning zahŕňa beh s čo najrýchlejšou rýchlosťou, a potom správnou prestávkou na odpočinok. Rýchly tréning vyžaduje úplné a 100% úsilie. Za týmto účelom každý šprint vyžaduje určitý interval odpočinku, ktorý je približne 5 až 6-krát dlhší než samotný šprint. Napríklad, ak zabehneš 50 metrov za 8 sekúnd, tvoj odpočinok by mal trvať približne 40-45 sekúnd pre správne zotavenie. Ak si chceš udržať energiu a úsilie pri každom ďalšom šprinte, uisti sa, že po sérii šprintov, doplníš zásoby energie v podobe 3 až 5 minút odpočinku. Dobrý tréning zahŕňa napríklad 5 šprintov, po ktorých nasledujú 3 minúty odpočinku. Potom 5 ďalších šprintov, za ktorými nasledujú 4 minúty odpočinku. Po tomto odpočinku si ešte dopraj aspoň 5 až 7 ďalších šprintov na dokončenie tréningu.

4. Prekonávaj kopce.

Ak si niekedy vykonával akýkoľvek outdoorový šport, pravdepodobne si vo väčšine prípadov prekonával rôzny terén. Beh do kopca pomáha rozvíjať silu a vytrvalosť.

Urob svoj beh a tréning zábavnejší pohyb.sk

V dôsledku toho dnes veľa trénerov používa kopce, aby pomohol športovcom zlepšiť svoju kondíciu. Zatiaľ čo sú tieto tréningy náročné, sú neuveriteľne efektívne a stoja za to, aby si ich zaradil do svojho tréningu.

5. Beh po schodoch.

Beh po schodoch je veľmi účinný, aby sa tvoja kondícia zlepšila a telo dostalo do vynikajúcej formy. Ak žiješ v oblasti, ktorá nie je kopcovitá, určite nájdeš nejaký štadión alebo ľubovoľné schodisko, na ktorom môžeš trénovať. Rovnako ako beh na kopcoch, beh po schodoch je tiež veľmi náročný, ale poskytuje množstvo výhod na rozdiel od stereotypného joggingu.

6. Počúvaj počas behu podcasty.

Všetci máme naše obľúbené zoznamy skladieb, ktoré radi počúvame pri cvičení. Čo tak ale siahnuť po podcastoch, ktoré si stiahneš do mobilu či mp3 prehrávača. Počúvanie dobrého podcastu alebo skvelého komika je jednoduchý spôsob, ako zapojiť mozog. To znamená, že mozog nie je tak zameraný na fyzickú prácu, ktorú vykonávaš. Hudba tiež môže navodiť pocit, že sa pohybuješ rýchlejšie, čo ti pomáha tiež prekonať väčšiu vzdialenosť.

7. Využi agilitu.

Ak hľadáš zábavný spôsob, ako sa dostať do dobrého kardio tréningu bez toho, aby si opakoval lineárny beh, agilné cvičenia sú skvelou voľbou. Príklady cvičení v oblasti agility zahŕňajú pohyby s nízkou až strednou intenzitou, ako sú vysoké kolená, beh pospiatky, beh do boku alebo beh pomedzi kužele. Vyber si rovný povrch, nastav niekoľko kužeľov a máš všetko, čo potrebuješ pre zábavný ale i náročný tréning.

8. Urob si výlet.

Ak žiješ v oblasti s dobrým prístupom do turistických oblastí, investícia do pohodlného páru turistických topánok bude na mieste. Takýto príjemný výlet ti poskytuje skvelú voľbu pre tréning vytrvalosti a flexibility. Ak máš deti, túto aktivitu si určite vychutná celá rodina spoločne.

9. Pomôž si aplikáciami.

Ak si typ človeka, ktorý miluje hranie hier, využi čas a nájdi si aplikáciu, ktorá okorení tvoj beh. Napríklad Zombies, run! je interaktívna aplikácia, ktorá vytvára zvuky nemŕtvych zombie. Tento vzrušujúci pocit prenasledovania môže byť veľmi motivujúcim spôsobom, ako urobiť beh náročnejším. Dokonca, ak nie si fanúšikom zombie kultúry, existujú aj iné ďalšie aplikácie s tým istým účinkom.

Aerobický tréning je dôležitou súčasťou dobrého cvičebného programu. Intenzívne intervalové tréningy, akými je napríklad šprint alebo beh do kopca, poskytujú zdravotné výhody. Nezabudni samozrejme na bezpečnosť a dostatok tekutín.

Ak sa ti článok páčil, odmeň nás zdieľaním na Facebooku.

Foto: goodfon.su

Zdroj: acefitness.org

Autor článku
Redakcia - tím POHYB
Redakcia - tím POHYB
Redakcia - tím POHYB
Redakciu tímu POHYB tvoria osobní a športoví tréneri, nadšenci športu a životného štýlu i športoví redaktori. Aj ty patríš k takýmto športovým nadšencom? Chceš byť v našom tíme? Preukáž odbornosť a radi ťa uvítame. Neváhaj nás kontaktovať.

Odporúčané produkty z nášho e-shopu