5 fitness zásad každého jedla po tréningu

Aké fitness jedlá sú najvhodnejšie po tréningu a prečo? Tieto druhy potravín po tréningu určite (ne)vynechaj

Práve nastal ten blažený čas, čas po tréningu. Sme príjemne unavení a opúšťame posilňovňu. Spálili sme nejaké kalórie, napumpovali svaly. To ale neznamená, že hodinou tréningu naše snaženie skončilo.

Samotný tréning je veľmi dôležitý. Rovnako dôležité je tiež to, čo robíš a tiež ješ zvyšok dňa. Ak po tréningu navštíviš prvý stánok s rýchlym občerstvením alebo sa oddáš sladkým orgiám, pokazíš si vlastnú možnosť pokroku.

Ak chceš seriózne budovať svaly alebo spaľovať tuk je potrebné venovať veľkú pozornosť potréningovému jedlu. Rovnakú pozornosť venuj raňajkám. Neznamená to však, že ostatné jedlá dňa nie sú dôležité. U raňajok a potréningového jedla je dôležitosť vysoká z toho dôvodu, že tvoje telo je prázdne (po spánku) alebo vyčerpané (po tréningu). A najmä v týchto chvíľach je efektívne doplnenie živín kľúčové.

Jednoduchý prehľad 5 druhov potravín, ktoré by si nemal po tréningu prehliadať:

1. Beztukové jedlá

Tuk spomaľuje trávenie i vstrebávanie sacharidov i bielkovín, čo je presným opakom toho čo chceš po tréningu.

Tvoje potréningové jedlo by malo byť pripravené tak, aby zabezpečilo rýchle dodanie kvalitných bielkovín a sacharidov do vyčerpaných svalov. S minimom tuku alebo úplne bez tuku.

Ponaučenie: Po tréningu sa vyhni tukovým jedlám.

2. Vynechajte slané jedlá

Slané jedlá a snacky ako sú hranolky, alebo slané pečivo môžu znižovať hladinu draslíka. Najmä v čase po tréningu je draslík veľmi dôležitý (dôležitejší ako sodík). Elektrolyty (draslík) je pomocník v regulácií rovnováhy tekutín, vedenia nervových vzruchov i svalových kontrakcií.

Telo stráca v tréningu elektrolyty, vzhľadom k tomu je rozumné vyhnúť sa ďalšej eliminácií elektrolytov vplyvom príjmu sodíka (slaného jedla).

Ponaučenie: Nejedz slané jedlá po tréningu.

3. Jedlá a nápoje s vysokým obsahom cukru (fast food)

Rýchlo stráviteľným sacharidom je dôležité sa vyhnúť. Najmä ak je tvojím cieľom štíhla postava. Tzv. rýchle cukry môžu neželane ovplyvniť hladinu inzulínu.

Náhle zvýšenie hladiny cukru v krvi tiež spôsobuje veľké komplikácie. Hladina cukru je spájaná so širokým spektrom zdravotných problémov, vrátane diabetes. Avšak, jedna časť dňa je pre takýto výkyv veľmi špecifická. Po tréningu telo využíva prijaté živiny na regeneračné procesy. Úroveň glykogénu je nízko, čo spôsobuje pocit únavy. Práve to je dôvod, prečo dodať telu nejaké sacharidy vo vhodnej forme – doplnenie zásob glykogénu.

Nie všetky zdroje sacharidov sú si rovné.  Najvhodnejšie sú po tréningu najmä tie so stredným až mierne vyšším glykemickým indexom. Takto dodané sacharidy spúšťajú zotavovací proces po ťažkom tréningu. Vhodný druh potraviny je ovocie, prípadne diskutabilne sa uvádza med.

Ponaučenie: Pre minimálny prírastok tuku je optimálne sa vyhnúť sladkostiam, sladeným nápojom a fast foodu.

4. Vylúč čerstvú zeleninu

Resp. vylúč zeleninu úplne. Možno si teraz prekvapený… Zelenina, a to takmer v akejkoľvek forme je veľmi prospešná (a potrebná) pre tvoje zdravie. Nie však pre budovanie svalovej hmoty.

Zelenina patrí do kaloricky najmenej významnej skupiny potravín a tiež potravín s nulovým podielom bielkovín. T. z. zelenina nemá dostatok živín pre zásobenie svalov a spustenie (vyživenie) procesu obnovy.

Ponaučenie: Po tréningu jedz najmä ovocie doplnené o bielkoviny.

5. Jedlo vo výživovom pomere 2:1 (sacharidy:bielkoviny)

Najvhodnejšie je po tréningové jedlo v pomere 2:1 bez tuku. Muscle Prodigy uvádza konkrétne jedlo: Morčacie mäso s celozrnným chlebom a polievkovou lyžicou medu.

Ponaučenie: Po tréningu zjedz jedlo s pomerom sacharidov k bielkovinám 2:1.

Button - Začni cvičiť s POHYBom for Men tréningový manuál

Foto: goodfon.su

Zdroj: muscleprodigy.com, muscleandfitness.com

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu