3 skupiny negatívnych prejavov, ktorých by sa mali vyvarovať nielen športovci/cvičenci

Negatívne namiereným správaním voči ostatným ubližuješ najviac sám sebe. A je jedno aký si alebo nie si výnimočný, vytrénovaný, iný, ...

Na túžbe dobre vyzerať, mať postavu o akej si vždy len sníval, nie je nič zlé. Problém nastáva až v momente, keď nadobudneš pocit, že si pre určitú vec lepší ako niekto iný. Myslíš si, že práve ty určuješ pravidlá. Toho kto je, alebo nie je pre nejaký šport či dosiahnutie určitého výsledku vhodný? Alebo, že si jediný, ktorý je toho schopný?

Prvé dva body sa týkajú negatívneho pohľadu „z vrchu“. Tretí bod je opačný pohľad, je to negatívne vzhliadanie „zo spodu“.

Pracovať na sebe, či už na tele alebo na duchu, je v živote nevyhnutné. O tom asi nikto nepochybuje. Už len z prostého dôvodu: aby sme sa niekam v živote posunuli a nezostali stáť na tom istom mieste. Tieto riadky sú o športovcoch, ktorým jednoducho preplo…

V športovej praxi i v bežnom živote sa často stretávam so správaním, ktorému by sme sa mali radšej vyhnúť. Ide najmä o prejavy negatívne, sebecké a závistlivé, ktoré sú namierené voči iným osobám, no v konečnom dôsledku nimi škodíme hlavne sami sebe.

Vieš ktoré konkrétne máme na mysli?

Negatívne prejavy športovcov - kritika, posudzovanie pohyb.sk

1.Posudzovanie, odsudzovanie, unáhlené úsudky – nie sú práve vítané typy správania, u športovcov obzvlášť.

Čo vlastne vieme o ľuďoch, ak ich hodnotíme len podľa toho, čo sme sa o nich dozvedeli „z počutia“ alebo pri náhodnom stretnutí?

Myslíš si, že máš právo súdiť ich, ak ich vôbec nepoznáš?

Je celkom možné, že títo ľudia (iný ako ty) sa rozvíjajú vo svojom živote iným spôsobom: čítajú motivačnú literatúru alebo majú rozličné záľuby, ktoré ich vnútorne napĺňajú a obohacujú. Možno chodievajú cvičiť, len nemusia mať svaly ako súčasný majster sveta v kulturistike. Alebo matky v domácnosti: ak sa zameriame priamo na oblasť cvičenia, vieš si predstaviť koľko žien sa snaží vyzerať dobre, koľko síl a námahy ich to musí stáť, aby si našli čas pri všetkých povinnostiach, ktoré ich doma neminú? Určite by sa našlo viac podobných príkladov.

Týmto len chcem naznačiť, že nikoho netreba odsudzovať, ak  sme nechodili v jeho „topánkach“. Netušíme, čím si ten alebo onen človek musel prejsť, aby sa dostal tam, kde je. Čo všetko prežil, aké ťažkosti musel prekonať a vôbec: v akom smere sa on snaží dokázať niečo viac a vykonáva zmeny vo svojom živote len preto, aby to dosiahol.

Nemáme právo súdiť ich a vynášať unáhlené závery, keď nežijeme ich životy.

Negatívne prejavy športovca egoizmus a pocit nadradenosti pohyb.sk

2. Egoizmus a pocit nadradenosti

Zamerať sa v rozvoji tela na seba, na tom nie je nič zlé. Budovanie svalov, znižovanie percenta tuku alebo zlepšovanie kondície ma nespočet pozitívnych prínosov nielen pre telo trénujúceho.

Práve z toho dôvodu usudzujem, že je to skvelá vec. Iba neustála práca na tvojom tele môže posúvať tvoje limity. Veď napokon, kto by nechcel vyzerať dobre, páčiť sa sebe i druhým?

Pozor, všetko má však svoje medze a pri porovnávaní sa s ostatnými sa každý ocitá na tenkom ľade. Podarilo sa ti dosiahnuť peknú postavu po akej si túžil a všetci naokolo ťa obdivujú a chvália ako perfektne vyzeráš? Alebo sa ti dostalo ocenenia,  či uznania súťažného charakteru?

