8 dôvodov, prečo by ste mali jesť avokádo

Aj napriek špecifickej chuti je avokádo dobrá voľba pre váš jedálniček

8 dôvodov, prečo by ste mali jesť avokádo

Toto ovocie hruškovitého tvaru rastie na strome a pôvodom je z Mexika. Avokádo poskytuje základné živiny ako vitamín E, draslík, vlákninu, kyselinu listovú, vitamíny skupiny B, zinok a mnoho ďalších. Aj napriek vysokému obsahu tuku je avokádo veľmi prospešné zaradiť do svojho jedálničku.

Uvádzam 8 výhod, prečo by ste mali jesť avokádo:

1.Má protizápalové vlastnosti

Avokádo má vysoký obsah karotenoidov (antioxidantov), vrátane beta karoténu, alfa karoténu, luteínu a mnohých ďalších.

Obsahuje tiež minerálne látky ako zinok, mangán, selén. Nechýbajú zdravé omega 3 mastné kyseliny. Ide o protizápalové ovocie, ktoré pomáha pri znižovaní rizík zápalu a degeneratívnych ochorení.

2.Prospieva zdraviu vášho srdca

Vysoká úroveň homocysteínu je spojená so zvýšeným rizikom ochorenia srdca. Avokádo obsahuje kyselinu listovú a vitamín B6, u ktorých je známe, že regulujú hladinu homocysteínu. Vitamín E, mononenasýtené tuky a glutatión v avokáde sú tiež látky skvelé pre udržanie zdravého srdca.

3.Znižuje vysoký krvný tlak

Vysoký obsah draslíka v avokáde pomáha znižovať zvýšený krvný tlak.

4.Znižuje hladinu cholesterolu

Beta sitosterol je zlúčenina, ktorá preukázateľne znižuje hladinu cholesterolu v krvi a samozrejme sa nachádza v avokáde.

fitness salat avokado dovody preco ho jest pohyb.sk

V jednej štúdií 45 dobrovoľníkov vykazovalo priemerný pokles cholesterolu o 17% po konzumácií avokáda počas jedného týždňa.

5.Zlepšuje vstrebávanie živín

Výskum zistil, že niektoré živiny sú telom lepšie vstrebané pri konzumácií spolu s avokádom. To je prípad u rozpustných tukov, ktoré vyžadujú určité kombinácie a tuk v potrave.

6.Napomáha rovnováhe hormónov

Niektoré tuky sú pre organizmus nevyhnutné, rovnako pre hormóny.

Mohlo by Vás zaujímať – fitness recept – Avokádo jednoducho a chutne

Esenciálne mastné kyseliny (omega 3 a omega 6) prospievajú mnohými spôsobmi. Jeden z týchto spôsobov je produkcia hormónov: najmä steroidných hormónov – testosterón, kortizol, estrogén, progesterón. Avokádo je plné práve tých „dobrých“ tukov.

7.Riadi hladinu cukru v krvi

Tuky v avokáde (mononenasýtené) spomenuté vyššie pomáhajú udržať optimálnu hladinu cukru v krvi prostredníctvom zlepšenia citlivosti na inzulín. Ďalšou výhodou je vysoká prítomnosť vlákniny, ktorá zvyšuje dobu trávenia sacharidov.

8.Pomáha v boji proti voľným radikálom

Je bohaté na antioxidanty, avokádo pomáha organizmu bojovať s voľnými radikálmi.

Výrazne zabraňuje príznakom starnutia a podporuje zdravý nervový systém.

Autor: Ľuboš Gsch

Zdroj: fitnessandpower.com

Odporúčané produkty z nášho e-shopu