„9 najčastejších zajtra“ neustále odkladanie zmeny postavy. Prečo sa to deje a ako s tým seknúť?

Chceš s odkladaním zmeny svojho tela a kondície skončiť? Poradím ti ako na to.

Zo známej frázy „urobím to zajtra“ sa veľmi rýchlo stáva iný časový údaj – „nikdy“.

Zo svojho okolia, dokonca i z vlastnej skúsenosti už môžeš poznať typické odkladanie zmien. To nemusí platiť len v oblasti tela, ale celkového životného štýlu. Hoci sa teraz bude reč práve o tvarovaní tela, prejdeme si spolu čo všetko môže byť za tým, že sa ti do jednotlivých krokov zmien nechce.

OBSAH:

1. Konkrétne príčiny odkladania zmien tvojej postavy.

2. Ako prekonať chyby a pohnúť sa ďalej?

3. Čo presne vieš urobiť preto, aby zmeny naozaj prišli?

4. Pokiaľ zlyháš, nezúfaj. Je to úplne v poriadku.

Konkrétne príčiny odkladania zmien tvojej postavy

1. Začnem… Zajtra…

Na úvod, najčastejšiu výhovorku vôbec. Vo väčšine prípadov to reálne  „zajtra“ nikdy nepríde. Vždy je to iba nový dnešok, ktorý bude rovnaký za 24 hodín presne tak, ako je teraz. 

2. Makačka začne, až keď si nakúpim všetko potrebné…

Nepotrebuješ mať tú najdrahšiu výbavu. Cvičiť môžeš v obyčajnom tričku a obnosených teplákoch. To, čo naozaj potrebuješ, je odhodlanie. V tom, aby sa ti podarilo ho získať, ti nepomôže ani značkové oblečenie.

3. Pôjdem trénovať ďalší mesiac, keď začnú aj moji kamaráti.

Z vlastných skúseností ti viem povedať, že je zbytočné viazať sa na niekoho ďalšieho. Minimálne pokiaľ dopredu vidíš, že dotyčného odhodlanie je prakticky nulové. Možno práve on sám začiatok zmien postavy odkladá, a tak pokojne môže stiahnuť do prokrastinácie aj teba. 

4. Kúpim si permanentku od nového mesiaca.

Chceš spoznať malé tajomstvo? Permanentku si vieš kúpiť naozaj hociktorý deň v týždni či mesiaci. Čim skôr začneš, tým skôr môžeš očakávať výsledky. Odkladáš začiatok, odkladáš aj svoje výsledky. Ak si na výsledky pripravený/á nemáš najmenší dôvod čakať.

5. Zajtra máme rodinný obed.

Príde ti už na skoré víkendové poludnie návšteva a ty sa jej budeš venovať až do večera? Pred tou všetkou zábavou ťa ranný tréning naozaj nakopne. Ver mi.

Každý tréning je pre tvoju postavu lepší ako žiadny tréning.

Reálny pohľad k takejto udalosti je taký, že vždy tu bude niečo … rodinný obed, svadba, kar, narodeniny, … sú to len skúšky toho či chceš alebo nechceš trénovať. Ber tréning ako hru. Dobre sa bav a nenechaj sa rozptylovať.

6. Dnes vonku nie je pekne. Pôjdem trénovať, keď bude lepšie počasie.

Ďalšia z veľmi známych výhovoriek. Počasie tvoj výkon ovplyvňovať nebude, trochu dažďa cestou do posilňovne ešte nikomu neublížilo. Dá sa to zvládnuť aj počas ľahkého behu – samozrejme za podmienok, kedy sa práve mestom nepremávajú búrky či hurikán. Aj keď na počasie môžeš byť senzitívny, nemal by to byť tvoj hlavný ukazovateľ tréningu. Alebo skutočne chceš, aby počasie určovalo tvar tvojej postavy?

7. Začnem až na Nový rok.

Rovnako, ako pri začiatku nového mesiaca… Nový rok pre teba okrem pretočeného kalendára nemusí znamenať vôbec nič. Veľa ľudí si dáva podobné predsavzatia, ale keď sa pozrieme na fitnescentrá v januári a vo februári, vidíme, koľko z nich bolo naozaj odhodlaných. 

Reálne čísla hovoria, že viac ako 90% ľudí končí s tréningom do 10 dní. Ďalších viac ako 60% do troch mesiacov…

8. Pôjdem si dať tréning poobede, chcem sa vyspať.

Zodpovednosť patrí medzi kľúčové body toho, ako s odkladaním zmien seknúť. A tiež je kľúčová pri premene tvojej postavy či už je tvojim cieľom spaľovať tuk, budovať svaly alebo zlepšovať kondíciu. Pokiaľ vieš, že doobedie máš voľné, využi ho. Vždy sa dá ísť spať o skoršej hodine. S každým ďalším odloženým tréningom je pravdepodobnejšie, že ti do toho naozaj príde čosi také, čo nebudeš vedieť preložiť.

9. Začnem cvičiť na jar a do leta sa „vysekám“.

Dôvody toho, prečo chceš svoju postavu zmeniť môžu byť rôzne a tak je to správne. Odkladať ten skutočný začiatok trénovania sa ale nikdy príliš neoplatí. Ak je aj tvojím cieľom byť vo forme a  kondícii aspoň na letné obdobie, začni so zmenami hneď, ako ti na ne prídu myšlienky.

Ako prekonať chyby a pohnúť sa ďalej?

V každom procese hrá dôležitú úlohu aj strava. Avšak bez toho, aby si dodržiaval/-a zodpovednú a pravidelnú formu tréningov, môžeš mať tú najdokonalejšiu stravu na svete. Tvoja postava sa nezmení. Pokiaľ sa na to pozrieme naozaj zo všeobecného hľadiska, tak jediný zlý tréning je taký, ktorý neodcvičíš. 

Zlyhanie je v premene postavy bežné. Preto nezúfaj, stáva sa to každému.

Na každého z nás samozrejme fungujú iné metódy tréningu. Každé telo je totiž iné a rozliční ľudia potrebujú na ten istý cieľ odlišnú cestu. Najlepšie, čo pre seba môžeš spraviť, je urobiť si dôkladnú analýzu. Koľko dní do týždňa zvládneš cvičiť, aké časy ti na tréning budú najviac vyhovovať. Koľko peňazí si vieš dovoliť do seba investovať alebo tiež aký tréning je vlastne pre tvoje podmienky kľúčový. 

Čo presne vieš urobiť preto, aby si naozaj zmenil svoju postavu?

Budovanie ideálneho tela a návykov ti určite zaberie čas. Ja ti však zhrniem aspoň základné body, ktoré ťa budú hnať k tomu, aby si už cvičenie a celkové zmeny neodkladal-/a na zajtra. Čosi také ťa totiž musí hlavne baviť. Ak ťa to aj baví, ale nebudeš dodržiavať pravidelnosť, ďaleko sa nedostaneš. Efektívne bude aj to, ak si svoje trénovanie prispôsobíš svojmu času. Vtedy sa vo väčšej či menšej miere dostaví uspokojenie. To bude spôsobené tým, že si sa aspoň malým krokom pohol/pohla vpred.

1. VYTÝČ SI CIEĽ – ZAPÍŠ SI HO.

Naozaj ťažko sa ti bude robiť akákoľvek zmena tvojej postavy, ak nevieš kam sa vlastne ženieš. Príliš veľké a nereálne ciele si netreba dávať, pretože tie ťa v dohľadnom čase vedia „pohltiť“. Zlý pocit z toho, že sa k nim nepribližuješ, ťa v konečnom dôsledku môže aj úplne odradiť. 

Vytýč si svoj vlastný a reálny cieľ. Môže sa skladať z niekoľkých menších krokov, ktorých napĺňanie ťa naopak namiesto odrádzania bude motivovať makať ďalej. 

2. ČASOVÝ HARMONOGRAM.

Dobre si zorganizovať čas ti pomôže urobiť si poriadok v aktivitách. Svoj vlastný rozvrh je fajn si viesť aj dávno po skončení školskej dochádzky. Zapisovať si dopredu plány či aktivity ti pomôže nielen v prispôsobenej pravidelnosti tréningov. Vieš si tak zlepšiť okrem plánov zmien tvojho tela, ale aj celkový životný štýl.

3. KDE MÔŽEŠ TRÉNOVAŤ?

Určite stojí za zmienku aj to, kde sa nachádza tvoje bývanie a kde tvoja práca. Keď už máš chuť a motiváciu meniť svoje telo k lepšiemu, zostáva nájsť vhodné miesto pre trénovanie. Môže to byť fitnescentrum na skok od domu. Rovnako však môže byť dobré fitko aj pri tvojej práci. Namiesto viacerých ciest hore-dole mestom a zbytočne strateného času, si tak napríklad vezmi tašku so športovými vecami už do práce a odtrénuješ si tak hneď po jej skončení.

Pravidelný tréning je základom, ktorý zmení tvoju postavu.

POZN. náš projekt MobilnéFitko ti poskytne všetky benefity vybaveného fitnescentra u teba doma, na terase, v záhrade alebo kdekoľvek chceš. Viac informácií nájdeš na webe mobilnefitko.sk.

Rád/rada by si sa hýbal/-a aj vo forme kardia? Veľa ľudí chodí do svojej práce na bicykli či dokonca behom. Nielenže tak využiješ premiestňovanie vo svoj progres, ale ešte aj odľahčíš životné prostredie!.

4. VIEŠ SI NA PRAVIDELNÉ TRÉNOVANIE NÁJSŤ PARŤÁKA/PARŤÁČKU? 

Je vždy fajn cvičiť s niekým. To ale znamená, že je dobré vybrať si niekoho, pre koho pohyb naozaj veľa znamená. Tvojím „ťahačom“ môže byť napríklad skúsenejší kamarát, ktorý ťa bude motivovať aj v ťažších chvíľach. Namiesto zlyhania ťa tak udrží v procese a navzájom sa môžete podporovať aj do budúcna. 

5. NECHAJ SI PORADIŤ.

Môže sa stať, že v tvojej partii kamarátov budeš jediný, kto sa bude chcieť hýbať. Čo robiť, ak sám/sama nevieš ako na to? V takom prípade odporúčam obrátiť sa na profesionálneho osobného trénera. Ten ťa okrem správnych techník cvičenia vie nabudiť a  najmä skráti čas tvojej premeny na minimum.

Pokiaľ zlyháš, nezúfaj. Je to úplne v poriadku.

Ak chceš čokoľvek zmeniť (nielen svoju postavu) pracuj s tým, že zlyhanie je súčasťou života. Neznamená to, že si prehral/a, znamená to, že niečo treba zmeniť. Pri dodržiavaní vyššie uvedených bodov sa ti dodržiavanie pravidelnosti tréningov zlepší. S prokrastináciou býva ťažký boj. Dobrá správa je však to, že pokiaľ nejaký čas zotrváš v rozumne naplánovanom systéme, ten pocit ti „zachutí“. Uvidíš výsledky, s ktorými sa ti lahšie zdolá každá ďalšia prekážka. 

Ak však zlyháš, netreba sa tým dlho zaoberať. Vráť sa späť k tomu, kde si urobil/-a chybu a ponor sa nazad do systému. Občasný výpadok nikomu z nás na efektívnosti neuberie. Maj stále pred očami tvoju vysnívanú postavu a choď si ďalej za svojim cieľom.

Pre začiatočníkov (mužov aj ženy) som vytvoril kompletný tréningový manuál. Je to kniha, ktorá ťa prevedie kompletným postupom toho čo, ako a kedy robiť, aby sa tvoja postava zmenila. Môžeš tak dať „zbohom tukové zásoby“ a „vitajte pekné tvary a svaly“.

Kniha pre mužov – Začni cvičiť s POHYBom for Men

Kniha pre ženy – Začni cvičiť s POHYBom for Women

Foto:goodfon.com

Zdroj:

psychologytoday.com/intl/blog/life-gets-better/201611/ill-do-it-tomorrow

breakingmuscle.com/fitness/simple-steps-to-stop-procrastinating-about-your-fitness-and-nutrition

hughculver.com/how-to-finally-stop-procrastinating-on-exercise/

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu