10 dôležitých pravidiel, ktoré by si mal vedieť o diéte

Diéta alebo regulované stravovanie je zdrojom tvojho zdravia a tréningových výsledkom či už sa jedná o spaľovanie tuku, nárast svalov alebo kondície.

Diéta alebo regulované stravovanie je najdôležitejšou súčasťou zdravého životného štýlu. Či už sa snažíš schudnúť alebo nabrať svalovú hmotu, 80% tvojich výsledkov závisí priamo od tvojich stravovacích návykov.

Ak budeš postupovať podľa týchto jednoduchých pravidiel, svoje ciele dosiahneš dvakrát rýchlejšie.

1.Urči si príjem kalórií/makroživín.

Základnou zložkou každej diéty je poznanie kalorickej potreby a následne nastavenie príjmu makroživín v potrebnom množstve (bielkoviny, sacharidy, tuky). Ak sa snažíš o zníženie telesného tuku, mal by si vedieť, koľko kalórií prijať, aby sa ti podarilo schudnúť.

Snaž sa nastaviť množstvo kalórií tak, aby tvojmu telu dodali optimálne množstvo živín. V prípade, že bude tvoj príjem nízky, môže sa stať, že tvoje telo nebude mať dostatok energie. Rovnako tak aj vyšší príjem kalórií môže spôsobiť to, že sa ti zredukovať tvoju váhu jednoducho nepodarí. Ak si nie si istý tým, či je množstvo tvojich kalórií nastavené správne, najlepšie čo môžeš urobiť, je obrátiť sa na odborníka.

2. Bielkoviny v rovnováhe.

Každodenný a pravidelný príjem bielkovín je dôležitou súčasťou pestrej a vyváženej stravy. S dostatočným množstvom bielkovín svoj cieľ dosiahneš omnoho rýchlejšie. Ideálny príjem bielkovín by mal byť každé 3 až 5 hodín počas dňa. Takýto príjem je optimálny takmer pre všetkých ľudí na stimuláciu syntézy bielkovín.

Ak nemáš dostatok bielkovín je vhodné ich dopĺňať suplementom. Kvalitné proteíny za rozumné ceny nájdeš u nášho partnera MyProtein.

3. Príjem sacharidov.

Sacharidy sú primárnym zdrojom energie pre tvoje telo. Počas tréningu je telo pripravené absorbovať viac sacharidov, pretože vyžaduje tiež viac energie. Príjem sacharidov je veľmi dôležitý najmä predpo tréningu. Pokús sa prijať 30-60% denného príjmu sacharidov počas týchto dvoch fáz počas dňa.

4. Prijímaj menej ako 10 gramov tuku v čase pred i po tréningu.

Tuk vo všeobecnosti spomaľuje trávenie. V období pred a po tréningu by si sa mal zamerať skôr na konzumáciu sacharidov takým spôsobom, aby mohli byť absorbované čo najrýchlejšie. Na rozdiel od tukov, ktorých množstvo pred a po tréningu by nemalo prekročiť 10 gramov.

5. Pi viac vody.

Dostatočný príjem vody je predovšetkým dôležitý pre celkové zdravie človeka. U dospelého človeka telo tvorí približne 80% vody. Adekvátny príjem vody zabezpečuje optimálne fungovanie obličiek. Ak dehydratácia tela nie je dostatočná, môže to viesť až k 10% zníženiu tvojho výkonu počas tréningu.

6. Vyšší príjem vlákniny.

Základným komponentom pre tvoje zdravie je dostatočný príjem vlákniny. Jedz dostatok zeleniny ku každému jedlu a dostatočný príjem vlákniny by si tým, mal optimálne zabezpečiť.

Vláknina je v podstate nestráviteľný sacharid, ktorý prospieva tvojmu zdraviu, vyprázdňovaniu i spaľovaniu tuku či budovaniu svalovej hmoty.

Vláknina pomáha pri znižovaní hladiny cholesterolu a vysokého krvného tlaku. Tiež pomáha znižovať riziko vzniku srdcových ochorení, cukrovky II. typu a pomáha regulovať trávenie. Taktiež navodzuje pocit sýtosti a zároveň znižuje pocit hladu.

7. Zvýš príjem aminokyselín.

Syntéza bielkovín sa zároveň stimuluje s dostatočným príjmom aminokyselín v potrave. Leucín patrí do bohatej skupiny aminokyselín, ktorý je jedným z najdôležitejších stavebných prvkov pre rast a regeneráciu tvojich svalov. Už 5-10 gramov leucínu denne maximalizuje syntézu bielkovín.

10 pravidiel každej diéty pohyb.sk

Optimálny príjem leucínu môže byť obzvlášť náročný pre vegeteriánov a vegánov, pretože priamym zdrojom leucínu je kuracie mäso a ryby. Mäso vo všeobecnosti obsahuje viac leucínu ako rastlinné produkty. Ak nedokážeš alebo nechceš skonzumovať aspoň 150-200 gramov mäsa, potom je vhodná konzumácia výživového doplnku BCAA, ktorý tento príjem zabezpečí.

Kvalitné BCAA aminokyseliny za rozumné ceny nájdeš u nášho partnera MyProtein.

8. Dbaj na pestrú a vyváženú stravu.

Pestrá a vyvážená strava znamená, že je tvoj príjem makroživín optimálny a dostatočný. Ak dôjde k akémukoľvek obmedzeniu potrebného množstva živín v strave, v tvojom tele dôjde k narušeniu celkovej rovnováhy. Ak príliš znížiš množstvo sacharidov, neskôr to môže viesť k zvýšeniu tvojej hmotnosti.

9. Neobmedzuj príjem niektorých potravín.

Ak sa úplne obmedzuješ v konzumácii určitého jedla, môže to viesť k mnohým poruchám stravovania. Preto odporúčame konzumovať všetky druhy jedla. Jedná sa o takzvané flexibilné stravovanie. Tým, že bude tvoja strava v rovnováhe a vyvážená, zvyšuješ tým aj svoje šance k dlhodobému úspechu.

10. Buď disciplinovaný.

Môžeš mať aj ten najlepší diétny plán, no ak nedodržuješ disciplínu, tvoj plán nestojí vlastne za nič. Zodpovednosť a disciplína sú tým najdôležitejším faktorom úspechu.

Tréningový aj stravovací plán podľa tvojich požiadaviek vieme efektívne nastaviť. Viac informácií sa dozvieš v sekcií individuálne tréningové a stravovacie plány.

Ak s cvičením začínaš je prioritné vyriešiť najprv tréningový proces. Kompletný tréningový manuál pre mužov začiatočníkov je optimálnym riešením tvojich tréningových začiatkov. Viac informácií o kompletnom tréningom manuále pre mužov začiatočníkov sa dočítaš v sekcií Začni cvičiť s POHYBom for Men.

Informácie zozbierané rokmi praxe trénera uplatňujem vo všetkých produktoch smerujúcim k zlepšeniu postavy a života trénujúcich.

Každý deň nový video tréning z pohodlia obývačky – Členstvo v POHYBe.

Osobná spolupráca – 3 mesačný komplexný program zmeny postavy s osobným trénerom – možný s projektom MobilnéFitko len v okrese Pezinok a Senec.

Knihy/tréningové manuály pre začiatočníkov – Začni cvičiť s POHYBom for Men a Začni cvičiť s POHYBom for Women.

Online video tréningový program Absolútny začiatočník určený úplným začiatočníkom na tréning doma.

Prípadne individuálne nastavenie tréningového a stravovacieho plánu podľa tvojich cieľov, potrieb a možností.

Ak sa ti tieto informácie páčili daj nám like a zdieľaj ich na sociálnych sieťach, naše page sú na FB POHYB.sk a Instagram pohybsk .

Alebo poznáš niekoho, pre koho by boli tieto informácie užitočné? Prosím, pošli mu tento článok.

Ďakujem ti.

V prípade, že máš otázky ohľadom uvedenej témy alebo spolupráce kontaktuj ma. Rád s tebou uvedenú tému preberiem, ak budem vedieť ako rád pomôžem.

Foto: goodfon.su

Zdroj: gymguider.com

Autor článku
Ľuboš Gsch
Ľuboš Gsch
Hlavný tréner

AHOJ. Srdečne ťa vítam. Som profesionálny osobný tréner a s Mobilným fitkom pôsobím v Pezinku a v Senci.

Okrem toho som otec dvoch detí, dvoch kníh, minimalistického tréningového plánu na doma (Program P13) a tohto blogu. Mojou úlohou je ukázať ti, že skvelé telo môžeš mať aj TY. A to s radosťou, dobrým pocitom a zábavne. Prevediem ťa procesom tréningu a tiež všetkým potrebným. Výsledky v podobe skvelej postavy, zdravia a kondície dosiahneš efektívne, rýchlo a bezpečne.

Ak ťa zaujíma môj príbeh navštív sekciu Osobný tréner – O mne

Ak ťa zaujímajú moje referencie navštív sekciu Osobný tréner – Naše boje referencie

V prípade otázok ma neváhaj kontaktovať prostredníctvom formulára.

viac o autorovi

Odporúčané produkty z nášho e-shopu