Tvoje správanie môže ľahko skĺznuť do prehnanej sebalásky, podceňovania či zosmiešňovania ostatných, kto „na niečo má“ alebo „nemá“ (rozumej určitý výsledok, postavu, šport celkovo), a to nie je správna cesta, ktorou by si sa mal uberať. Prečo?

Každý človek má síce slobodnú vôľu, môže si myslieť a rozhodovať sa, ako sám uzná za vhodné. Ak však jeho správanie či konanie obmedzuje ostatných, alebo im dokonca ubližuje. Potom to už so slobodným vyjadrením nemá veľa spoločného.

Nikto nemá právo myslieť si, že je pre niečo stvorený a ten druhý nie. Alebo že má pre nejakú vec lepšie predpoklady (čo je svojím spôsobom pravda) ako ostatní.

Je to skôr prejav egoizmu a zaslepenia bez úcty či rešpektu k druhým.

Ak niečo robíš, rob to pre seba, aby si bol sám so sebou spokojný, ale zachovaj si svoju tvár. Práve takýto prejav správania z teba môže urobiť ešte lepšieho človeka. Nesprávaj sa tak, akoby „nad teba nebolo“, pretože tým ublížiš najviac sám sebe. Tým, že pre „zaslepenosť“ svojou osobou nedokážeš uznať kvality druhých ľudí, sa môžeš napríklad veľmi ľahko pripraviť o informácie, ktoré by ti mohli rozšíriť tvoje obzory a dosiahnuť tak ešte lepšie výsledky.

V praxi nájdeš veľa príkladov výnimočných športovcov, ktorí dosiahli obrovské úspechy, získali viacero medailí v medzinárodnom i svetovom meradle. Pritom však zostali jednoduchými, skromnými ľuďmi, ktorí si o sebe nič nenamýšľajú. Skôr naopak. Snažia sa byť ústretoví a ochotní šíriť posolstvo športového správania. (Idea POHYBu)

Negatívne prejavy športovca Kritizovanie pohyb.sk

3. Kritizovanie

Do tretice negatívny prejav, s ktorým sa snáď stretávame najčastejšie.

Pretože kritizovať niekoho je najjednoduchšie.

Najmä ak ide o zovňajšok, na ktorom ten človek tvrdo makal. Mnoho ľudí nemá (má ale neprizná, radšej uzná steroidy, ľahšiu životnú situáciu, …) ani šajnu o tom, aké to je náročné. Byť vo forme. Čo všetko si musel odoprieť na ceste za vytúženou postavou.

Smutné je, že za väčšinu z nás (obdivovateľov) hovorí len obyčajná závisť či strach. Obdivujeme ich a pritom sa bojíme, že by sme nič podobné neboli schopní dosiahnuť. Často nám chýba pevná vôľa, vytrvalosť a odhodlanie …A tak radšej zbabelo kritizujeme ostatných.

Opačným prípadom je však kritika konštruktívna. Tej by mal byť každý otvorený, pretože ho môže posilniť a posunúť na ceste za ďalším úspechom. Niekedy môže znieť trochu ostrejšie, ale koniec koncov je namierená pozitívnym smerom. Takúto kritiku treba vždy len uvítať.

Button - Začni cvičiť s POHYBom for Men tréningový manuál

Medzi športovcami a cvičencami sa pohybujem väčšinu svojich dní. Niekto sa “pohybuje” pre zábavu, iný pre postavu, ďalší pre zdravie, … dôvodov je nespočet a každý z týchto tréningových dôvodov je osobnou voľbou.

Možno tápaš, možno si si len príležitostne nie celkom istý tým, čo chceš… Tak ako aj ja v minulosti …

… a to nemusí byť iba v tréningu. Pridaj sa do uzavretej skupiny na FB Tím POHYB, ktorá je mnou vytvorená úplne nezištne.

Podmienkou prijatia do skupiny, v ktorej ti rád pomôžem so všetkým, čím budem vedieť a môcť sú tvoje sympatie k:

Čo je to POHYB   І   PRAVIDLÁ POHYBu   І   IDEA POHYBu

Je to moja biblia, budem rád ak mi zanecháš tvoj názor na ňu.

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu